חזור

סוציולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם ברצונכם לעסוק בחקר החברה וההתנהגות האנושית, מקצוע כמו סוציולוג/ית יכול לענות על מבוקשכם. זהו מקצוע מרתק המהווה חלק ממדעי החברה, שמאפשר לכם להתמקד בנושאים ותהליכים חברתיים. המקצוע בוחן קבוצות, אינטראקציה ויחסי גומלין בין אנשים, נושאים כמו אתניות, תגובה לשינויים חברתיים, מחקרים אישיותיים לאורך ההיסטוריה, השפעה של כוחות פוליטיים ועוד. סוציולוגי/ת הוא מסוג המקצועות שמבוססים בעיקר על תצפיות, סקרים ומחקרים. ניתן להשתלב לאחר לימודי תואר ראשון, שני או שלישי בסוציולוגיה במגוון ארגונים חברתיים, מכוני מחקר, סוכנויות ממשלתיות, שירותים חינוכיים ולהעניק שירותי ייעוץ חברתי. העבודה משלבת בין עבודה משרדית לעבודה בתנאי שטח כאשר ניתן לעבוד במסגרת עצמאית או כשכירים בתחום.
לסוציולוגים תפקיד חשוב בחקר האופן שבו פועלים בני אדם בהרכבים שונים ובמגוון סיטואציות ומחקר סוציולוגי מהווה בסיס לתהליכים רבים – כלכליים, חברתיים, פוליטיים. אם חיפשתם מה ללמוד ובחרתם בסוציולוגיה, דעו לכם שהמקצוע מאפשר הזדמנויות קריירה רבות תוך התפתחות לתפקיד הדרכה חברתיים, תפקידים כמנהלי משאבי אנוש וייעוץ. קיימים מסלולי לימוד המחייבים ציון פסיכומטרי וציון בגרות וקיימים מסלולי לימוד סוציולוגיה ללא פסיכומטרי, תלוי בדרישות האינדיווידואליות של כל מוסד לימוד.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

בעקבות ייעוץ לימודים או ייעוץ תעסוקתי, תגלו שמקצוע של סוציולוג/ית דורש מכם סבלנות רבה, חשיבה ביקורתית, כושר אנליטי בביצוע מחקרים כמותיים ואיכותיים. זהו מקצוע דינאמי ושיחשוף אתכם להתנהגות חברתית באוכלוסיות שונות כאשר הגיוון והעצמאות היא רבה ודורשת עבודה עם אנשים תוך כדי מחקרים ותצפיות ודיונים בתופעות חברתיות. במסגרת התפקיד, סוציולוג/ית מהווה חלק מתהליך של דגימה סטטיסטית, יצירת מודלים תיאורטיים, סקרי דעת קהל ועוד.

קורסים ראשיים

כשמחפשים מה ללמוד, מגלים שלימודי סוציולוגיה יכולים להיות חוג לימוד בפני עצמו או חלק מהחוג ללימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. תואר ראשון בסוציולוגיה כולל קורסי יסוד וליבה וקורסים נוספים לבחירה. בין היתר, נלמדים קורסים כמו מבוא לסוציולוגיה, שיטות מחקר, פסיכולוגיה חברתית, סטטיסטיקה, פיקוח חברתי, סוגיות סביבתיות, תיאוריות סוציולוגיות, אנתרופולוגיה וכן קורסים בתרבות, סוציולוגיה ארגונית. ניתן להמשיך לתארים מתקדמים וגם לבחור התמחויות שונות כמו סוציולוגיה ארגונית. הלימודים משלבים תיאוריה ובקורסים מסוימים גם פרקטיקום, התנסויות מעשיות ומחקרים בשטח. הלימודים הם רב תחומיים ומשלבים קורסים משלל תחומים של מדעי החברה ומדעי הרוח לרבות כלכלה, פילוסופיה ופסיכולוגיה – רבדים שחשוב לסוציולוג/ית להכיר במהלך העבודה על מנת לפתח חשיבה ביקורתית ופרספקטיבה רחבה במיוחד של התחום.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בסוציולוגיה, כפי שתגלו במהלך ייעוץ לימודים, נמשך כ-3 שנים וכולל לימודים יומיים מלאים. עם זאת, קיימים גם לימודי ערב ולימודים עצמאיים וקורסים מקצועיים שונים המאפשרים להתמקד בהיבטים שונים מתוך עולם הסוציולוגיה שניתן ללמוד במתכונת שבועית ואפילו און ליין. הלימודים יכללו לימודים תיאורטיים והתנסויות מעשיות לצורך יישום התוכן הנלמד. סוציולוגיה נלמדת גם בתחומים שונים כמו חינוך, פסיכולוגיה וייעוץ ארגוני בקורסים כמו סוציולוגיה של החינוך או מבוא לסוציולוגיה.

סוג התעודה

ניתן לבחור מבין מסלולים שונים על מנת לקבל הכשרה במקצוע של סוציולוג/ית. תואר ראשון בסוציולוגיה ומשם להמשיך במסלול אקדמי גם לתואר שני בתחום, תואר שלישי ופוסט דוקטורט. במסגרת תואר שני בתחום, ניתן לבחור אם להמשיך לקריירה מחקרית וכך לבחור במסלול תואר שני עם תזה או לסיים תואר שני בתחום ללא הגשת תזה.

מומלץ לגשת לייעוץ לימודים בטרם מגבשים החלטה האם ללמוד את תחום הסוציולוגיה וכן להביא את ההתאמה האישית בין מאפייני המקצוע ליכולות האישית, תוך כדי מבט אל העתיד המקצועי וסקירת הזדמנויות העסוקה האופציונאליות שעומדות בפני כל אחד.