האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודי הנדסה חקלאית

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי הנדסה חקלאית
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

מידע כללי את תואר בהנדסה חקלאית

תוכנית הלימודים בתואר בהנדסה חקלאית כוללים שורת מקצועות המקנים הבנה בקרקע, סביבה, איכות וניהול, ומושגי יסוד בביולוגיה ובתהליכי ייצור חומר צמחי וחי. לימודי תואר ראשון בהנדסה חקלאית משלבים בין שיטות הנדסים לבין מדעי הטבע. כיום בארץ ניתן ללמוד הנדסה חקלאית בטכניון. כדי לעבוד כמהנדס הנדסה חקלאית יש ללמוד ללמוד במשך ארבע עד חמש שנים, לקבלת תואר אקדמי ובסוף מקבלים את התואר "מוסמך למדעים בהנדסה חקלאית" (BSc).

 

הנדסה חקלאית משלבת בין שיטות הנדסיות לבין מדעי הטבע ודברים הקשורים בצמחים וקרקע. תוכנית הלימודים כוללת בנוסף למקצועות הנדסה קלאסית שורת מקצועות המקנים הבנה בקרקע, סביבה, איכות וניהול, ומושגי יסוד בביולוגיה ובתהליכי ייצור חומר צמחי וחי. הסטודנטים לומדים קורסים באגרוביולוגיה, אקולוגיה הנדסית, טרקטורים ועבירות רכב, חישה מרחוק בחקלאות, הובלת תוצרת חקלאית, שחרור מבוקר של דשנים, ועוד.

 
לימודי הנדסת הסביבה עוסקים עוסקים בטכנולוגיות להפחתת זיהום ובשמירה על איכות הסביבה - מים, אוויר וקרקע. תוכנית הלימודים כוללת מקצועות יסוד מדעיים והנדסיים ומדגישה בהתאם לנושא הראשי את נושאי הנדסת משאבים סביבתיים, בקרת איכות מים, טכנולוגיות טיפול במים ובשפכים ועוד. לימודי הנדסת סביבה נמשכים בהתאם ללימודי הנדסה בין ארבע לחמש שנות לימוד כשבסופם מקבלים תואר ראשון.
 
הנדסה חקלאית
 

מה לומדים בלימודי הנדסה חקלאית?

 
בין נושאי הלימוד בתואר ראשון הנדסה חקלאית ניתן למצוא את התחומים הבאים - במהלך הלימודים לתואר ילמדו הסטודנטים את כל התחומים של הנדסה חקלאית, כמו למשל: תחום המים, תחום הקרקע והסביבה, ועוד מגוון גדול של נושאים הקשורים לתחום. כמו"כ ילמדו את תחום הביולוגיה, מיכונים, בקרות אקלים וכו'.
 
התחום של הנדסה חקלאית גדל בשנים האחרונות מתוך זה שיש צורך גדול בכל העולם להגדלה משמעותית של התוצר החקלאי, לשפר את איכות הגידול ואת התוצאה, לייעל את התפוקות, ולמצוא פתרונות טכנולוגיים וידידותיים לסביבה הטכנולוגית בה אנו חיים בעידן זה. תפקידו של המהנדס החקלאי הוא להשתמש בידע שצבר שמהלך הלימודים כדי להתאים את הטכנולוגיה המתפתחת במהירות לטבע ובכך להביא לתוצאות מזהירות בתחום זה. בדיוק מהסיבה הזאת הלימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית מתחלקים לשני תחומים עיקריים: תחום המים והקרקע ותחום המכונות החקלאיות - טכנולוגיה חקלאית. כל אחד מהתחומים הנ"ל נלמד במהלך התואר שמשך הלימודים בו הם ארבע שנים.
 

למי מתאים ללמוד הנדסה חקלאית?

 
הלימודים לתואר ראשון זה מתאימים לאנשים שמחוברים ואוהבים את הטבע והאדמה מחד, ומאידך יש לציין שחשוב להיות גם מחוברים לפן הטכנולוגי המתקדם בתחום זה.
 
 

מה עושים עם תואר בהנדסה חקלאית? 

 

תחום ההנדסה החקלאית הוא בעצם תת-תחום של ההנדסה האזרחית שעוסקת בעיקר בתכנון של מכלולים הנדסיים וביולוגיים.

תחום זה נחלק לשני תחומי עניין עיקריים: תכנון של מכונות חקלאיות או תכנון של מערכות מים ומערכות קרקע. תחום זה בא בעצם לשרת את תחום החקלאותהמודרנית שקשורה ותלויה באופן ישיר על תחום ההנדסה החקלאית כדי להגדיל בצורה משמעותית את כמות התוצרת החקלאית, את האיכות שלה בעיקר מהפן הצרכני שעם השנים שעוברות ועם ההתפתחות הטכנולוגית דורש איכות גבוהה יותר ויותר. חשוב להדגיש שבעקבות זה שהאיכות עולה החקלאים יכולים לבקש וגם לקבל מחיר גבוה יותר על התוצרת שלהם.

בוגרי התואר יכולים להתשלב בחברות ניהול ותכנון, בחברות גינון גדולות, בחקלאות, בחברות של ניהול פרויקטים בתחום החלקאות ובעוד מגוון גדול של עיסוקים שסובבים את התחום.

 

תנאי קבלה להנדסה חקלאית

 
תנאי הקבלה ללימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית יהיו בדרך כלל לבעלי תעודת בגרות מלאה, עם עדיפות ברורה וגבוהה לבוגרי התחומים הריאליים, וכמו"כ ציון מינימלי של 550 במבחן הפסיכומטרי. ברוב מוסדות הלימוד, מי שלא עומד בתנאים, יש אפשרות ללמוד במסגרת של מכינה ייעודית לתחום  וע"י זה יכול המועמד ללימודים להשלים את הידע או דרישות הסף הנדרשות ללימודים לתואר זה.
 
כמה זמן נמשך התואר?
 
משך הלימודים לתואר ראשון בהנדסה חקלאית הינם ארבע שנים, אך לעיתים קרובות סטודנטים בוחרים להאריך את הלימודים בעוד סמסטר או שניים על מנת להקל על העומס במהלך הלימודים
 

כמה מרוויחים?

מהנדס חקלאי בתחילת דרכו ירוויח בשנים הראשונות לעבודתו סכומים שנעים בין 8,500 - 10,500 ש"ח חודשי. כעבור שלוש-חמש שנות נסיון ועם צבירת ותק ונסיון התחום צפוי השכר לעלות משמעותית ולעמוד על כ - 11,000 - 14,000 ש"ח חודשי. 

למי שעוד מתלבט מה ללמוד באתר יורם לימודים תוכלו למצוא מידע רב על לימודי הנדסת חשמל, לימודי הנדסת תעשייה וניהול ועוד מקצועות רבים ומגוונים.

 

סטודנטים ממליצים על הנדסה חקלאית

בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
158 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.56 מתוך 5

לימודי תואר ראשון בהנדסה חקלאית בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים