072-3300504

לימודי מדעים ומקצועות המדע – כל מה שצריך לדעת


לימודי מדעים בישראל


לימודי מדעים הם תחום מגוון ורחב הכולל מגוון רחב של תחומי מחקר ותחומי יישום.

ישראל היא מדינה שידועה בלימודי המדע והטכנולוגיה המתקדמים שלה ונמצאת זה מכבר בחזית המחקר והפיתוח המדעיים. עם מגוון רחב של דיסציפלינות אקדמיות, מביולוגיה ועד הנדסה, ישראל הפכה למרכז של מחקר ופיתוח מדעיים. ממכון ויצמן למדע בעל שם עולמי ועד למכון הטכנולוגי של הטכניון, לסטודנטים יש גישה לחינוך המדעי מהטובים בעולם. המדינה מתהדרת גם ברשת ענפה של מרכזי מחקר המוקדשים לקידום מדע וטכנולוגיה. עם הגישה החדשנית שלה להוראה ולמידה, ישראל היא מקום אידיאלי לסטודנטים המעוניינים ללמוד ולהתמחות בתחומי המדעים והטכנולוגיה.

 

למי מתאימים לימודי מדעים ?


לימודי מדעים מתאימים לאנשים שיש להם עניין בהבנת העולם הסובב אותם ובעלי כישורי חשיבה אנליטית. הוא מספק לתלמידים הזדמנות לרכוש ידע על מגוון רחב של נושאים הקשורים למדע, מפיזיקה וכימיה ועד ביולוגיה ואסטרונומיה. על ידי לימוד מדעים, התלמידים יכולים לפתח את כישוריהם האנליטיים שניתן להשתמש בהם בתחומים שונים כגון הנדסה, רפואה, מחקר ועסקים.

לימודי מדעים דורשים מהתלמידים לחשוב בצורה ביקורתית על הנתונים שמוצגים בפניהם ולהסיק מהם מסקנות משמעותיות. סוג זה של חשיבה אנליטית חיוני להצלחה בכל תחום שכן הוא מאפשר לנו לקבל החלטות מושכלות המבוססות על עובדות ולא על הנחות או ניחושים.

 

תחומי לימוד בלימודי מדעים


ניתן לחלק את לימודי מדעים לשלושה ענפים עיקריים: מדעים מדויקים, מדעים מודרניים ומדעי כדור הארץ.

 מדעים מדויקים כמו מתמטיקה, פיזיקה וכימיה עוסקים בחוקים הפיזיקליים של הטבע ובאופן שבו הם מתקשרים זה עם זה.

מדעים מודרניים כמו מדעי החברה, מדעי הרוח ומדעי החיים שואפים להבין התנהגות אנושית על ידי חקר תופעות חברתיות, אומנויות ותהליכים ביולוגיים.

 מדעי כדור הארץ כמו ביולוגיה, אסטרונומיה ומדעי הטבע מתמקדים בחקר כוכב הלכת עליו אנו חיים – המבנה שלו, הרכבו, תהליכים המעצבים אותו לאורך זמן.

 

מטרתם של לימודי מדעים ומקצועות המדע


תואר מדעי מציע לסטודנטים הזדמנות לחקור את העולם המרתק של המדע וענפיו השונים. מטרת הלימודים של תואר מדעי היא לספק לסטודנטים הבנה מקיפה של השיטה המדעית, התיאוריות והעקרונות העומדים מאחורי המחקר המדעי. באמצעות תכנית זו, התלמידים יכולים לקבל ידע מעמיק ביסודות מדעי הטבע ולפתח מיומנויות פתרון בעיות שיאפשרו להם ליישם את הידע שלהם במצבים בעולם האמיתי.

 

אפיקי תעסוקה לבוגרי לימודי מדעים ומקצועות המדע


לבוגרי לימודי מדעים יש מגוון רחב של הזדמנויות תעסוקה העומדות לרשותם. עם הידע והכישורים שלהם במדעים, הם יכולים להמשיך בקריירה במחקר ופיתוח, לימודי הנדסה טכנולוגיה רפואית, ביוטכנולוגיה, מדעי הסביבה ותחומים רבים אחרים.

הם יכולים גם לבחור להיות מורים או מחנכים בתחום הלימוד שלהם ולעזור להקנות את הידע שלהם לדור הבא ולשלב בלימודיהם גם לימודי חינוך.  בנוסף, הם יכולים לעבוד במגזרים ממשלתיים כמו משרדי בריאות או סוכנויות חלל. יתר על כן, בוגרי מדעים מצוידים היטב לקחת תפקידים במגזר הפרטי כגון מנתחי נתונים או מפתחי תוכנה. לבוגרים בתחום המדעים יש מגוון רחב של הזדמנויות לחקור.

בנוסף לתפקידים מסורתיים כמו טכנאי מעבדה או עוזר מחקר, בוגרים יכולים גם להמשיך לעבודות הכרוכות בפיתוח טכנולוגיות או מוצרים חדשים הקשורים לתחום הלימוד שלהם. הם יכולים גם לעבוד במגזר הציבורי על ידי מתן ייעוץ לגבי החלטות מדיניות או סיוע בפיתוח טכנולוגיות חדשות לשימוש ממשלתי.

 

יכולות הנחוצות לבוגרים בתחום המדעים


בוגרי תחום המדעים צריכים להחזיק במגוון יכולות ואיכויות כדי להצליח. אלה כוללים כישורי פתרון בעיות, חשיבה אנליטית, כישרון מחקר ויכולת חשיבה ביקורתית. הם צריכים גם להיות בעלי הבנה של עקרונות ותיאוריות מדעיות, כמו גם הבנה טובה של מתמטיקה.

בנוסף, הבוגרים צריכים להיות בעלי כישורי תקשורת מצוינים. הם צריכים להיות מסוגלים להסביר מושגים מורכבים במונחים פשוטים ולהציג את הממצאים שלהם בצורה ברורה ומדויקת.

 

התמחויות של לימודי מדעים


תואר במדעים מציע שלל התמחויות בתחומי מדעים שונים. ההתמחויות יכולות להיות מבוססות על תחומים מדעיים כמו כימיה, ביולוגיה, פיזיקה, מתמטיקה ופיזקה תאורטית, או על תחומים רלוונטיים יותר ליישום של המדעים כמו ביוטכנולוגיה, פיתוח תוכנה, פיזיקה יישומית, מדעי המחשב ועוד.

דוגמאות למספר התמחויות אפשריות של לימודי מדעים

התמחות בכימיה אנליטית - התמחות זו עוסקת בפיתוח ויישום של טכניקות כימיות לניתוח והכרת מרכיבי חומרים ותהליכים בכל התחומים, כולל תעשייה, ביולוגיה ופיזיקה.

התמחות בביולוגיה מולקולרית - התמחות זו עוסקת בלימוד הבסיס המולקולרי של חיים, כולל תהליכי תא, גנטיקה, וטכנולוגיות גנטיות.

התמחות בפיזיקה תאורטית - התמחות זו עוסקת בפיתוח ויישום של תאוריות פיזיקליות למחקרים בתחומי פיזיקה ומדעי המחשב.

התמחות בביוטכנולוגיה - התמחות זו מתמקדת ביישום של טכנולוגיות מדעיות כדי לפתח מוצרים ופתרונות בתחום הביול

התמחות בפיזיקה יישומית - התמחות זו עוסקת ביישום עקרונות פיזיקליים לפתרון בעיות מעשיות ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות בתחומים כמו אלקטרוניקה, תקשורת, אנרגיה ומכונות.

התמחות במתמטיקה יישומית - התמחות זו מתמקדת ביישום של כלי וטכניקות מתמטיים לפתרון בעיות מעשיות ותורמת לפיתוח טכנולוגיות חדשות בתחומים כמו ניתוח נתונים, למידה עמוקה, אלגוריתמים ועוד.

התמחות במדעי המחשב - התמחות זו מתמקדת בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות בתחומי מדעי המחשב כמו רשתות מחשבים, אבטחת מידע, גרפיקה ממוחשבת, תכנות, ולמידה חישובית.

התמחות בפיזיקה ירוקה - התמחות זו מתמקדת בפיתוח טכנולוגיות ותהליכים ירוקים ובקידום שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים וטכנולוגיות להפחתת הפקת פחמן.

כל התמחות בתואר במדעים מספקת מסגרת מבוססת מחקר וידע מעמיק בתחומי המדע המתאימים לה.

 

היכן אפשר ללמוד תואר במדעים בישראל?


ישנן מגוון אפשרויות למי שמעוניין ללמוד מדעים, החל מלימודי תעודה דרך תואר ראשון ועד תארים מתקדמים. כל האוניברסיטאות בישראל מציעות לימודי מדעים בתחומים שונים וישנן אף מכללות שמציעות לימודי מדעים בחלק מהתחומים.

 

 

מעניין אותך לימודי מדעים ומקצועות המדע – כל מה שצריך לדעת?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בלימודי מדעים ומקצועות המדע בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד לימודי מדעים ומקצועות המדע לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד