072-3300504

לימודי אדריכלות - תואר ראשון באדריכלות

כשאנחנו חושבים על אדריכלות אנחנו חושבים על מונומנטים, על כנסיות אירופאיות מטורפות, על מגדל אייפל, על אצטדיונים רחבי היקף, על בנייני באוהאוס, על הכנסת שלנו ועוד, אבל אדריכלות היא בעצם כל הבנייה סביבנו: בנייני המגורים, הגשרים, הפארקים, בנייני העירייה ועוד ועוד. אם נביט על כל אלה ממבט רחב יותר, אדריכלים במידה מסוימת מכתיבים לנו איך כיצד נחיה.

במיוחד בימים אלה, בהם נושא הדיור עולה לכותרות חדשות לבקרים, אדריכלים נדרשים להיות יצירתיים מאי פעם ולהתמודד עם מחירים מאמירים ואוכלוסייה גדלה. יותר מזה, גם ההתמודדות עם משבר האקלים לא פוסח על תחום האדריכלות ודורש מארכיטקטים להשתמש במרכיבים אקולוגיים, ירוקים וידידותיים בסביבה.  

תוכניות אדריכליות שהוצאו לפועל לפני עשרות ומאות שנים משפיעות על תושבים, אם אנחנו מודעים ואם לא, עד היום, דבר המראה את החיוניות והמשמעותיות של עבודת האדריכל. 


אדריכל - או ארכיטקט - אחראי על תכנון החלל ועיצובו - החל מרמת המאקרו (עיצוב המרחב - בניין ערים וכו') ועד לרמת המיקרו (תכנון מבנים וניצול נכון של החלל שלהם). לימודי אדריכלות מלמדים את הסטודנטים על תכנון החלל ועיצובו. התחום הינו רחב מאוד ונהוג לעשות הבחנה בין אדריכלות נוף, תכנון עירוני ואדריכלות פנים. האדריכל משרטט תוכנית שמשלבת בין צרכיו הכלליים של הלקוח לבין דרישותיו הספציפיות - אך מתחשב גם בתנאי השטח, האקלים והיתרי הבניה. לאחר מכן הוא מפקח על מלאכת הבנייה.

 

את הלימודים לתואר ראשון ניתן ללמוד באוניברסיטאות וכן במספר מכללות. הלימודים כוללים הכשרה רחבה ובין נושאי הלימוד ניתן למצוא קורסים בתורת הבנייה, הנדסה, חשמל, תולדות האומנות, עיצוב, אדרכילות היסטורית ועוד. ישנם מוסדות לימוד שההכשרה כוללת גם לימודי הנדסה לתואר.


למי מתאימים לימודי אדריכלות?


לימודי האדריכלות הם לימודים מרתקים המשלבים לימודים ריאליים ברמה גבוהה ולימוד מיומנויות טכניות יחד עם יצירתיות וחוש אסתטי מפותחים. מדובר בלימודים תובעניים הדורשים מהסטודנטים מוטיבציה גבוהה והשקעה רבה.

התכונות הנדרשות לעבודה כאדריכל בתום הלימודיםם הם עמידה בלוחות זמנים, עיסוק רב בבירוקרטיה ובעניינים טכניים בנוסף להיבט היצירתי והאומנותי, השקעת זמן רב והשתייכות לתחום שהוא לעתים תחרותי ודורש יכולות שכנוע, פשרה ועמידה בלחצים. 

תנאי קבלה לאדריכלות

לימודי אדריכלות ניתן ללמוד במספר אוניברסיטאות, וכן במספר מכללות ואפשר לבחור בין מסלולי ערב ולימודי בוקר. תנאי הקבלה יחסית אינם גבוהים במיוחד ועומדים על:תעודת בגרות מלאה, ממוצע בגרות ב 4 יחידות מתמטיקה של 80, וציון פסיכומטרי בין 500-550. בנוסף ברוב המוסדות דורשים מהמועמדים להגיע עם תיק עבודות המראה יכולות יצירתיות ואומנותיות (רישום, ציור, שרטוט וכדומה). תואר שני באדריכלות ניתן ללמוד רק בטכניון - או במוסדות בחו"ל. 


נושאי הלימוד בתואר ראשון באדריכלות

 
במהלך הלימודים לומדים הסטודנטים את כל מה שקשור לעיצוב ותכנון מבנים מיסודם ולומדים כיצד לשרטט ברמה גבוהה. הסטודנטים עוברים המון קורסים שכל אחד מהם נוגע בתחום אחר של אדריכלות. בין הקורסים הנלמדים בתואר נוכל למצוא: אדריכלות נוף, עיצוב פנים, תכנון ערים, פנג שואי, תכנון כבישים, עיצוב הבית וסביבת מגורים, בינוי ערים, גיאומטריה תיאורית, חומרי בניין, תולדות האדריכלות, פיזיקה, טכנולוגיה של הבניה, ארכיטקטורה של מבנים, אנגלית, מתמטיקה, הקמת מבני ציבור ועוד.
 
במהלך התואר לומדים הסטודנטים מספר מקצועות עיקריים, ביניהם: תכנון אדריכלות, עיצוב פנים, תולדות האמנות והאדריכלות, תורת הבנייה, הנדסת אנוש, חישוב סטטי ותכנון הנדסי, הנדסה תיאורית, מערכת המבנה, המחשבה החזותית, חומרי בניין, תכנון באמצעות מחשב (תיב"ם), תחיקת הבנייה והבטיחות, קלימטולוגיה. במקומות מסוימים כוללת ההכשרה לימודי הנדסה לתואר. בנוסף, לומדים הסטודנטים איך משקמים מבנים, איך לעבוד עם המחשב ועם תוכנות לאדריכלות ועיצוב. לקראת סיום הלימודים צריכים הסטודנטים להכין פרויקט גמר שיסכם את עבודתם ולימודיהם בצורה הטובה ביותר. לעבודות הגמר חשיבות רבה והם משמשות בתור "כרטיס ביקור" בעבור הסטודנטים.

 
לימודי אדריכלות
 
 

מהו משך לימודי אדריכלות?


לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה נמשכים חמש שנים אשר בסופן מקבלים תואר B.Arch באדריכלות / ארכיטקטורה.


מה הן אפשרויות התעסוקה עבור בוגרי אדריכלות?


בוגרי התואר יוכלו להתקבל החל משנת הלימודים השנייה כחבר סטודנט ב"א.א.מ אדריכלים ומעצבי פנים - תאגיד אדריכלים, מהנדסים, הנדסאים ומעצבי פנים בישראל", ויהיו זכאים להתקבל כחברים מן המניין עם תום הלימודים וההסמכה.ברגע שמסתיימת ההסמכה ומתקבל האישור יכול הבוגר להתחיל לתכנן ולשרטט מבנים ולאשר אותם מול העירייה, המועצה, מנהל מקרקעי ישראל או כל גוף אחר.
 
הבוגרים נקראים "אדריכל רשום", ורשאים לחתום על תכנון מבנים בני עד ארבע קומות. לאחר תקופת התמחות בת שלוש שנים הם יכולים להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים, ומקבלים תואר "אדריכל רשוי".
 
אחרי 5 שנים של לימודים לא פשוטים, כאשר מסיימים את הלימודים האקדמיים מגיע שלב "התכל'ס" שבו צריך למצוא עבודה ולהביא את כל הידע והניסיון שנלמדו במהלך התואר לידי מעשיות.

הצעד הראשון הוא למצוא משרד שבו ניתן לעשות התמחות, לרכוש ניסיון מעשי עד שמרגישים מוכנים לצאת לשוק של העצמאיים.
 
ניתן לעבוד בתור אדריכלים של מגוון סוגי מבנים - מסעדות, בתי מגורים, גורדי שחקים, אצטדיונים, מפעלים, כבישים, בנייני משרדים, קניונים, בתים פרטיים, שכונות, שיכונים, בתי מלון, תיאטרונים, גינות ועוד המון סוגי מבנים- לכל אחד מהם יש את האדריכל שמתמחה בתחום הספציפי לו. 
 

שכר אדריכלים


לפי הנתונים העדכניים ביותר של משרד העבודה והרווחה, ממוצע השכר ההתחלתי של אדריכלים הוא: 8,065 ש''ח ובמדד הביקוש אצל המעסיקים המקצוע מדורג 6 מתוך 10 (ביקוש ממוצע).

סוג המשרה

עד 3 שנים נסיון

3-10 שנות נסיון 

עצמאי לפי שעה

אדריכל מתמחה

6,500-7,500 ש''ח

אין

150- 200 ש''ח 

אדריכל רשום

7,000-9,000 ש"ח

10,000-15,000 ש"ח

250-500 ש''ח

  
מלבד שעות ייעוץ ועבודה ישנו תמחור לפי עבודות ספציפיות של אדריכל ופרוייקטים כמו: תכנון וילה, תכנון מבנה ציבורי, הדמייה, תכנון אינסטלציה ועוד.  לדוגמא תכנון בית פרטי עד 150 מ''ר נע בין 50,000 ל 80,000 ש''ח
 
מעניין אותך לימודי אדריכלות - תואר ראשון באדריכלות?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון באדריכלות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד אדריכלות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד