חזור

אוצר מוזיאון


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

חובבי האמנות, זה המקצוע בשבילכם - אוצר/ת מוזיאון. הכוונה היא למי שאחראי על גיבוש האוספים והתערוכות במוזיאונים ובגלריות וגם בספריות ובארכיונים. אוצרי מוזיאונים מאפיינים את הקונספט של התערוכה, פונים לתורמים ויוזמים תערוכות שונות, מפקחים על ניהול התערוכה ושימור האוצרות ויצירות המופת שמשולבים במוזיאונים. זהו תפקיד נחשק ויוקרתי שדורש ידע רב בעולם האמנות, יכולת הערכה של יצירות אמנות וזיהוי יוצרים ויצירות. תפקידו של אוצר/ת מוזיאון משתנה ממוזיאון למוזיאון, אך כולל פעמים רבות עיסוק בקיטלוג יצירות ואוספים, ניהול ותיעוד האוספים, פיקוח על טיפול ביצירות כמו רסטורציה, אחסון היצירות, מיתוג התערוכה וקידומה, ציוד ארכיוני ועוד. האוצר הוא סוג של במאי ומפיק – הוא מנצח על התערוכה, בוחר את האוספים, כיצד יוצגו בפני מי וגם על מכירת יצירות ותהליכי שימור לפי הנהלים השונים. בעקבות ייעוץ לימודים, תוכלו לגלות את האוצר שבאוצרות ולפנות לתחום מרתק זה המציע לכם עבודה נחשקת במגוון מוסדות תרבות. לרוב תנאי הקבלה הם תואר ראשון בתחום כמו אמנות או עיצוב, אך יש גם קורסים מקצועיים ללא תנאי קבלה אקדמיים מלבד ראיון אישי או הגשת פרויקט/תיק עבודות.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אם בעקבות ייעוץ לימודים או ייעוץ תעסוקתי, תחליטו בחיפושכם אחר מה ללמוד לעבוד בתור אוצר/ת מוזיאון, הרי שתדעו שמדובר בעבודה מגוונת ומרתקת בה נעשה שימוש רב בכישורים אומנותיים וביכולת ניתוח. העבודה כוללת טיפול באוספים, פיקוח על אנשי צוות, הכנת תערוכה לאורך כל שלבי הדרך, מעקב אחרי פריטים במלאי, ניהול האובייקטים והיצירות כולל כתיבת תקנות ומדיניות הטיפול באוספים, ניהול מו"מ על רכישה של אובייקטים מאומנים או מוסדות תרבות, הערכת היצירה, ניהול איסוף ומשלוח פריטים, ליווי תהליכי רכישה ומכירה. כמו כן, התפקיד דורש פיקוח על זכויות יוצרים וניהול אבטחת הפריטים היקרים. אוצרים לעיתים גם אמונים על ההיבטים הפיננסיים של המוזיאון, דיגיטציה של האוספים, שיווק ופרסום התערוכות, תכנון תערוכות ואפילו מחקר. התפקיד כולל קשרים אסטרטגיים עם קהילת האמנות וביסוס קשרים עם מחלקות האוצרות במוזיאונים שונים. מהעוסקים בתחום יש ציפייה לכושר ארגון, חשיבה יצירתית וביקורתית ויחסי אנוש מצוינים.

קורסים ראשיים

לימודי אוצרות כוללים קורסים שונים המקנים למי שחיפש מה ללמוד ובחר לימודי תואר ראשון או לימודי תעודה בתחום את הכלים הנדרשים להתמקצעות. בין היתר, לימודים אלה כוללים היסטוריה של חללי תצוגה, מחקר אוצרות, פיתוח מעבדת אוצרות, ניהול אוצרות, יזמות באוצרות, עיצוב תערוכה, אוצרות בת זמננו, שיח האמנות המודרנית, ניתוח עבודות ויצירות, שיווק ומיתוג תערוכות ועוד. תכניות להכשרת אוצר/ת מוזיאון כוללות תכנים תיאורטיים והתנסות מונחית באוצרות, סיורים בגלריות ובמוזיאונים, סדנאות אמנות ומפגשים קונספטואליים להרחבת ארגז הכלים עם אוצרים. גולת הכותרת של הלימודים היא בהרמת פרויקט אישי באוצרות, זאת על מנת לצבור ביטחון וניסיון בתחום. את הקורסים מעבירים אוצרים, מרצים לאמנות ואמנים בעלי מוניטין בינלאומי, אנשי שיווק ואסטרטגיה וכדומה. האוצרים של היום לומדים גם לאצור תערוכות בחללים אלטרנטיביים ואפילו תערוכות וירטואליות וכן לנהל מכירות און ליין של יצירות.

מתכונת הלימודים

לימודי אוצר/ת מוזיאון לרוב מתפרשים על פני שנה אקדמית במסגרת מפגשים שבועיים. הלימודים כוללים לימודי יום או לימודי ערב. מרבית תוכניות הלימוד מתאימות לבוגרי תואר בתחומים שונים כמו ארכיאולוגיה, אמנות או עיצוב.

סוג התעודה

בארץ ניתן ללמוד אוצרות בהכשרות מעשיות המקנות תעודה מקצועית באוצרות ו/אספנות או תעודה מקצועית משותפת לאוצרות ומוזיאולוגיה וקיימת גם אפשרות לתואר שני באמנות עם התמחות באוצרות. בחו"ל מוצע תואר ראשון באוצרות וניתן להתקדם גם ללימודי המשך.