חזור

מהנדס אלקטרוניקה וחשמל


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

רוצים להשתלב בתעשיית הרכב האוטונומי? לפתח צ'יפים לטלפונים סלולאריים, אולי לפתח אלגוריתמים לפתרונות בינה מלאכותית?
כמהנדסי אלקטרוניקה וחשמל תוכלו להשתלב בתחומים שונים - מתחום התקשורת ועד המכשור הרפואי, פיתוחים לחקלאות, לעולם התעופה, הכל באמצעות ידע בתכנון מעגלים חשמליים, רכיבי אלקטרוניים, עיבוד אותות. ידע הנדסי שעושה הבדל גדול ולוקח את עולם הטכנולוגיה צעד אחד קדימה.

מהנדסי אלקטרוניקה וחשמל הינם בעלי ידע שמעניק את האפשרות לחקור, לתכנת ולפתח מוצרים מהירים ופונקציונאליים וכן מערכות מורכבות – חלקן מיועדות לשווקים מקצועיים וחלקן משפיעות על החיים של כולנו. כמו למשל, בינה מלאכותית, רובוטים, מערכות סאונד, כלי רכב וטלפונים סלולאריים.

הלימודים ארוכים ומאתגרים, אבל יש למה לחכות! עם סיומם תוכלו להשתלב במגוון חברות בתעשיית ההייטק שמציעות ג'ובים מרתקים ושכר נאה לצדם.
העבודה עצמה היא עבודה מול מחשב ומשלבת טכניקות שונות מעולם ההנדסה והייצור יחד עם כתיבת מפרטים טכניים, ביצוע בדיקות לציוד אלקטרוני, רכיבים ולמערכות, ליווי התהליך מצרכי הלקוח ועד המוצר המוגמר.

זהו מקצוע שיעמיד אתכם בחזית הטכנולוגיה עם אופק מקצועי רחב, יוקרה ותנאים אטרקטיביים. מצד שני, הוא דורש מסוגלות ללמידה עצמית, יכולת לעקוב אחר חידושים טכנולוגיים והשקעה רבה בכל פרויקט. תנאי הקבלה גבוהים יחסית ומחייבים ציון בגרות גבוה וציון פסיכומטרי גבוה, כיוון שבכל זאת מדובר במקצוע הנדסי ומבוקש.

רוצים לדעת אם אתם מתאימים לתחום? ייעוץ לימודים יעזור לכם להגיע לתשובות הנכונות ולהבין אם זה המקצוע בשבילכם. לעת עתה, אספנו עבורכם מספר דברים שחשוב לדעת על המקצוע.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד ומתחבר לתחום האנליטי, ימצא את מבוקשו כמהנדס/ת אלקטרוניקה וחשמל. העיסוק דורש חשיבה מתמטיקה, מחקר מעמיק לפני כל שלב ותהליך, ניתוח והערכה של ביצועים, חשיבה ביקורתית, כישורים ארגוניים, יכולת עבודה עצמאית ובצוות וכן עבודה בסביבות טכנולוגיות מורכבות עתירת ידע ואתגרים.
לרוב יש צורך בידע של אנגלית טכנית (במיוחד בעבודה בחברות גלובליות) וכן מוכנות לעבודה תחת עומס הכוללת שעות בלתי שגרתיות ולעיתים גם נסיעות לחו"ל. מי שיתאים לתחום הם אנשים דייקנים, מאורגנים, חובבי נתונים מספריים עם יוזמה וחיבה לטכנולוגיה.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה וחשמל נמשכים כ-4 שנים וכוללים את עקרונות היסוד והכלים הדרושים לעבודה בתחום כולל בסיס מדעי טכני ממדעי הטבע דרך מקצועות ליבה בהנדסת חשמל ועד פרויקטים הנדסיים מעשיים. כמו למשל, פיסיקה, מעגלים אלקטרוניים, מערכות ליניאריות, מבוא למחשבים, עיבוד אותות, התפשטות גלים, רובוטיקה, סנסורים, מוליכים למחצה, אותות אקראיים, אלגוריתמים מבוזרים, עקרונות פיסיקליים של התקני מל"ם ועוד. המטרה היא לפתח ידע רחב היקף ברשתות מחשבים, תקשורת, ניסיון מעשי בביצוע ניסויים ועוד.

מתכונת הלימודים

הלימודים לקראת תואר ראשון והסמכה למהנדס/ת אלקטרוניקה וחשמל הלימודים מתקיימים הן כהרצאות פרונטאליות והן כקבוצות למידה קטנות, כולל לימוד במעבדות מתקדמות כמו מעבדת VLSI, מעבדת ביואלקטרוניקה וכדומה. הלימודים יומיים אך קיימות גם מסגרות של לימודי ערב והשלמת קורסים און ליין. כמו כן, ניתן לבחור בהנדסה זו כחד חוגי מורחב או במסלול דו חוגי ולשלב עם תחומים כמו מתמטיקה, פיסיקה ומדעי המחשב.

סוג התעודה

התעודה של הנדסת אלקטרוניקה וחשמל הינה תואר אקדמי שנקרא תואר בוגר במדעים Sc.B. ניתן להמשיך גם ללימודי תואר שני, תואר שלישי ופוסט דוקטורט. תואר שני עם עבודת תזה או בלעדיה.

בכל מקרה, לפני שנרשמתם למסלול – כדאי להיוועץ בצוות שעובד במחלקת ייעוץ לימודים כדי לקבל מושג מה מחכה לכם, מהם תנאי הקבלה המדויקים ומהן ההזדמנויות לקריירה בתחום.