חזור

מהנדס חקלאי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

כשעולם ההנדסה פוגש את עולם הביולוגיה והסביבה נוצר תחום עיסוק מרתק – הנדסה חקלאית. מהנדס/ת חקלאי/ת הוא מהנדס שתפקידו לשדרג את פעילות החקלאים והתוצרת החקלאית באמצעות פיתוחים הנדסיים. מהנדסים אלה אחראים לתכנון ופיתוח של כלים מתקדמים, פתרונות אוטומטיים, מכונות וציוד חקלאי, מערכות שליטה ובקרה ממערכות השקיה מתוחכמת דרך אופטימיזציה לחממות ועד שדרוג ייצור ואריזה לרבות מחסנים ומתן ייעוץ בנושאים הקשורים למקורות מים, יבולים ובקרה על זיהום.
במהלך תפקידם, מהנדסים חקלאיים משתמשים בציוד ממוחשב בשילוב אינטליגנציה מלאכותית להגדלת הפרודקטיביות החקלאית. אם חיפשתם מה ללמוד ואתם מעוניינים לעבוד בסביבה מחוברת לטבע ולחקלאות אך שמביאה את הקדמה – הנדסה חקלאית היא בשבילכם. העבודה משלבת בין עבודה משרדית לעבודה בשטח, שיתוף פעולה עם חקלאים, אנשי עסקים והייטק. ניתן לעבוד בחברות שונות ולהמשיך ללימודי תואר מתקדמים המשלבים מחקר ופיתוח בתחום. ניתן להתמחות בנושאים שונים בתוך הנדסה חקלאית כמו למשל, איכות הסביבה, ניהול מערכות חקלאיות, מערכות אקולוגיה, פיתוח חיישנים ועוד. הזדמנויות הקריירה מאפשרות להשתלב בחברות ביוטכנולוגיה, חברות לניהול פרויקטים בתעשיית החקלאות. ניתן לעבוד כעצמאי או כשכיר לצורך הגדלת ואיכות התוצרת, פיתוחים ביוטכנולוגיים ופיתוח תנאי הענף.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמחפש מה ללמוד ובוחר בהנדסה חקלאית ישתלב במקצוע הדורש יכולת אנליטית וטכנית, פיתוח עסקי, הובלה של גורמים טכניים, אנגלית ברמה גבוהה. השעות לא תמיד שגרתיות אבל ההכנסה יכולה להיות גבוהה. מהנדס/ת חקלאי/ת עוסקים, בין היתר, בפיתוח ושיפור שיטות ייצור, ביצוע הערכות תקציב, אחריות על רגולציה, תיאום הפרויקט מול הרשויות, תכנון רכיבי מכונות חקלאיות, תחזוקה, תיקון ושיפור של מכונות חקלאיות ובדיקה של ציוד חקלאי, יצירת פתרונות הנדסיים להפחתת זיהום אוויר, פיתוח צורות חדשניות של דלק ביולוגי, עיצוב מחסנים לעיבוד מזון, מערכות ניקוז, בקרה וביצוע מחקרים וכן שיטות עבודה יישומיות לענף החקלאות. מי שמתאים לתחום הוא מי שמתעניין הן בחקלאות והן בטכנולוגיה ומעוניין לעבודה במקצוע מרתק שמחבר בין שני העולמות במקצוע אחד.

קורסים ראשיים

כבר בתהליך של ייעוץ לימודים תגלו שעל מנת לעבוד במקצוע כמו מהנדס/ת חקלאי/ת עליכם ללמוד תואר ראשון או שני בתחום או ללמוד את הנושא כחלק ממקצוע של הנדסה אזרחית או מדעי הסביבה. קורסי ליבה בשנים הראשונות כוללים קורסים שמקנים את היסודות ומעמיקים את ההבנה הנרחבת שמסייעת בהכרות עם גידולים חקלאיים, ניהול משאבים טבעיים ופרויקטים טכניים. כמו למשל, קורס מדעים, מתמטיקה, פיסיקה, ביולוגיה וכימיה וכן גם קורסים שמעניקים יסודות בניהול כלכלי וניהול מו"מ כמו קורסים בכלכלה ומדיניות ציבורית על מנת להרחיב את האופציות בהמשך להצטרף לפעילות של גופים ציבורים או גופים פרטיים, חברות הייטק וסטארט אפים בתחום. תואר ראשון בתחום כולל גם קורסים דוגמת מיקרו אקלים, הידרולוגיה, גיאולוגיה, אגרונומיה גנטיקה, שיטות מחקר, מכניקה של הקרקע, הנדסת חומרים ביולוגיים, שיטות חיטוי והדברה, רובוטיקה, מערכות מידע ותקשורת. הלימודים משלבים בין שיעורים תיאורטיים לסיורים לימודיים ומלווים בסמינרים והכשרות מקצועיות.

מתכונת הלימודים

הלימודים של מהנדס/ת חקלאי/ת הינם לימודים מאתגרים ודינאמיים, לרוב חלק מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. הלימודים יומיים או מוצעים במתכונת של לימודי ערב. יש גם לימודים מקצועיים ממוקדים של קורסים מעשיים או השתלמויות שונות שניתן ללמוד אחת לשבוע או און ליין. קיימים קורסים והשתלמויות לעוסקים בתחום בארץ ובחו"ל וכן מגוון כנסי העשרה.

סוג התעודה

לימודי מהנדס/ת חקלאי/ת הם לימודי תואר ראשון אקדמיים כאשר ניתן ללמוד קורסים שונים גם במסגרת של לימודי תעודה. ניתן להמשיך לתארים מתקדמים – תואר שני, שלישי ופוסט דוקטורט בתחום.
מומלץ לעבור ייעוץ לימודים על מנת לבדוק את ההתאמה לתחום של הנדסה חקלאית.