072-3300504

לימודי הנדסה חקלאית

תוכנית הלימודים בתואר ראשון בהנדסה חקלאית כוללת שורת מקצועות המקנים הבנה בקרקע, סביבה, איכות וניהול, ומושגי יסוד בביולוגיה ובתהליכי ייצור חומר צמחי וחי. לימודי תואר ראשון בהנדסה חקלאית משלבים בין שיטות הנדסים לבין מדעי הטבע. כיום בארץ ניתן ללמוד הנדסה חקלאית בטכניון. כדי לעבוד כמהנדס הנדסה חקלאית יש ללמוד ללמוד במשך ארבע עד חמש שנים, לקבלת תואר אקדמי ובסוף מקבלים את התואר "מוסמך למדעים בהנדסה חקלאית" (BSc).

 

הנדסה חקלאית משלבת בין שיטות הנדסיות לבין מדעי הטבע ודברים הקשורים בצמחים וקרקע. תוכנית הלימודים כוללת בנוסף למקצועות הנדסה קלאסית שורת מקצועות המקנים הבנה בקרקע, סביבה, איכות וניהול, ומושגי יסוד בביולוגיה ובתהליכי ייצור חומר צמחי וחי. הסטודנטים לומדים קורסים באגרוביולוגיה, אקולוגיה הנדסית, טרקטורים ועבירות רכב, חישה מרחוק בחקלאות, הובלת תוצרת חקלאית, שחרור מבוקר של דשנים, ועוד.

 
לימודי הנדסת הסביבה עוסקים עוסקים בטכנולוגיות להפחתת זיהום ובשמירה על איכות הסביבה - מים, אוויר וקרקע. תוכנית הלימודים כוללת מקצועות יסוד מדעיים והנדסיים ומדגישה בהתאם לנושא הראשי את נושאי הנדסת משאבים סביבתיים, בקרת איכות מים, טכנולוגיות טיפול במים ובשפכים ועוד. לימודי הנדסת סביבה נמשכים בהתאם ללימודי הנדסה בין ארבע לחמש שנות לימוד כשבסופם מקבלים תואר ראשון.
 
הנדסה חקלאית
 

מה לומדים בלימודי הנדסה חקלאית?

 
בין נושאי הלימוד בתואר ראשון הנדסה חקלאית ניתן למצוא את התחומים הבאים - במהלך הלימודים לתואר ילמדו הסטודנטים את כל התחומים של הנדסה חקלאית, כמו למשל: תחום המים, תחום הקרקע והסביבה, ועוד מגוון גדול של נושאים הקשורים לתחום. כמו"כ ילמדו את תחום הביולוגיה, מיכונים, בקרות אקלים וכו'.
 
התחום של הנדסה חקלאית גדל בשנים האחרונות מתוך זה שיש צורך גדול בכל העולם להגדלה משמעותית של התוצר החקלאי, לשפר את איכות הגידול ואת התוצאה, לייעל את התפוקות, ולמצוא פתרונות טכנולוגיים וידידותיים לסביבה הטכנולוגית בה אנו חיים בעידן זה.

תפקידו של המהנדס החקלאי הוא להשתמש בידע שצבר שמהלך הלימודים כדי להתאים את הטכנולוגיה המתפתחת במהירות לטבע ובכך להביא לתוצאות מזהירות בתחום זה. בדיוק מהסיבה הזאת הלימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית מתחלקים לשני תחומים עיקריים: תחום המים והקרקע ותחום המכונות החקלאיות - טכנולוגיה חקלאית. כל אחד מהתחומים הנ"ל נלמד במהלך התואר שמשך הלימודים בו הם ארבע שנים.
 

למי מתאים ללמוד הנדסה חקלאית?

 
הלימודים לתואר ראשון זה מתאימים לאנשים שמחוברים ואוהבים את הטבע והאדמה מחד, ומאידך יש לציין שחשוב להיות גם מחוברים לפן הטכנולוגי המתקדם בתחום זה.
 
 

מה עושים עם תואר בהנדסה חקלאית? 

 

תחום ההנדסה החקלאית הוא בעצם תת-תחום של ההנדסה האזרחית שעוסקת בעיקר בתכנון של מכלולים הנדסיים וביולוגיים.

תחום זה נחלק לשני תחומי עניין עיקריים: תכנון של מכונות חקלאיות או תכנון של מערכות מים ומערכות קרקע. תחום זה בא בעצם לשרת את תחום החקלאותהמודרנית שקשורה ותלויה באופן ישיר על תחום ההנדסה החקלאית כדי להגדיל בצורה משמעותית את כמות התוצרת החקלאית, את האיכות שלה בעיקר מהפן הצרכני שעם השנים שעוברות ועם ההתפתחות הטכנולוגית דורש איכות גבוהה יותר ויותר. חשוב להדגיש שבעקבות זה שהאיכות עולה החקלאים יכולים לבקש וגם לקבל מחיר גבוה יותר על התוצרת שלהם.

בוגרי התואר יכולים להתשלב בחברות ניהול ותכנון, בחברות גינון גדולות, בחקלאות, בחברות של ניהול פרויקטים בתחום החלקאות ובעוד מגוון גדול של עיסוקים שסובבים את התחום.

 

תנאי קבלה להנדסה חקלאית

 
תנאי הקבלה ללימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית יהיו בדרך כלל לבעלי תעודת בגרות מלאה, עם עדיפות ברורה וגבוהה לבוגרי התחומים הריאליים, וכמו"כ ציון מינימלי של 550 במבחן הפסיכומטרי. ברוב מוסדות הלימוד, מי שלא עומד בתנאים, יש אפשרות ללמוד במסגרת של מכינה ייעודית לתחום  וע"י זה יכול המועמד ללימודים להשלים את הידע או דרישות הסף הנדרשות ללימודים לתואר זה.
 

כמה זמן נמשך התואר?

 
משך הלימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית הינם ארבע שנים, אך לעיתים קרובות סטודנטים בוחרים להאריך את הלימודים בעוד סמסטר או שניים על מנת להקל על העומס במהלך הלימודים
 

כמה מרוויחים?

מהנדס חקלאי בתחילת דרכו ירוויח בשנים הראשונות לעבודתו סכומים שנעים בין 8,500 - 10,500 ש"ח חודשי. כעבור שלוש-חמש שנות נסיון ועם צבירת ותק ונסיון התחום צפוי השכר לעלות משמעותית ולעמוד על כ - 11,000 - 14,000 ש"ח חודשי. 

למי שעוד מתלבט מה ללמוד באתר יורם לימודים תוכלו למצוא מידע רב על לימודי הנדסת חשמל, לימודי הנדסת תעשייה וניהול ועוד מקצועות רבים ומגוונים.

 
מעניין אותך לימודי הנדסה חקלאית?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בהנדסה חקלאית בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד הנדסה חקלאית לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד