האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי וטרינריה
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

לימודי וטרינריה

רפואה וטרינרית עוסקת באבחון, טיפול וריפוי בעלי חיים. בוגרי אוניברסיטאות מהארץ זכאים לקבל רשיון ממנהל השירותים הוטרינרים במשרד החקלאות לעסוק בוטרינרית במדינת ישראל. לעומתם, לאלו שבחרו ללמוד וטרינריה בחו"ל מצפה עם שובם מבחן של השירותים הוטרינריים, ורק לאחר שיעברו אותו יוכלו לקבל רישיון עבודה. בארץ לימודי וטרינריה מתקיימים באוניברסיטה העברית בירושלים ואורכים כ- 4 שנים. 

 

יש המון אנשים שעבורם עולם בעלי החיים זהו עולם מרתק ומושך ורבים מהם רוצים גם לעסוק בתחום של רפואת בעלי החיים הוא במילים אחרות- וטרינריה. לימודי וטרינריה אלה לימודים אשר יכשירו אתכם לטפל כמעט בכל סוגי בעלי החיים השונים כאשר המרכזיים ביניהם הם כמובן חיות מחמד, חיות משק, וחיות בר. מדובר בלימודי רפואה לכל דבר כאשר ההבדל המרכזי הוא שהמטופלים הם בעלי חיים ולא בני אדם.
ראייה לכך היא שעם סיום לימודי וטרינריה זוכים הבוגרים בתואר דוקטור לוטרינריה וניצבת בפניהם האפשרות  להמשיך ללימודי רפואה או ללימודים מתקדמים בווטרינריה.  מי שהולך ללמוד וטרינריה יוכל עם סיום הלימודים לטפל בבעלי חיים קטנים, חיות משק, סוסים ועוד.
חשוב לציין שעל מנת ללמוד וטרינריה צריך קודם כל תואר ראשון באחד מהמקצועות הבאים- ביולוגיה, רפואה, חקלאות, מדעי החיים, ביוטכנולוגיה ועוד. מי שלא מחזיק בתואר ראשון לא יוכל ללמוד וטרינריה וזהו תנאי בסיסי. רק לאחר סיום התואר ניתן להתחיל ללמוד לימודי וטרינריה אשר אורכים 4 שנים.
  
 
לימודי וטרינריה מתחלקים לשני חלקים עיקריים. החלק הראשון אורך שלוש שנים כאשר בו לומדים הסטודנטים את כל רזי המקצוע מבחינה תיאורטית וגם מבחינה מעשית, באמצעות שיעורים, תרגולים, הרצאות, סמינרים, תרגול מעשי באבחון וטיפול בעלי חיים. חלק זה מהווה את הבסיס לשאר הלימודים. במהלך השנה הרביעית ללימודיהם, עוברים הסטודנטים ללימודי וטרינריה התנסות מעשית בבית החולים וטרינרי. התמחות זו היא כמו סטאז' שעוברים רופאים בבתי חולים, רק כשכאן ההתנסות היא עם בעלי חיים והיא כוללת בתוכה טיפול בחיות, ביצוע ניתוחים, עריכת בדיקות ועוד. המועמדים חייבים להוכיח בנוסף ניסיון מעשי בעבודה עם בעלי חיים. ניסיון זה חייב לכלול לפחות חודש שכולל: שבוע עבודה במרפאה לחיות מחמד, שבוע עבודה באורוות סוסים או עם רופא סוסים ושבועיים עבודה במשק בעלי חיים.

לימודי וטרינריה מיועדים להקניית רקע כללי הדרוש לעבודה כוטרינרים, או להתמחות נוספת בתחומים שונים. משך הלימודים, כולל משך הזמן הנחוץ ללימודי תואר ראשון, הוא 7 שנים. בחו"ל אורכים לימודי וטרינריה כחמש עד שש שנים.

:וטרינרים לוקחים תפקיד מאד עיקרי בטיפול רפואי של חיות מחמד, חיות משק ובעלי חיים בגן חיות וחיות מעבדה. ישנם וטרינרים שמשתמשים בכישורים שלהם כדי להגן על בני אדם ממחלות הנישאות ע"י בעלי חיים ועורכים ניסויים מדעיים על הקשר בין הבעיות הרפואיות של חיות ובני אדם. אחרים עובדים במחקר בסיסי , מרחיבים את הטווח של הידע והתיאוריות ומפתחים דרכים חדשות כדי להשתמש בידע.
 
מרבית הוטרינרים מנהלים את עבודתם הרפואית בקליניקות פרטיות. חלקם גדול מהוטרינרים הללו מטפלים בחיות קטנות באופן מכריע ובלעדי. פרקטיקות לחיות קטנות מטפלות בדרך כלל בכלבים וחתולים אבל גם בציפורים, זוחלים, ארנבות וחיות אחרות שמוגדרות כחיות מחמד. ישנם וטרינרים שעובדים עם במרפאות מעורבות לחיות שם הם מטפלים בחזירים, ברווזים, כבשים.
וטרינרים במרפאת מאבחנים בעיות בריאותיות של בעלי חיים , מחסנים אותם נגד מחלות, מרפאים בעלי חיים שסובלים מזיהום או מחלות אחרות, מטפלים בפצעים, מבצעים ניתוחים, מקבעים שברים ומייעצים לבעלי החיות על אכילה, התנהגות והתרבות.
וטרינרים עובדים לעיתים קרובות שעות רבות כאשר 40% מהם עובדים יותר מ-50 שעות בשבוע. אלו שעובדים במרפאות עם צוות צריכים להיות מוכנים להקפצה בערב, בלילה ובסופי שבוע. וטרינרים שעובדים לבד יכולים לעבוד שעות ארוכות בימי חול ובסופי שבוע ולהגיב לקריאות דחופות ובלתי צפויות בכל שעה.
 
וטרינרים שעובדים במרפאות גדולות לחיות מבלים את זמנם בנסיעות בין המשרד/מרפאה למשקים ולחוות חקלאיות. הם עובדים בחוץ בכל מזג אוויר וצריכים לטפל בחיה או לנתח אותה תחת תנאים לא סניטריים. כשעובדים עם בעלי חיים הם בדרך כלל פוחדים או בכאבים והרבה פעמים הוטרינרים מסתכנים בנשיכות, בעיטות או שריטות. 
 
לוטרינרים שעובדים באזורים שהם לא מרפאות כמו בשירות בריאותי או במחקר, יש תנאי עבודה דומים לאלו שעובדים באותם תחומים. במקרים אלו, הוטרינרים נהנים מניקיון, משרדים או מעבדות מוארות ומבלים מרבית מזמנם בעיסוק עם אנשים יותר מאשר עם בעלי חיים.
 
כישורים, לימודים וניסיון
 
וטרינרים חייבים לסיים את מסלול הלימודים של ארבע השנים ,לקבל תואר שני D.V.M ברפואה וטרינרית ורשיון לעסוק בוטרינריה ממשרד הבריאות. מרבית הוטרינרים מתחילים כשכירים או שותפים במרפאות מבוססות. למרות ההשקעה הכספית הגבוהה בציוד, שטח משרדי וצוות, הרבה וטרינרים עם ניסיון מעדיפים להקים מרפאה משלהם או לרכוש מרפאה שקיימת כבר.
וטרינרים בפוטנציה חייבים להיות בעלי מיומנות ידנית. הם צריכים להיות בעלי חיבה לבעלי חיים ובעלי יכולת להסתדר עם בעליהם של החיות. בנוסף לכך עליהם להיות בעלי יכולת להחליט החלטות במהירות בזמנים דחופים. 
וטרינרים מונעים, מאבחנים ומטפלים במחלות, הפרעות ופציעות של חיות. אלו שעושים עבודה דומה בבני אדם הם , כירופרקטים, רופאי שיניים, אופטומטריסיטים ורופאים.לוטרינרים יש הכשרה רחבה במדע הגוף והחיים וכמה מהם עוסקים בניסויים מדעיים ורפואיים בתחומים שקרובים לביולוגיה, רפואה ומדע של בעלי חיים.
 
מאלפי חיות, מגדלי בעלי חיים וטכנאים וטרינרים עובדים בהרחבה עם בעלי חיים. כמו וטרינרים, הם חייבים להיות בעלי סבלנות ולהרגיש בנוח עם בעלי חיים. לעומת זאת, רמת ההכשרה הנדרשת לעיסוקים הללו היא באופן ממשי פחות מהדרישות לוטרינרים.
 
 
 
 
מסלולי לימוד ומידע נוסף על לימודי וטרינריה
סטודנטים/בוגרים ממליצים
179 דירוגים | ציון ממוצע 4.45 מתוך 5
לכל המלצות

לימודי תואר ראשון בוטרינריה

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי