חזור

לימודי חינוך


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אומרים ש"מורה טוב – הוא מורה לחיים" ואם אתה רוצים להשפיע ולעצב את דור העתיד, לימודי חינוך הוא בדיוק מה שחיפשת.
לימודי חינוך מאפשרים לכם לעבוד בהוראה, הדרכה וכן בכתיבת תכניות לימודים, ייעוץ (למי שבחר במסלול ייעוץ חינוכי), ניהול מסגרות חינוכיות ועוד.

הלימודים נועדו להכשיר מורים ואנשי חינוך, השתנו במהלך השנים לאור השינויים שעבר עולם החינוך עם כניסתן של טכניקות הוראות חדשניות בסביבה טכנולוגית מתקדמת. כמו למשל, תכניות הוראה מקוונות, שיטות חינוך אלטרנטיביות ולמידה פעילה יותר, שכוללת התנסויות חווייתיות כמו סדנאות יצירה ושיעורים מעניינים כמו קורסי יזמות לצעירים.

יש לקחת בחשבון שלימודי חינוך אולי נמשכים פרק זמן מוגדר, אבל מי שעוסק בתחום יספר לך שזו עבודה שלומדים תוך כדי תנועה. מדובר לפני הכל, בעבודה עם אנשים, מבוגרים וילדים כאחד, כך שהיא דורשת סבלנות רבה והשקעה, יחסי אנוש מצוינים וכישורי תקשורת טובים.

במקצוע כמו חינוך חשוב מצד אחד, לדעת להעביר את החומר הנלמד ומצד שני, העבודה החינוכית היא הרבה יותר מהעברת ידע ויש בה הרבה כוח בבניית הביטחון העצמי של הלומד והשפעה על העתיד האישי והמקצועי שלו.

יש בך מוטיבציה גבוהה ללמד? אתה מאמין בעולם החינוך? גש לתהליך של ייעוץ לימודים ובדוק אם לימודי חינוך באמת מתאימים לך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

העיסוק בחינוך מחייב כישורי ארגון מצוינים, יכולת ניתוח בעין ביקורתית ולהסביר לאחרים רעיונות תיאורטיים או בעיות מורכבות. חשוב שיהיה לך ביטחון לעמוד מול כיתה, לרתום קהל למען מטרה משותפת, יכולת ניסוח בכתב ובעל פה ויכולת לתווך מחשבות ודעות לאחרים וכן כישורים טובים של ניהול זמן וחלוקת משימות. יש לזכור שמשך ההכשרה הוא ארוך, אבל הסיפוק יכול להיות עצום.

קורסים מרכזיים

לימודי חינוך נמשכים ברוב המוסדות האקדמיים בין 3 שנים בתואר ראשון וכשנתיים בלימודי תואר שני (ללא תזה).
בתחילה תלמד קורסי מבוא אשר יקנו לך את היסודות של העולם החינוכי כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פילוסופיה, היסטוריה, תיאוריות חינוכיות וכן קורסים בסטטיסטיקה לצורך מחקרים איכותיים, הכרות עם המדיניות החברתית המוסדית, אתיקה בחינוך, שילוב אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, התמודדות עם ליקויי למידה.
בהמשך הקורסים מחולקים לפי קורסי בחירה בדגש על הפילוסופיה של החינוך, ההיסטוריה של החינוך, עבודה מעשית עם פלטפורמות למידה מקוונות וכן סמינרים, סיורים לימודיים והתנסות מעשית.
ניתן במוסדות מסוימים לבחור גם בין מסלולי לימוד ייעודיים כבר במהלך לימודי תואר ראשון כמו ייעוץ חינוכי או חינוך מיוחד וכן לשלב את לימודי החינוך עם תעודת הוראה.
חשוב לבחור מוסד לימודים ומסלול לימודים ששמים דגש על ראייה רחבה וכן הכרות עם נושאים חמים בעולם החינוך כמו מגדר ופלורליזם, חינוך דיגיטלי.

מתכונת הלימודים

לימודי חינוך מוצעים במסגרות שונות במסלול חד חוגי מורחב או במסלול דו חוגי במסגרתו ניתן לשלב את הלימודים עם תחומים נוספים – אידיאלי במיוחד אם אתה רוצה להיות מורה במקצוע מסוים. למשל, מורה להיסטוריה, מורה למתמטיקה, מורה לספרות וכדומה.
הלימודים לרוב מבוססים על מערכת שעות יומית מלאה, אך יש גם מסלולים גמישים יותר של לימודי ערב וקורסים מקוונים.
מי שמשלב לימודי חינוך עם תעודת הוראה יידרש גם לסטאז' במוסד לימודים מוכר בליווי חונך.

סוג התעודה

ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון A.B בחינוך ולהמשיך גם ללימודי תואר שני במלול עם או בלי תזה ומשם ללימודי תואר שלישי ופוסט דוקטורט. קיימים גם קורסים מקצועיים שונים והשתלמויות מעניינות לאנשי חינוך כמו תרפיה ככלי חינוכי או אספקטים בתכנון תכניות לימודים שמעניקים תעודה מקצועית.
מחפש מה ללמוד והחלטת על חינוך? בייעוץ לימודים יעזרו לך לבחור את המסלול החינוכי הנכון בשבילי בתוך עולם החינוך