חזור

בעל עסק


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד חלמתם להיות עצמאיים ולנהל עסק משלכם, תוכלו לכוון את העתיד המקצועי לעצמאות כלכלית. בעל/ת עסק הוא מקצוע מבוקש בעידן המקצועות החופשיים. הודות לתהליכי הגלובליזציה והקדמה הטכנולוגית, שהשפיעו על הדרך בה מנהלים כיום עסק, הרי שנפתחו הזדמנויות רבות בפני בעלי עסקים שרוצים לעבוד מהבית או לפתוח משרד ממשי או אוחזים ברעיון לסטארט אפ.
בעל/ת עסק יכול לנהל עסק מסוגים שונים ואם מחפשים מה ללמוד הרי שאפשר ללמוד כיצד לנהל עסק מהסוג המועדף. כמו כן, חשוב גם להיות ערים לאתגרים שמלווים את חבלי הלידה של פתיחת עסק. ניהול עסק דורש מחויבות ואחריות, הבנה בניהול, יזמות, התעסקות עם היבטים פיננסיים ושיווקיים. כדאי להתחיל מהון ראשוני שיאפשר לכם להקים את העסק ולנהל אותו לאורך זמן וללמוד מגוון קורסים, שמסייעים לבעלי עסקים בהבנת השוק מבניית תוכנית עסקית ועד ניהול תזרים מזומנים.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

במסגרת ייעוץ לימודים או ייעוץ תעסוקתי בוודאי יסבירו לכם שכדי להיות בעל/ת עסק, עליכם להיות מחויבים לעסק שתפתחו. בעלות על עסק מחייבת עבודה עצמאית, מוטיבציה גבוהה, הפעלת סמכות רבה. לרוב העבודה היא מסביב לשעון, במיוחד בתקופת ההשקה או לפני שיש עובדים שתוכלו לסמוך עליהם (וגם אז, רוב הסיכויים שתצטרכו לפקח עליהם מרחוק, כדי לוודא שהכל מתנהל כשורה בהיעדרותכם).
קיימים עסקים פיזיים כמו חנות או מסעדה וקיימים עסקים וירטואליים כמו ניהול אתר. אופי העבודה משתנה מעסק לעסק.
כישורי אנוש מצוינים אף הם קריטיים להצלחה – יש לעבוד בצוות אך גם לדעת לנהל ולהוביל, חשוב לשמור על קשר טוב עם הלקוחות וכן ליזום ולחשוב תמיד על חידושים או שדרוגים למינוף וקידום העסק.
בעל/ת עסק יכול להיות מישהו שמחפש עבודה בלתי שגרתית או מעוניין לעבוד בסגנון שלו, צבר ניסיון רב בתחום מסוים וכעת יוצא לעצמאות וכמובן שאפשר גם למצוא שותפים ולהקים עסק ביחד.

קורסים ראשיים

אין קורלציה בין תואר ראשון או השכלה לבעלות על עסק. כל אחד יכול לפתוח עסק, אבל יש הבדל בין להיות בעל/ת עסק לבין לנהל עסק מצליח. כדי להתמקצע במקצוע כמו בעל/ת עסק, חשוב ללמוד קורסים שיקנו את הכלים הנכונים לניהול עסק. כמו למשל, יזמות, ניהול פיננסי, בניית אסטרטגיה, גיבוש תוכנית עסקית, בניית תוכנית שיווק, סקר שוק, תמחור, מכירות, תכנון התפעול של העסק, התנהלות מול רשויות המס, יסודות בגיוס עובדים, חלוקת תפקידים ומבנה ארגוני, רישוי עסקים ועוד. ניתן ללמוד קורסים אלה במסגרת תוכניות הכשרה והעשרה שונות לתכנון והקמת עסק או לבעלי עסקים וותיקים שרוצים להתמקצע בתחומים שונים כמו שיווק דיגיטלי, ניהול מוצר, רכש ולוגיסטיקה, ניתוח דוחות כספיים, ניהול משאבי אנוש ועוד.

מתכונת הלימודים

בעל/ת עסק שמחפש מה ללמוד יוכל להחליט אם ללמוד תואר ראשון במנהל עסקים ורק לאחר מכן או תוך כדי לפתוח עסק או לבחור בלימודים המיועדים לבעלי עסקים קטנים-בינוניים. מתכונת הלימודים מתחלקת לקורסים לתכנון ופתיחת עסק לפני שנפתח העסק ולקורסים לבעלי עסקים פעילים שרוצים להתמקצע יותר, להגדיל הכנסות, לנהל נכון תזרים מזומנים ועובדים, להגביר מכירות, להבין לעומק בשיווק דיגיטלי וכדומה. קיימים קורסים יומיים, לימודי ערב וגם קורסים און ליין או סדנאות מתמשכות של מפגש בשבוע.

סוג התעודה

לאחר ייעוץ לימודים והחלטה לפתוח עסק, ניתן לבחור אם ללמוד לימודים אקדמיים בכלכלה או במנהל עסקים שיכולים לסייע בניהול העסק או לבחור בלימודי תעודה ממוקדים לבעלי עסקים. ניתן לבחור לימודי תעודה לניהול עסק או תעודות שונות מטעם משרד הכלכלה וסוכנויות לעידוד ופיתוח עסקים קטנים.