האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודי אדריכלות - תואר ראשון באדריכלות

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי אדריכלות - תואר ראשון באדריכלות
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

תואר ראשון באדריכלות - מה זה אומר?

 

אדריכל - או ארכיטקט - אחראי על תכנון החלל ועיצובו - החל מרמת המאקרו (עיצוב המרחב - בניין ערים וכו') ועד לרמת המיקרו (תכנון מבנים וניצול נכון של החלל שלהם). לימודי אדריכלות מלמדים את הסטודנטים על תכנון החלל ועיצובו. התחום הינו רחב מאוד ונהוג לעשות הבחנה בין אדריכלות נוף, תכנון עירוני ואדריכלות פנים.

 

האדריכל משרטט תכנון שמשלב בין צרכיו הכללים של הלקוח לבין דרישותיו הספציפיות - אך מתחשב גם בתנאי השטח, האקלים והיתרי הבניה. לאחר מכן הוא מפקח על מלאכת הבנייה

 

הלימודים לתואר ראשון ניתן ללמוד באוניברסיטאות וכן במספר מכללות. הלימודים כוללים הכשרה רחבה ובין נושאי הלימוד ניתן למצוא קורסים ב: תורת הבנייה, הנדסה, חשמל, תולדות האומנות, עיצוב, ארכילות היסטורית ועוד. ישנם מוסדות לימוד שההכשרה כוללת גם לימודי הנדסה לתואר.

 

נושאי הלימוד בלימודי אדריכלות

 
במהלך הלימודים לומדים הסטודנטים את כל מה שקשור לעיצוב ותכנון מבנים מיסודם ולומדים כיצד לשרטט ברמה גבוהה.
הסטודנטים עוברים המון קורסים שכל אחד מהם נוגע בתחום אחר של אדריכלות. בין הקורסים הנלמדים בתואר נוכל למצוא: אדריכלות נוף, עיצוב פנים, תכנון ערים, פנג שואי, תכנון כבישים, עיצוב הבית וסביבת מגורים, בינוי ערים, גיאומטריה תיאורית, חומרי בניין, תולדות האדריכלות, פיזיקה, טכנולוגיה של הבניה, ארכיטקטורה של מבנים, אנגלית, מתמטיקה, הקמת מבני ציבור ועוד.
 
במהלך התואר לומדים הסטודנטים מספר מקצועות עיקריים, ביניהם: תכנון אדריכלות, עיצוב פנים, תולדות האמנות והאדריכלות, תורת הבנייה, הנדסת אנוש, חישוב סטטי ותכנון הנדסי, הנדסה תיאורית, מערכת המבנה, המחשבה החזותית, חומרי בניין, תכנון באמצעות מחשב (תיב"ם), תחיקת הבנייה והבטיחות, קלימטולוגיה. במקומות מסוימים כוללת ההכשרה לימודי הנדסה לתואר. לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה נמשכים חמש שנים אשר בסופם מקבלים תואר B.Arch באדריכלות / ארכיטקטורה.
 
בנוסף, לומדים הסטודנטים איך משקמים מבנים, איך לעבוד עם המחשב ועם תוכנות לאדריכלות ועיצוב.
לקראת סיום הלימודים צריכים הסטודנטים להכין פרויקט גמר שיסכם את עבודתם ולימודיהם בצורה הטובה ביותר. לעבודות הגמר חשיבות רבה והם משמשות בתור "כרטיס ביקור" בעבור הסטודנטים.
 
לימודי אדריכלות
 

תנאי קבלה לאדריכלות

לימודי אדריכלות ניתן ללמוד במספר אוניברסיטאות, וכן במספר מכללות ואפשר לבחור בין מסלולי ערב ולימודי בוקר. תנאי הקבלה יחסית אינם גבוהים במיוחד ועומדים על:תעודת בגרות מלאה, ממוצע בגרות ב 4 יחידות מתמטיקה של 80, וציון פסיכומטרי בין 500-550. בנוסף ברוב המוסדות דורשים מהמועמדים להגיע עם תיק עבודות המראה יכולות יצירתיות ואומנותיות (רישום, ציור, שרטוט וכדומה). תואר שני באדריכלות ניתן ללמוד רק בטכניון - או במוסדות בחו"ל. 
 

איפה עובדים?

בוגרי התואר יוכלו להתקבל החל משנת הלימודים השנייה כחבר סטודנט ב"א.א.מ אדריכלים ומעצבי פנים - תאגיד אדריכלים, מהנדסים, הנדסאים ומעצבי פנים בישראל", ויהיו זכאים להתקבל כחברים מן המניין עם תום הלימודים וההסמכה.ברגע שמסתיימת ההסמכה ומתקבל האישור יכול הבוגר להתחיל לתכנן ולשרטט מבנים ולאשר אותם מול העירייה, המועצה, מנהל מקרקעי ישראל או כל גוף אחר.
 
הבוגרים נקראים "אדריכל רשום", ורשאים לחתום על תכנון מבנים בני עד ארבע קומות. לאחר תקופת התמחות בת שלוש שנים הם יכולים להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים, ומקבלים תואר "אדריכל רשוי".
 
אחרי 5 שנים של לימודים לא פשוטים, כאשר מסיימים את הלימודים האקדמיים מגיע שלב "התכל'ס" שבו צריך למצוא עבודה ולהביא את כל הידע והניסיון שנלמדו במהלך התואר לידי מעשיות.
הצעד הראשון הוא למצוא משרד שבו ניתן לעשות התמחות, לרכוש ניסיון מעשי עד שמרגישים מוכנים לצאת לשוק של העצמאיים.
 
ניתן לעבוד בתור אדריכלים של מגוון סוגי מבנים- מסעדות, בתי מגורים, גורדי שחקים, אצטדיונים, מפעלים, כבישים, בנייני משרדים, קניונים, בתים פרטיים, שכונות, שיכונים, בתי מלון, תיאטרונים, גינות ועוד המון סוגי מבנים- לכל אחד מהם יש את האדריכל שמתמחה בתחום הספציפי לו.
 
 

כמה מרוויחים?

  • לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של אדריכלים הוא: 8,065 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 6 מתוך 10 (ביקוש ממוצע).

טבלת שכר אדריכלים

 

סוג המשרה

עד 3 שנים נסיון

3-10 שנות נסיון 

עצמאי לפי שעה

אריכל מתמחה

6,500-7,500 ש''ח

אין

150- 200 ש''ח 

אדריכל רשום

7,000-9,000

10,000-15,000

250-500 ש''ח

  
מלבד שעות ייעוץ ועבודה ישנו תמחור לפי עבודות ספציפיות של אדריכל ופרוייקטים כמו: תכנון וילה, תכנון מבנה ציבורי, הדמייה, תכנון אינסטלציה ועוד. 
לדוגמא תכנון בית פרטי עד 150 מ''ר נע בין 50,000 ל 80,000 ש''ח
 

סטודנטים ממליצים על אדריכלות

בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
441 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.5 מתוך 5

לימודי תואר ראשון באדריכלות בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים