חזור

מפיק/ת טלוויזיה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

הדרך לקריירה בעולם התרבות והבידור עוברת בלימודי מקצוע כמו מפיק/ת טלוויזיה. מפיק אחראי על ניהול הפקת תוכנית הטלוויזיה מרמת קביעת התקציב, גיבוש לוחות זמנים, צוות מקצועי ועד הניהול של התכנית בפועל – תסריט, עיצוב, בימוי, עריכה. מפיקי טלוויזיה הם סוג של מפקח המנצח במיומנויות על כל ההיבטים שכרוכים בהפקת התוכנית בין אם זו סדרת אנימציה, סיטקום, תכנית אירוח, חדשות או דרמה היסטורית. מפיקים אחראים על תכנון ההפקה ועד הפרויקט כולו, עד עליית התוכנית לאוויר.
זהו מקצוע מאתגר, דינאמי, שיש בו נגיעה באור הזרקורים, חשיבה יצירתית אבל גם הרבה אחריות מקצועית. אם ההפקה לא עובדת כמו שצריך – יתכן ותכנית הטלוויזיה כלל לא תצא לפועל.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

לאחר שתעברו ייעוץ לימודים תבינו יותר על מקצוע ההפקה בטלוויזיה. המקצוע דורש כישורים אנליטיים, סמכות, מיומנות ארגונית. בפועל המפיק אחראי על צדדים ניהוליים, עסקים, פיננסיים ויצירתיים, הוא מנהל צוות רב ועליו לנהל גם פגישות עבודה ואת לוחות הזמנים והתקציב, תיאומי הפקה, הקפדה על הפרטים הטכניים, עבודה באולפן עצמו וגם לאחר מכן בעריכה. מדובר בהכשרה ארוכה שנמשכת הרבה אחרי שלומדים באופן פורמאלי את המקצוע והתפקיד כולל גם עבודת שטח וגם עבודה משרדית בשעות בלתי שגרתיות ובתנאי לחץ. אך יש לקחת בחשבון מתוך ראייה עתידית שההכנסה יכולה להיות מתגמלת מאוד.
המסלול לתפקיד נחשק כמו מפיק/ת טלוויזיה עובר לרוב בתפקידי הפקה משניים כמו עוזר הפקה, מפיק משנה ועד מפיק אחראי, מפיק בפועל ומפיק ראשי.

קורסים ראשיים

לימודי הפקה כוללים קורסי ליבה שחשובים לאיוש משרה בתחום. כמו למשל, לימודי פוסט פרודקשן, אתיקה, ניהול פרויקט, בניית תקציב ולעיתים גם השגת נותני חסות או שותפים אסטרטגיים למימון הפרויקט או הפיילוט, גיבוש לוח שידורים, הכרות עם עולם הטלוויזיה הישראלי והבינלאומי, צילומי אולפן, מושגי יסוד בעולם הפרסום, הכרות עם מערכת ההפקה, ניהול תוכן, תחקירנות, ליהוק, רגולציה ומכרזים, פתרון קונפליקטים ומשברים ועוד. הקורסים כוללים תיאוריה ומעשה כולל התנסות בעבודה באולפן פנים ואולפן חוץ, הדמיות של שידורים חיים. במרבית מוסדות הלימוד יש להגיש פרויקט גמר בסיום הלימודים והשיעורים מועברים על ידי נבחרת מרצים שהם מפיקים בהווה או לשעבר בתוכניות טלוויזיה מסוגים שונים. אלה פותחים צוהר בפני הסטודנטים אל מאחורי הקלעים ולמה שקורה באמת בהפקת תוכנית טלוויזיה.

מתכונת הלימודים

לימודי הפקת טלוויזיה הם לרוב חלק בלתי נפרד מלימודי תואר ראשון בתקשורת, קולנוע או טלוויזיה. קיימים גם קורסים מקצועיים ממוקדים להכשרת מפיק/ת טלוויזיה שלעיתים מכונים קורס הפקת מדיה. על מנת להתקבל ללימודים לרוב אין ורך בציון פסיכומטרי או בגרות אלא בראיון אישי ולעיתים גם במעבר של מבדק התאמה. מדובר בלימודים מלאים או לימודי ערב או לימוד של קורס פעמיים בשבוע. כלומר, ברוב המקרים ניתן בהחלט לשלב לימודי הפקה עם עבודה או לימודים אחרים אלא אם כן מדובר בלימודי הפקת טלוויזיה שהם חלק מלימודי תואר ראשון בתקשורת וכדומה במוסד אקדמי המציע מסלול של ימים שלמים על פני מספר סמסטרים ואפילו 2-3 שנים, כולל אופציה ללימודי המשך בתחומי מחקר שקשורים לעולמות הקולנוע, הטלוויזיה, התרבות או התקשורת.

סוג התעודה

חיפשתם מה ללמוד ובעקבות ייעוץ מקצוע החלטתם לבחור בלימודי מפיק/ת טלוויזיה? הלימודים יכולים להיות לימודי תעודה או לימודי תואר ראשון הכוללים תכנים נוספים מעולם הבידור, התרבות, הטלוויזיה או הקולנוע. בכל מקרה, חשוב להציג תעודה שתשרת אתכם באודישנים או בראיונות עבודה להשגת תפקיד ראשון בתחום. תעודה מעידה על כך שיש לכם את הכלים המקצועיים לאיוש משרה של מפיק/ת טלוויזיה.