האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

פייסבוק מוציאה הומואים מהארון

עצור, אתה הומו! תוכנה חדשה שיצרו סטודנטים מאוניברסיטת MIT יכולה לגלות בעזרת רשימת חברי ה"פייסבוק" האם המשתמש הוא גיי

הדר גילת | 06-10-2009 13:22:00

שני סטודנטים מאוניברסיטת MIT, קרטר ג'רינגאן וברהאם מיסטרי, יצרו תכונה שמצליחה לגלות רק בעזרת רשימת החברים ברשת החברתית "פייסבוק", האם גבר הוא הומו או לא, וזאת מבלי שהבחור יהיה מחוץ לארון באופן מוצרה. כך מדווח "הבוסטון גלוב".

ה"גיידר" ("רדאר ההומואים") שיצרו הסטודנטים מבוסס על ההנחה שלהומואים יש יותר חברים גייז מאשר לבחורים סטרייטים. לכן, אם ברשימת חברי ה"פייסבוק" של בחור הנמצא בארון, יש הרבה בחורים אחרים שהם הומואים מוצהרים, ניתן להניח בהסתברות גבוהה כי גם הבחור בארון הוא גיי – כך נטען במחקר.

בניסוי שערכו הסטודנטים הם בדקו 947 פרופילי "פייסבוק" והצליחו לזהות בדיוק של 100% את עשרת ההומואים שהיו בין הנבדקים. יחד עם זאת, התוכנה החדשה מוגבלת ולא מצליחה לזהות לסביות או ביסקסואליים.

תוצאות המחקר מעלות תהיות חדשות בנוגע לשאלת הפרטיות הקיימת ברשתות החברתיות. לדברי חוקרים ומומחים לזכויות דיגיטליות, בעידן החדש גם אם בן אדם לא חושף באופן אקטיבי פרטי מידע על חייו, מספיקה רשימת החברים של המשתמש על מנת לגלות מידע רגיש, להניח הנחות נכונות ולחשוף סודות. ההשערה היא שישנה סבירות גבוהה שאדם יטה להיות בעל מאפיינים דומים לאלו של מרבית חבריו, וכך ניתן להסיק שאם כל חברייך הם מאותו זרם דתי, או דעה פוליטית, או נטייה מינית – כך גם אתה.

אז נכון שברירת המחדל ב"פייסבוק" היא כזו שרשימת החברים שלך הינה גלויה לכל המשתמשים, גם אם הפרופיל עצמו הוא חסום לכניסה ועיון של זרים, כך שקל יותר לעשות אחד ועוד אחד ולהסיק מסקנות אודותייך. יחד עם זאת, בעזרת אופציית "הגדרות", ניתן לחסום בצורה יזומה את הגישה של כלל הגולשים לרשימת החברים שלך.

להתראות פרטיות
להתראות פרטיות
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים