חזור

מתכנת


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

חובבי הטכנולוגיה, זה המקצוע בשבילכם. אם תמיד תהיתם על הדרך בה רעיון הופך לתוכנה מצליחה או לאפליקציה פופולארית, יש לכם את האפשרות ללמוד איך לעשות את זה בעצמכם.

לימודי הנדסת מחשבים ותוכנה מתחלקים לשני תחומים: מהנדס מחשבים ומהנדס תוכנה. מהנדסי מחשבים מתמקצעים בחומרה (המבנה הפיסי) של המחשב ועוסקים בעיקר בהגדרת מבנה המחשב ובהתאמתו לצרכים הספציפיים של הלקוח או המטרה שלשמה ישמש המחשב בעוד המתכנת עוסק בכתיבת התוכנה ו/או האפליקציה שתרוץ עליו.

בתור מתכנת/ת תינתן לכם הזדמנות לאפיין מוצרים טכנולוגיים ולהשתתף בפרויקטים דיגיטליים מרתקים, לבחור שיטת תכנות למקסום הביצועים של התוכנה והכל תוך כדי תהליך שדורש חשיבה, ידע ומיומנויות כמו למשל, ניתוח הדרישות של הלקוח, הכנת תזרים עבודה, קידוד על פי שפת התכנות הנבחרת, ביצוע בדיקות, איתור באגים ושדרוג התוכנה כדי שהיא תהיה הכי מהירה, יעילה ותואמת לרעיון המקורי ולמטרות העסקיות של הארגון.

עבודה בתכנות היא סוג של פיתוח מוצר – היא מעניקה לכם את היכולת להפוך מפרט טכני לפתרון ממשי כמו יישום מעניין או מערכת לניהול ידע ואפילו משחק מחשב.
כדי לעבוד בתחום יש צורך בידע מעשי בשפות תכנות מובילות, הכרות עם מסדי נתונים, בדיקות ידניות ואוטומטיות, בניית אתרים, תכנות למובייל.

זה מקצוע ממנו אפשר להתפתח לתפקידים שונים בחברות הייטק, טלקומוניקציה, מדיה ועוד. כמו לדוגמא, למנהל טכנולוגיות, מהנדס תוכנה, אחראי צוות פיתוח תוכנה ועוד.
העבודה היא אומנם מול מחשב, אבל דורשת חשיבה מקורית ומלווה בפגישות אסטרטגיה. אפשר לעבוד כעצמאים או להשתלב במחלקות פיתוח ותוכנה של ארגונים.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

על מנת לאייש משרה של מתכנת/ת חשוב להצטייד בידע הטכני הנחוץ להצלחה.. אבל כפי שיסבירו לכם במהלך ייעוץ לימודים, עוד לפני רכישת ההשכלה המבוקשת, חשוב לבחון האם יש לכם את הנתונים הבאים: הבנה מתמטית, כישורים אנליטיים ואהבה לעולם המחשוב.
חשוב לדעת שהעבודה מתאימה למי שניחנו בכושר ריכוז מעולה, בעלי יכולת לעבוד עצמאית אך גם בצוות, סקרנות וכמיהה לחדשנות, יוזמה, זיכרון מצוין ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.
בכל מקרה, כדאי שתדעו שאם חיפשתם מה ללמוד ואתם לא מוכנים להתפשר על רווח – מתכנת/ת זה מסוג המקצועות המתגמלים ברמת ההכנסה והסיפוק העצמי. עם זאת, היכונו לעבודה תחת לחץ ולגמישות מועטה.

קורסים מרכזיים

לימודי תכנות כוללים קורסי מבוא ועקרונות בסיסיים המעניקים למתכנתים את הידע הדרוש בשפות תכנות שונות כמו JAVA, NET., פייטון, C, תכנות צד שרת וצד לקוח (או תכנות מקצה לקצה), פעולת קלט פלט, מחסני נתונים, עיבוד נתונים, בניית אפליקציות, ארכיטקטורת מערכת, לימודי אנגלית טכנית ועוד.
ישנם מסלולי לימוד המכינים להכשרה בסביבות מחשוב מסוימות, בשפות שונות ובהיקפים שונים. חלק מההכשרות הן מטעם חברות מובילות כמו מייקרוסופט או אורקל. היתרון הבולט בתחום הוא שברגע שיש לכם ידע רחב בתכנות, תוכלו להשתלב במגוון פרויקטים טכנולוגיים.

מתכונת הלימודים

ניתן ללמוד מקצוע כמו תכנות במסגרת של לימודים אקדמיים לתואר ראשון במדעי המחשב בפורמט של לימודים יומיים מלאים במשך 3 שנות לימוד. אך קיימים גם קורסי הכשרה מקצועיים ממוקדים בפיתוח ותכנות ל-WEB , פיתוח אפליקציות, בסיסי נתונים ו/או תכנות בשפה מסוימת המועברים אחת לשבוע, כלימודי ערב או בצורה מקוונת.
קורסים אלה מאפשרים ללמוד להיות מתכנת גם לאלו שמגיעים ללא ידע מוקדם. קורסים אלו לרוב גם לא דורשים תנאי קבלה נוקשים מלבד ראיון אישי, תעודת בגרות וסיום אחוז גבוה ממשימות הקורס. אפשר להיעזר בתהליך של ייעוץ לימודים כדי לבחור את המסגרת האולטימטיבית עבורכם.

סוג התעודה

לימודי מדעי המחשב הכוללים לימודי תכנות מקנים תואר ראשון ואפשר להמשיך גם לתארים מתקדמים (שני, שלישי). לימודי תעודה בתכנות (כולל לימודי הסבה) יקנו לכם תעודה מקצועית המעידה על היכולת שלכם לעבוד כמתכנתים. בחרו מוסד לימודים המוכר בענף ההייטק כך שתהיה לכם נקודת זינוק טובה יותר להצלחה בקריירת התכנות.