חזור

מנהל עסקים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

נקודת הזינוק לקריירה בעולם העסקי מתחילה בלימודי מנהל עסקים. מסלול לימוד נחשק המקנה לסטודנטים כלים מבוקשים להצלחה בעולם התחרותי, בעידן הגלובלי.
בשוק העבודה אומנם לא קיים מקצוע שמוגדר כמנהל עסקים ולכן, מה שחשוב באמת טמון למעשה ברקע שמציג המועמד – לימודי מנהל עסקים, ידע בסטטיסטיקה, כלכלה, מתמטיקה, ניהול ארגוני, פרויקט גמר וכדומה. במהלך הלימודים ניתן לבחור התמחות ספציפית כמו ניהול, אסטרטגיה ושיווק, מימון ושוק ההון, יזמות או ניהול בינלאומי וכך להתמקד לקראת העתיד בחיפוש אחר משרות רלבנטיות.
הלימודים עצמם של מנהל עסקים חושפים בפני הסטודנטים והבוגרים מגוון רחב של הזדמנויות ומקנות סט רחב של מיומנויות. לאחר סיום הלימודים אפשר להתפתח בכיוונים שונים ולהשתלב בעבודה בחברות שונות מפירמות של רואי חשבון דרך חברות השקעות, בנקים, קמעונאות ובעצם כל חברה שמחפשת מועמדים עם רקע בניהול, שיווק, משאבי אנוש או כספים.
תנאי הקבלה משתנים ממוסד לימודים אחד לשני ולרוב כוללים בגרות מלאה (לרבות 4 יחידות מתמטיקה בציון של 80 ואילך), ציון של בחינה פסיכומטרית (שגובהו נקבע מראש). אבל קיימים גם מוסדות לימוד להם אין תנאי כניסה מוקדמים וכל אחד יכול להתחיל את לימודיו בתחום ללא קריטריונים כלשהם.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

עבודה במנהל עסקים הינה עבודה דינאמית ומאתגרת המשתנה לפי צרכי השוק והאסטרטגיה של כל ארגון. מבוגרי מנהל עסקים מצופה שיציגו ראייה רחבת היקף המבוססת על ניתוח נתונים מספריים, אבל גם ינקטו יוזמה ויטמיעו תהליכים חדשניים להובלת הארגון קדימה.
המקצוע מקנה עצמאות וסמכות בעמדות ניהוליות, הוא דורש יחסי אנוש מצוינים. לימודים אלה מעניקים אפשרויות קידום רבות לתפקידי מפתח בכירים בארגונים.
בין המועמדים המתאימים ללימודי התחום נמנים אנשים בעלי זיקה מתמטית, ראייה אנליטית, יכולת עבודה עצמאית, סבלנות, גישה יזמית. ייעוץ לימודים מסייע בהתאמה אישית ללימודי התחום.

קורסים ראשיים

לימודי תואר ראשון מבוססים על קורסי ליבה המעניקים לסטודנטים את הידע הדרוש לעתיד. בסילבוס מככבים מקצועות כמו כלכלה, סטטיסטיקה, מתמטיקה, דיני תאגידים, שוק ההון, מערכות מידע, שיווק, מימון, ניתוח דוחות כספיים, יסודות הניהול, ניהול משאבי אנוש, שיווק בינלאומי.
לרוב מערכת השעות מתחלקת לקורסי חובה וקורסי בחירה הנבחרים בהתאמה אישית לכל סטודנט ויכולים לכלול מקצועות כמו שיווק, התנהגות ארגונית, מדיניות ציבורית משפט ומיסים.
ברוב מוסדות הלימוד ניתן לבחור התמחויות לכל מסלול הלימוד או משנה ב' והלאה כמו מימון, יזמות, חשבונאות ואפילו שיווק ודיגיטל, תלוי במוסד הלימוד הנבחר.

מתכונת הלימודים

מנהל עסקים אפשר ללמוד במסגרות שונות ולעיתים אף לשלב עם עבודה במשרה מלאה. קיימים מסלולי לימוד מלאים המשתרעים על פני 3 שנים, מכללות מסוימות מציעות לימודי ערב עמם ניתן לשלב עיסוקים אחרים וקיימים קורסים ממוקדים יותר של לשכת
העבודה וקורסי ניהול בהתמחויות שונות. כמו כן, קורסי און ליין בתחום. פעמים רבות אפשר להתחיל במתכונת מסוימת ולעבור לפורמט אחר לפי היכולת וכפוף להסכמה של מוסד הלימוד.

סוג התעודה

בבחירה היכן ללמוד לאחר ייעוץ לימודים ובאיזו מתכונת, חשוב לקחת בחשבון שמנהל עסקים אפשר ללמוד הן כלימודים אקדמיים והן כלימודי תעודה. מי שבוחר במסלול אקדמי יוכל ללמוד את התחום במסגרת תואר ראשון ותואר שני (MBA) ואפילו תואר שלישי
להשלמת דוקטורט בתחום. קיימים מסלולי לימוד שמקנים תעודה מקצועית עם סיום הלימודים או הקורס במקום תואר אקדמי ובקורסים קצרים ניתנת תעודה עם סיום הקורס. יש לשים לב שלא כל מוסדות הלימוד מוכרים וחשוב להתייחס להכרה שלהם על ידי המועצה להשכלה גבוהה כאשר בוחרים מה ללמוד ולפני שמבצעים את הרישום.