חזור

רופא


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מי שמחפש מקצוע בעל משמעות, ימצא את מבוקשו במקצוע הרפואה. תחום עיסוק שהוא סוג של שליחות, עזרה לזולת, שיפור הבריאות ואפילו הצלת חיים. רופא/ה נחשב מאז ומתמיד לאחד המקצועות היוקרתיים והמבוקשים כאשר ההכשרה אומנם ארוכה, מורכבת ורצופת אתגרים, אבל מאפשרת לעוסקים בה לסייע ברווחת חייהם את פציינטים ובהמשך גם להשתכר בצורה מכובדת.

מקצוע רופא/ה נלמד בבתי הספר לרפואה במוסדות אקדמאיים. ניתן ללמוד בארץ או בחו"ל ולבחור לאחר מכן בהתמחות המבוקשת. הלימודים משלבים בין תיאוריה למעשה ותנאי הקבלה הגבוהים הכוללים ציון בגרות וציון פסיכומטרי גבוהים וכן ראיון אישי ואף מבחני קבלה נועדו לסנן את המועמדים לאלה, שעתידים להצליח בתחום התחרותי והמאתגר.

במהלך ייעוץ לימודים תוכלו לאמוד את הקריטריונים הדרושים ולבחון מה לעשות על מנת להתקבל. לרוב, על מנת לשפר את סיכויי הקבלה וההצלחה בלימודים, ניתן לגשת למכינת קדם רפואה וחשוב לדעת שיש מוסדות לימוד שמעל ציון התאמה מסוים מציעות גם מלגת לימודים לסטודנטים.
כדי לקבל רישיון לעסוק ברפואה, יש להשלים בהצלחה שבע שנים כולל התמחות. לאחר סיום ההתמחות בהצלחה, תשלום האגרה והרישום במשרד הבריאות, יופק היתר קבוע לעסוק בתחום זה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

רופא/ה הוא מקצוע תובעני ואינטנסיבי מאוד ויש לקחת בחשבון שהעבודה כוללת עמידה תחת עומס ולחץ. חשוב להבין שההכשרה ארוכה והגמישות בשעות העבודה מעטה ויש עבודה גם בשעות בלתי שגרתיות (כשיש קריאות ומקרי חירום). עם זאת, רמת ההכנסה בהמשך הדרך יכולה להיות גבוהה מאוד וגם אפשרויות הקידום הן רבות. המועמדים נדרשים לנטייה מדעית, שירותיות וגישה אנושית, שליטה באנגלית, יכול ניהול, תפעול ברמה גבוהה, יכולת עבודה בצוות.

קורסים ראשיים

לאחר שבחרתם מה ללמוד במהלך ייעוץ לימודים בלימודי רפואה, יש לגשת לפרקטיקה. לימודי רפואה מתחלקים ללימוד יסוד וקורסי בחירה בהמשך תוך קורסים רלבנטיים לכל התמחות ומלווים בפרקטיקום כולל סיורים בבתי חולים ובקליניקות לצורך התנסות מחקרית והכשרה קלינית.
לבעלי תואר ראשון בתחומים רלבנטיים ניתנת במוסדות לימוד מסוימים אפשרות להשלים תואר ברפואה ב-4 שנים. קורסי היסוד כוללים כימיה, ביולוגיה, גנטיקה, ביוסטטיסטיקה, וירולוגיה, חשיבה רפואית, אנטומיה, פיזיולוגיה ובשלבים מאוחרים יותר לימוד רפואה פנימית, רפואת ילדים, רפואה דחופה, מיילדות, פסיכיאטריה, הדמיה וכן סדנאות מקצועיות כמו השתלות.

מתכונת הלימודים

לימודי רפואה הם לימודים מלאים המועברים במתכונת מלאה במהלך היום יחד עם סיורים וסבבים קליניים בשעות בלתי שגרתיות. הלימודים אינטנסיביים ולכן, בשנים הראשונות קשה לשלב אותם עם עבודה. הנוכחות וההשתתפות בשיעורים, מעבדות וסיורים חשובה ויש גם להשלים עבודת התנסות מחקרית במועד שנקבע מראש. כלומר, הלימודים מתבצעים בתוך הפקולטה עצמה ובסבבים קליניים מחוץ לפקולטה עצמה להשלמת תואר ראשון ברפואה.
ניתן להמשיך גם ללימודי תואר מתקדמים במדעי הרפואה במגמות לימוד שונות כמו גנטיקה או אימונולוגיה ועד דוקטורט ופוסט דוקטורט. יש קורסים ברפואה שניתן לבצע גם און ליין במסגרת לימודי התואר. בארץ לימודי רואה מוצעים בחמישה בתי ספר לרפואה בירושלים, תל אביב, הטכניון, בר אילן ובן גוריון.

סוג התעודה

על מנת להגיע לתואר דוקטור יש לעבור את המסלול בהצלחה לפי הקריטריונים שנקבעו מראש. התעודה היא תעודה אקדמית. לימודי תעודה ברפואה מוצעים רק בקורסים ממוקדים ברפואה משלימה או בקורסי בריאות שונים והעשרת הידע במכללות שונות או במסגרת קורסים אינטרנטיים למי שהוא או היא כבר רופאה מהמניין. המסלול הקונבנציונאלי הוא בדרך להשגת B.Sc.Med. המחולקים ל-3 שנים של לימודים קדם קליניים, בהמשך מתקיימים לימודים קליניים ולקראת סיום – סטאג'. רק לאחר השלמת ההתמחות מקבלים תואר M.D. מי שחיפש מה ללמוד ושוקל לימודים בחו"ל יצטרך לבדוק האם התואר ומוסד הלימודים מוכרים בארץ ובמידת הצורך להשלים שעות התמחות ולעבור בחינת הסמכה במתכונת הישראלית.