072-3300504

לימודי מחשבת ישראל

מידע כללי על לימודי יהדות ומחשבת ישראל

לימודי מקרא ולימודי מחשבת ישראל נלמדים באוניברסיטאות ברחבי הארץ ואף ניתן למצוא מספר מכללות אשר מלמדות את התחום. מטרת הלימודים בלימודי מחשבת ישראל היא להעמיק בתחומי התרבות, היסטוריה, מחשבה ודת יהודית. הלימודים עצמם מתקשרים לעיתים רבות לפילוסופיה וישנה התעסקות עם תרבות יהודית, לוח השנה, חגים ומועדים ועוד. לימודי מקרא הם למעשה לימודי תנ"ך בלשון חז"ל ומקנים לסטודנטים את ידיעת המקרא והבנתו. בלימודי מקרא ניתם להתמקד בנושאים שונים: ספרות מקרא, היסטוריה מקראית, פרשנות יהודית למקרא, נבואה ועוד. מטרת הלימודים בתחום זה היא להקנות לתלמידים את ידיעת המקרא והבנתו.

הלימודים בתחום זה פונים לקהל הרחב ויכולים להתאים למי שרוצה לחקור ולעסוק בתחום או למי שתחום זה מסקרן אותו ומעוניין להעשיר את הידע. בתחום יתאים במחיוד לאנשים עם חיבור ליהדות, אנשים שאוהבים דיונים, היסטוריה, פילוסופיה וחיבור לתחום ההומאני.
 
 

מה לומדים בתואר ביהדות?

 
לימודי תואר ראשון יכללו בתוכם מידע מקיף ביותר. לימודי מחשבת ישראל עוסקים בתחומי המחשבה, התרבות, ההיסטוריה והדת היהודית לדורותיה. בלימודים בתחום זה ניתן למצוא לעיתים קורסים העוסקים בקשר בין דפוסי מחשבה בתרבות היהודית לבין הפילוסופיה. במהלך לימודי מחשבת ישראל שמתקיימים באוניברסיטאות ובמספר מצומצם של מכללות מכירים הסטודנטים את ההגות היהודית לדורותיה, הכרת לוח השנה והמועדים היהודים וכמו כן עוסקים בהתפתחות הרעיונות הדתיים, תולדות הפילוסופיה היהודית בימי הביניים ובעת החדשה, עיוניים וחברתיים של העם היהודי. בין נושאי הלימוד בלימודי מחשבת ישראל ניתן למצוא: מחשבת חז"ל, לשון המקרא, פילוסופיה יהודית, קבלה, חסידות, הלכה, תורת הסוד ועוד. 
 
 

תנאי קבלה ומשך הלימודים

 
משך הלימודים משתנה בין מוסדות הלימוד השונים אך לרוב לימודי תואר ראשון בתחום ימשכו שלוש שנים. ניתן לבחור בלימודים במסלול חד חוגי או דו חוגי. דבר חשוב הוא שבמוסדות לימוד רבים הבינו כי לא כל אחד יכול ללמוד בשעות הבוקר ורבים מבקשים לשלב בין הלימודים לחיי היום יום שלהם אשר כוללים עבודה, משפחה והתחיבויות שונות. על כן מוסדות לימוד רבים מציעים לימודים במסלול ערב וימי שישי. תנאי הקבלה בתחום לרוב לא יהיו גבוהים במיוחד ורוב המועמדים אשר יתעניינו בתחום יוכלו ללמוד אותו ע"י מעבר ראיון אישי עם ראש החוג. מוסדות לימוד רבים ידרשו להציג ממוצע בגרויות וציון פסיכומטרי אך לא מעט יסתפקו באחד מהם בלבד.
 
 

אפשרויות תעסוקה ולימודי המשך

 
הסטודנטים אשר יעמדו בכל הדרישות ויסיימו בהצלחה את הלימודים יוכלו לקבל תואר ראשון ממוסד הלימוד בו למדו. לאחר סיום התואר יוכלו לבחור האם להמשיך ללמוד או להתחיל לעסוק בתחום. במידה ותרצו להשתלב בעבודה תוכלו לעשות זאת בעולם המחקר או אף בהוראה, שכן אוניברסיטאות ומכללות רבות יאפשרו לכם ללמוד את התואר בשילוב תעודת הוראה. במידה ותרצו להמשיך ללמוד ולחקור תוכלו לעשות זאת ע"י למידה של קורסים שונים כמו:
 
ביבליותרפיה - מדובר בתחום המלמד לטפל בעזרת הקריאה והכתיבה
 
קורס פסיכולוגיה יהודית - הקורס מעניק לסטודנטים ידע רחב ולמידה של כלים טיפוליים בפסיכולוגיה על מנת שיוכלו להשתלב במקצועות כמו יועצים, מטפלים ואנשי חינוך.
 
לימודי טוענ/ת רבני/ת - בסיום הלימודים תקבלו מספר הכשרות כגון: טוענ/ת בית דין, תעודת מגשר/ת ותעודת בוררות.
 
קורס סופר סת"ם -  מטרת הקורס היא הכשרת הסטודנטים לסופרי סת”ם מומחים, החל משלב בניית הקולמוס ועד לשלבים המעשיים וההלכתיים של כתיבת ספר תורה, מגילה, מזוזה ותפילין.
תואר שני בתרבות יהודית - תוכלו להמשיך ללימודי תואר שני. המסלול נלמד בגישה רב-תחומית אשר משלבת לימודים בתחומי הדת השוניםיחד עם לימודים בין-תחומיים.
מעניין אותך לימודי מחשבת ישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון ביהדות, לימודי ארץ ישראל בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד יהדות, לימודי ארץ ישראל לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד