חזור

עיתונאי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בתור עיתונאי/ת תוכלו לסקר אירועים חדשותיים מסעירים, לדווח על מקרים מעניינים, לתת דרור ליצירתיות שלכם במגוון פלטפורמות תקשורת, מעיתונות כתובה ועד עיתונות דיגיטלית, רדיו וטלוויזיה. עיתונאי הוא בעל השפעה עצומה על דעת ההמונים ולכן, מדובר בתפקיד מאתגר, דינאמי ועם הרבה אחריות. עם זאת, ניתן לבחור בין שלל התמחויות בעיתונות, שכל אחד מהם נושא משימות שונות ופותח תחומי עניין שונים, כמו למשל, כתיבה פוליטית, כתיבת ספורט, כתיבת תרבות ובידור, טיולים ועוד. אפשר לסלול את הדרך בין טורי דעה לכתיבה מגזינית.
ממקצוע של עיתונאי/ת ניתן להתפתח גם לתפקידי עריכה, תחקיר, הגשה. בכל מקרה, מקצוע כמו עיתונאי מעורב באיסוף מידע, תחקיר, ראיונות וכתיבת הכתבה ועריכתה לפני פרסום – גלגול הטקסט לאורך שלביו השונים מרמת הרעיון ועד שהוא הופך לכתבה.
הדרך שבה ידווח הסיפור או תיכתב עלילת הכתבה חשובה לתוצר הסופי ולכן, עיתונאים משקיעים מאמץ רב בניסוח ובהגשת הרעיון. ניתן ללמוד מקצוע כמו עיתונות במגוון מוסדות לימוד, בין אם במסלול ייעודי לעיתונות או כחלק מתואר ראשון או לימודי תקשורת חד חוגי או דו חוגי.
אפשר להגיע לתחום גם ממגוון תפקידים משיקים כמו קופירייטינג, הפקה ועריכה. העבודה יכולה להיות גמישה מעבודה במשמרות או לפי פרויקטים, במסגרת של שכיר או כעצמאי. תנאי הקבלה משתנים ממוסד לימודים אחד לשני ולרוב יכלול מבחן התאמה וראיון אישי ו/או הצגת תיק עבודות או כתבת פיילוט לדוגמא. מחפשים מה ללמוד? עיתונאות יכולה להיות ההתמחות אותה חיפשתם.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

במסגרת ייעוץ לימודים וייעוץ תעסוקתי תגלו שמקצוע כמו עיתונאי/ת הוא מקצוע מאתגר ומורכב. מי שמשתלב בתחום נדרש להיות מעורב, בעל כושר ניסוח גבוה בכתב ובעל פה, מוכנות לעבודה בשעות בלתי שגרתיות ובתנאי לחץ ולצורך כך יש חשיבות רבה למוטיבציה גבוהה והשקעה. עבודתו של כתב יכולה לכלול סיקור פתע בשטח וזמינות להקפצות לפי אירועים. היתרון הוא שניתן להשתלב בעיתונות מסוגים שונים, לקבל במה ולהתפתח למקצועות הדיגיטל. כיום נדרשים גם כישורים טכניים לתפעול פלטפורמות שונות כמו ממשקים של אתרי אינטרנט. המקצוע מלווה ביוקרה ורמת ההכנסה יכולה להיות גבוהה, אצל מי שהצליחו להשתלב בכלי תקשורת יוקרתי או בתפקיד מפתח בערוץ תקשורת.

קורסים ראשיים

כשמחפשים מה ללמוד, מגלים שמקצוע כמו עיתונאי/ת הוא מקצוע שדורש ידע, אך גם הרבה לימוד עצמי. אם תפנו ללמוד אותו בצורה מסודרת, הרי שתגלו שמסגרת הלימודים כוללת מערך שיעורים כמו כללים לכתיבה נכונה, עקרונות הכתיבה השיווקית, עריכה, אמנות הריאיון, גישות מחקריות, כתיבה לפי המדיום, איסוף מידע, כתיבה חדשותית, בלוגים, כתיבה לרשתות החברתיות. הלימודים כוללים סדנאות מעשיות, תרגילים בכתיבה, הגשת פרויקטים, סיורים מקצועיים בכלי תקשורת, מפגש עם עיתונאים בכירים החולקים מניסיונם ומשתפים בטכניקות אפקטיביות לכתיבה ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודים למקצוע של עיתונאי/ת יכולים להיות בפורמט של לימודי תואר ראשון במכללות או באוניברסיטאות או במסגרת של קורסים מקצועיים קצרים וממוקדים. לימודי עיתונות בבתי ספר לעיתונות או בחוגים לתקשורת לתואר ראשון יכללו לרוב לימודי יום מלאים או לימודי ערב ואילו קורסים קצרים מועברים אחת לשבוע ואפילו און ליין. אלה הם קורסים שניתן לשלב גם עם עבודה או לימודים נוספים.

סוג התעודה

לימודי תואר ראשון בתקשורת או בעיתונות מקנים תואר אקדמאי בתחום בעוד לימודי תעודה מקנים תעודה מקצועית. כיום ניתן להמשיך גם לתואר שני בעיתונות ובתקשורת, כאשר הלימודים משלבים בין תיאוריה למעשה. ניתן ללמוד סדנאות שונות המקנות תעודה מקצועית וכך גם לשלב התמחויות שונות בעיתונות כמו עיתונות כתובה או כתיבה שיווקית או כתיבה למהדורות החדשות וכדומה.