חזור

מהנדס אזרחי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

רוצים לתכנן וללוות את בניית התשתיות שמשפיעות על סביבת החיים? מקצוע כמו מהנדס/ת אזרחי/ת זה מה שחיפשתם. מהנדסים אלה שותפים בתכנון כבישים, מבני ציבור, תשתיות, מנהרות, אנרגיה סולארית, מגדלי מים, גשרים, שדות תעופה, מערכות אינסטלציה ועוד מערכות ופרויקטים המשפיעים על חיי היום יום ותפקוד הקהילה.
המקצוע כולל עבודה על שלל פרויקטים הנדסיים מרתקים ולעיתים פורצי דרך. זו עבודה המשלבת בין עבודה בשטח, למשל, באתרי בנייה, פיקוח על תשתיות ציבורית יחד עם עבודה משרדית הכוללת גם שרטוטים והדמיות, דיוק רב, הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר, תקנים ובטיחות.
הפרויקטים מורכבים, כוללים צוות רב משתתפים ובעלי תפקידים שונים (ביניהם אדריכלים), דורשים תיאום ופרספקטיבה רחבה אבל אין כמו לראות את התוצאה – מבנה שהושלם, מערכת שיצאה לפועל ותכנון שהפך למציאות ושינה את הסביבה ממערכת תחבורה ועד מבנים.
הדגש בעבודה של מהנד/ס אזרחי/ת הוא הן על התכנון, התכתבות עם הסביבה, אך גם על אסתטיקה ופונקציונאליות כמו בטיחות המבנה, מראהו, מחקר של תנאי השטח והתאמת המבנה או המערכת למקום ולאילוצים השונים.
בעת הלימודים או אחריהם ניתן לבחור התמחויות שונות ולכוון את הקריירה לתפקידים מאתגרים כמו בתכנון עירוני, בנייה מסחרית, מבני תעשייה וכדומה. ניתן להשתלב במגוון חברות ציבוריות או מסחריות, בחברות בתחום הבינוי, הנדל"ן והתשתיות, בחברות יזמיות וקבלניות. בסיום הלימודים יש לבצע רישום ברשם המהנדסים ולקבל רישיון פורמאלי על מנת לעסוק בתחום.
תנאי הקבלה ללימודי הנדסה אזרחית גבוהים יחסית ומחייבים הצגת ציון פסיכומטרי וציון בגרות, שנקבעים מראש על ידי מוסד הלימודים. במוסדות לימוד מסוימים יש גם מכינה לשיפור תנאי הפתיחה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אם תהיתם מה ללמוד ובחרתם בכיוון של מהנדס/ת אזרחי/ת, חשוב שתדעו שמדובר בתחום דינאמי, מאתגר ומרתק. המועמדים נדרשים לידע מתמטי, חשיבה אנליטית, הפעלת סמכות, עבודה עם מחשב, עמידה ביעדים, יכולת ניהול והובלת פרויקטים, יכולת לנהל מו"מ, אסרטיביות ולרוב גם רישיון נהיגה. התפקיד יכלול, בין היתר, קריאת תוכניות, חישוב כמויות, פיענוח של תוצאות בדיקת קרקע, היתכנות כלכלית של הפרויקט, ניהול קבלני משנה, טיפול במכרזים, חשבוניות, בקרה ועמידה ביעדים של לוחות זמנים ותקציב, מעקב ופיקוח אחר פעולות התכנון, מתן חוות דעת מקצועיות.

קורסים ראשיים

במסגרת ייעוץ לימודים וייעוץ תעסוקתי תגלו שמקצוע כמו מהנדס/ת אזרחי/ת כוללים מגוון נושאים כמו כימיה, חשמל, מכניקה, מתמטיקה, פיזיקה וחשמל, מחשבים. המטרה היא להכיר לעומק את עולם התחבורה, הבנייה, מערכות, גיאוטכניקה. קורסי הליבה יכללו מכניקה הנדסית, כימיה, סטטיסטיקת מבנים, כלכלה הנדסית, תחבורה, טיפול במים ושפכים, תכנון תעבורה, ניהול הבנייה וגם קורסים המשלבים אספקטים טכנולוגיים. הלימודים כוללים סדנאות, לימוד במעבדות מחשבים, סדנאות מחקר וכן סיורים לימודיים והגשת פרויקט גמר. לרוב על מנת להצליח בלימודים יש ללמוד אנגלית טכנית.

מתכונת הלימודים

כשמחפשים מה ללמוד מגלים שמהנדס/ת אזרחי/ת הוא מקצוע שנלמד במסגרות אקדמאיות כמו מכללות ואוניברסיטאות במסלול של ארבע שנות לימוד. לימודים יומיים מלאים כשיש גם מסלול מקוצר יותר לבעלי תואר הנדסאי שמשלימים לתואר הנדסה אזרחית. קיימים גם לימודי ערב ולימודי תואר שני כמו במסלול ייזום עסקי הבניה. קיימים גם קורסים המאפשרים להתמקצע בהיבטים שונים בתוך התחום של הנדסה אזרחית.

סוג התעודה

תואר ראשון נקרא לעיתים הנדסה אזרחית וסביבתית. הלימודים מעניקים הסמכה תואר B.Sc. קיימים מסלולי לימוד לתואר שני בהנדסה אזרחית ובמכללות מסוימות לימודי תעודה המקנים תעודה מקצועית בתחומים שונים של הנדסה אזרחית לאחר סיום של קורסים מקצועיים בנושא. בלימודי תעודה מוענקת תעודה של הנדסאי ניהול בנייה.