האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודי רוקחות

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי רוקחות
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם
מידע כללי
 
רוקח הוא זה שמוציא לפועל את החלטת הרופא. הם נותנים תרופות באמצעות מרשמים שניתנים ע"י רופאים ומספקים מידע ללקוחות בנוגע לתרופות ולשימוש בהם. מטרת לימודי רוקחות היא להכשיר את הרוקחים להכנת תרופות, חלוקתן למטופלים ומתן ייעוץ למתמחים ברפואה וכימאיים על בחירה, מינון, אינטראקציה והשפעתן של התרופות. בשנים האחרונות רוקח מהווה חלק בלתי נפרד ומהותי בצוות המטפל בבית חולים, צוותים סיעודיים, עובדים סוציאליים ועוד.
 
 
קהל יעד ללימודי רוקחות
רוקחים צריכים להיות בעלי נטייה למקצועות מדעיים וריאליים, בעלי כישורים תקשורתיים טובים ורצון לעזור לאחרים. הם צריכים להיות מצפוניים ולשים לב לפרטים הקטנים וזאת משום שההחלטות שהם לוקחים יכולות להשפיע על חיי אדם.
 
 
לימודי רוקחות
תמונה: shutterstock
 
 
 

תנאי קבלה לתואר ראשון ברוקחות

על המועמדים ללימודי רוקחות לעמוד בתנאי קבלה הבאים:

1. ראיון אישי
2. תעודת בגרות עם ממוצע של 90 ומעלה.
3. בגרות במתמטיקה רמה של 4 יחידות עם ציון ממוצע של 80 ומעלה
4. ציון פסיכומטרי
 
***שימו לב תנאי קבלה משתנים מעט ממוסד לימודים אחד למשנהו.
 
 
 
מסלולי לימוד

קיימים מספר סוגי רוקחות:
 
רוקח קהילתי – רוקח אשר עובד בבית מרקחת או במרפאה קהילתית, הוא מספק את התרופות ללקוחות ונותן הוראות שימוש. הם מייעצים לפציינטים ועונים לשאלות בנוגע למרשמי תרופות כמו תופעות לוואי. רוקחים מספקים מידע בנוגע לתגובות של התרופה וממליצים על תרופות לאחר ששאלו את הפציינט סדרה של שאלות על מצבו הבריאותי, כמו האם הוא לוקח תרופות אחרות. ישנם רוקחים ציבוריים המעניקים שירותים מיוחדים, על מנת לעזור ללקוחות להתנהל ולחיות עם תנאים תחלואות כגון: אסטמה, סכרת, הפסקה בעישון או לחץ דם גבוה.
בבתי מרקחת קהילתיים, רוקחים מתחילים בדרך כלל ברמה של הצוות, ולאחר צבירת ניסיון, ניתן להפוך לבעלים או שותפים בבתי מרקחת. רוקחים שעובדים ברשתות פארמה יקודמו למנהלים ומפקחי בית המרקחת בחנות, למנהלי מחוז ולאחר מכן לתפקיד ניהול במשרדי ההנהלה של הרשת.
 
רוקח בתעשייה – רוקח אשר עובד בחברות שמייצרות תרופות, הם לוקחים חלק בכל מה שקשור לפיתוח, יצור, ואישור של התרופות.
 
רוקח קליני – אלה רוקחים אשר סיימו תואר שני בלימודי רוקחות, הם עובדים לרוב בבתי חולים ותפקידם לייעץ במתן טיפולים תרופתיים. רוקחים שעובדים בבתי חולים וקליניקות מחלקים תרופות ומייעצים לצוות הרפואי על השפעותיהן של התרופות. בנוסף, הם מעריכים, מתכננים ומפקחים על התנהגות תרופתית, הם מייעצים לחולים על שימוש בתרופות בזמן שהותם בבית החולים ושימוש תרופות בבית לאחר השחרור מבית החולים. בנוסף יכולים גם לתת הערכה על דפוס התנהגות הנובע משימוש בתרופות ועל התוצאה, עבור פציינטים בבתי חולים ובארגונים רפואיים אחרים.
 
רוקחים בבתי חולים יכולים להגיע לתפקידי פיקוח או אדמיניסטרציה. רוקחים בחברות המייצרות תרופות יכולים להשתלב בשיווק, מכירות, מחקר, ייצור, אריזה ותחומים אחרים נוספים.
 


מה לומדים בלימודי רוקחות?

הלימודים משלבים לימודים תיאורטיים ולימודי התנסות מעשית, הסטודנטים לומדים על הבנת השימוש, ההרכב, ואת ההשפעות הקריטיות של תרופות. הם לומדים איך לערבב ולייצר תערובת של רכיבים כדי ליצור אבקה, טבליות, קפסולות ועוד. למרות שרוב הגדול של התרופות מיוצר ע"י חברות לתרופות.
 
 
תכני לימוד בתואר

בין תכני הלימוד בלימודי רוקחות תמצאו נושאים הבאים:
 
 • ביולוגיה
 • כימיה
 • מדעי רוקחות
 • מכאניקה וחשמל לרוקחים
 • אימונולוגיה קלינית
 • פיזיקה
 • ביולוגיה מולקולארית
 • פתולוגיה
 • תזונה
 • מדעי רפואה
 • פיזיולוגיה של האדם ועוד.
 
 

כמה זמן נמשך תואר ברוקחות?

לימודי רוקחות נמשכים כארבע וחצי שנים ובסופם מקבלים הבוגרים תואר ראשון ברוקחות (B.Pharm), בנוסף לכך יש לעשות התמחות לאחר הלימודים בכדי לקבל רישיון לעבוד כרוקח.
 
 
אפשרויות תעסוקה
מקומות התעסוקה לרוקחים צפויים לגדול באופן איטי מהממוצע בכל תחומי הרוקחות וזאת למרות העלייה בצרכים לכל מה שקשור ברוקחות, בגידול באוכלוסייה ובשימוש היומיומי הגדל בטיפול תרופתי.

מספר הרוקחים בעלי רישיון עומד על 4,000 , כאשר חצי מהם מועסקים במקצוע. סיבה אחת לכך קשורה במגדר. 50% מהרוקחים הם נשים ורובן נושרות ממעגל העבודה או עובדות במשרה חלקית. סיבה שנייה היא, שהרבה רוקחים נרשמים לתארים מתקדמים ואז עובדים במחקר ופיתוח חברות ביו-טק ופרמצבטיות. בחברות ביו טכנולוגיה וביו-טק אין צורך ברישיון לרוקחות. הרוקח מועדף לעבודה בגלל שלמד רוקחות, ביולוגיה, כימיה.

כיום קיים מחסור ברוקחים בשוק ומי שמתלונן על כך בעיקר זה המגזר הפרטי שכולל את רשתות בתי מרקחת. מדי שנה יוצאים לשוק כ-120 בוגרים , כאשר נרשמים 1,800. הסיבה לאי פתיחת מקומות נוספים ברוקחות היא, הרצון לשמור על הרמה הגבוהה וחוסר תקציב.

בישראל כ-120 בתי מרקחת ציבוריות, 300 בתי מרקחת פרטיים, 300 בתי מרקחת של קופות החולים וכ-50 חברות פרמצבטיות.
 
 
שכר בתחום
 
 • רוקח בשנים הראשונות שעובד בקופת חולים או בבתי חולים מרוויח בין 6,000-7,000 ₪.
 • רוקח אחרי חמש שנים הראשונות ירוויח בין 7,000-12,000 ש"ח
 • רוקח שעובד ברשתות בתי מרקחת קהילתיות ובתי מרקחת פרטיים מרוויח כ-8,000 ₪.
 • רוקח שעובד במחקר בחברות ביו טכנולוגיה ופרמצבטיות מרוויח כ-10,000 ₪.

סטודנטים ממליצים על לימודי רוקחות

בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
309 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.5 מתוך 5

לימודי תואר ראשון בלימודי רוקחות בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים