072-3300504

לימודי רוקחות - תואר ראשון ברוקחות

הרוקחים הo בעלי ידע והרישיון הנדרש לעסוק ברוקחות בקהילה, בבתי החולים, בתעשיית התרופות והביוטכנולוגיה.

מקצוע הרוקח הוא חיוני בשרות הרפואי והוא המומחה בכל הקשור לבטיחות ויעילות הטיפול התרופתי, לתופעות לוואי וליחסי הגומלין בין תרופות. כמו כן, בעלי מומחיות רבה וידע בתהליכי היצור, בפיקוח על בקרת איכות התרופות, בקביעת סטנדרטים עדכניים, בפיתוח תרופות חדשות ובפיתוח המערך הניסיוני שיביא לאישור תרופות חדשות. 
 

התאמה לתואר לימודי רוקחות

רוקחים ורוקחות צריכים להיות בעלי נטייה למקצועות מדעיים וריאליים, בעלי כישורים תקשורתיים טובים ורצון לעזור לאחרים. הם צריכים להיות מצפוניים ולשים לב לפרטים הקטנים וזאת משום שההחלטות שהם לוקחים יכולות להשפיע על חיי אדם.
 
 
לימודי רוקחות
תמונה: shutterstock
 
 
 

תנאי קבלה לתואר ראשון ברוקחות


1. ראיון אישי
2. תעודת בגרות עם ממוצע של 90 ומעלה.
3. בגרות במתמטיקה רמה של 4 יחידות עם ציון ממוצע של 80 ומעלה
4. ציון פסיכומטרי
 
***שימו לב תנאי קבלה משתנים מעט ממוסד לימודים אחד למשנהו.
 

 
קיימים מספר סוגי רוקחות

 
רוקח קהילתי – רוקח אשר עובד בבית מרקחת או במרפאה קהילתית, הוא מספק את התרופות ללקוחות ונותן הוראות שימוש. הם מייעצים לפציינטים ועונים לשאלות בנוגע למרשמי תרופות כמו תופעות לוואי. רוקחים מספקים מידע בנוגע לתגובות של התרופה וממליצים על תרופות לאחר ששאלו את הפציינט סדרה של שאלות על מצבו הבריאותי, כמו האם הוא לוקח תרופות אחרות. ישנם רוקחים ציבוריים המעניקים שירותים מיוחדים, על מנת לעזור ללקוחות להתנהל ולחיות עם תנאים תחלואות כגון: אסטמה, סכרת, הפסקה בעישון או לחץ דם גבוה.
בבתי מרקחת קהילתיים, רוקחים מתחילים בדרך כלל ברמה של הצוות, ולאחר צבירת ניסיון, ניתן להפוך לבעלים או שותפים בבתי מרקחת. רוקחים שעובדים ברשתות פארמה יקודמו למנהלים ומפקחי בית המרקחת בחנות, למנהלי מחוז ולאחר מכן לתפקיד ניהול במשרדי ההנהלה של הרשת.
 
רוקח בתעשייה – רוקח אשר עובד בחברות שמייצרות תרופות, הם לוקחים חלק בכל מה שקשור לפיתוח, יצור, ואישור של התרופות.
 
רוקח קליני – אלה רוקחים אשר סיימו תואר שני בלימודי רוקחות, הם עובדים לרוב בבתי חולים ותפקידם לייעץ במתן טיפולים תרופתיים. רוקחים שעובדים בבתי חולים וקליניקות מחלקים תרופות ומייעצים לצוות הרפואי על השפעותיהן של התרופות. בנוסף, הם מעריכים, מתכננים ומפקחים על התנהגות תרופתית, הם מייעצים לחולים על שימוש בתרופות בזמן שהותם בבית החולים ושימוש תרופות בבית לאחר השחרור מבית החולים. בנוסף יכולים גם לתת הערכה על דפוס התנהגות הנובע משימוש בתרופות ועל התוצאה, עבור פציינטים בבתי חולים ובארגונים רפואיים אחרים.
 
רוקחים בבתי חולים יכולים להגיע לתפקידי פיקוח או אדמיניסטרציה. רוקחים בחברות המייצרות תרופות יכולים להשתלב בשיווק, מכירות, מחקר, ייצור, אריזה ותחומים אחרים נוספים.תכני לימוד בתואר ראשון לרוקחות

הלימודים משלבים לימודים תיאורטיים ולימודי התנסות מעשית, הסטודנטים לומדים על הבנת השימוש, ההרכב, ואת ההשפעות הקריטיות של תרופות. הם לומדים איך לערבב ולייצר תערובת של רכיבים כדי ליצור אבקה, טבליות, קפסולות ועוד. למרות שרוב הגדול של התרופות מיוצר ע"י חברות לתרופות. בין תכני הלימוד בלימודי רוקחות תמצאו נושאים הבאים:
 
 • ביולוגיה
 • כימיה
 • מדעי רוקחות
 • מכאניקה וחשמל לרוקחים
 • אימונולוגיה קלינית
 • פיזיקה
 • ביולוגיה מולקולארית
 • פתולוגיה
 • תזונה
 • מדעי רפואה
 • פיזיולוגיה של האדם ועוד.
 

כמה זמן נמשך תואר ברוקחות?

לימודי רוקחות נמשכים כארבע וחצי שנים ובסופם מקבלים הבוגרים תואר ראשון ברוקחות (B.Pharm), בנוסף לכך יש לעשות התמחות לאחר הלימודים בכדי לקבל רישיון לעבוד כרוקח.
 
 

אפשרויות תעסוקה לרוקחים

מקומות התעסוקה לרוקחים צפויים לגדול באופן איטי מהממוצע בכל תחומי הרוקחות וזאת למרות העלייה בצרכים לכל מה שקשור ברוקחות, בגידול באוכלוסייה ובשימוש היומיומי הגדל בטיפול תרופתי.

מספר הרוקחים בעלי רישיון עומד על 4,000 , כאשר חצי מהם מועסקים במקצוע. סיבה אחת לכך קשורה במגדר. 50% מהרוקחים הם נשים ורובן נושרות ממעגל העבודה או עובדות במשרה חלקית. הסיבה שנייה היא שהרבה רוקחים נרשמים לתארים מתקדמים ואז עובדים במחקר ופיתוח חברות ביו-טק ופרמצבטיות. בחברות ביו טכנולוגיה וביו-טק אין צורך ברישיון לרוקחות. הרוקח מועדף לעבודה בגלל שלמד רוקחות, ביולוגיה, כימיה.

כיום קיים מחסור ברוקחים בשוק ומי שמתלונן על כך בעיקר זה המגזר הפרטי שכולל את רשתות בתי מרקחת. מדי שנה יוצאים לשוק כ-120 בוגרים , כאשר נרשמים 1,800. הסיבה לאי פתיחת מקומות נוספים ברוקחות היא הרצון לשמור על הרמה הגבוהה וחוסר תקציב.

בישראל כ-120 בתי מרקחת ציבוריות, 300 בתי מרקחת פרטיים, 300 בתי מרקחת של קופות החולים וכ-50 חברות פרמצבטיות.
 
 

שכר בתחום הרוקחות

 
 • רוקח בשנים הראשונות שעובד בקופת חולים או בבתי חולים מרוויח בין 6,000-7,000 ₪.
 • רוקח אחרי חמש שנים הראשונות ירוויח בין 7,000-12,000 ש"ח
 • רוקח שעובד ברשתות בתי מרקחת קהילתיות ובתי מרקחת פרטיים מרוויח כ-8,000 ₪.
 • רוקח שעובד במחקר בחברות ביו טכנולוגיה ופרמצבטיות מרוויח כ-10,000 ₪.
מעניין אותך לימודי רוקחות - תואר ראשון ברוקחות?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בלימודי רוקחות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד לימודי רוקחות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
 • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
 • לימודי תואר ראשון
 • הנדסאים
 • לימודי תואר שני
 • קורסים ולימודי תעודה
 • לימודים בחו"ל
 • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד