חזור

אדריכל


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

ההזדמנות לעצב את המבנים של דור העתיד נמצאת בידיהם של אדריכלים. מקצוע אדריכלות מעניק את הכלים והמיומנות לתכנון פרויקטים ארכיטקטוניים מבתים דרך בניינים ועד מבני ציבור.
זהו מקצוע שמשלב בין טכניקה ליצירתיות, בין מחקר לאמנות. אדריכלי/ת מאפיינ/ת את הצרכים של בעלי הנכס או דייריו הפוטנציאליים ביחס לתוואי השטח, התקציב, החיבור לסביבה, תוך שמירה על התקנות והעקרונות ההנדסיים. הפרספקטיבה הרחבה שלהם מאפשרת להם לתכנן מהחוץ לפנים. אדריכלים רבים מעניקים גם שירותי הדמיה וליווי הפרויקט תוך כדי תהליך בשיתוף פעולה עם מפקחים ומהנדסים ועד שירותי עיצוב פנים ועבודות גמר.
קיימות התמחויות שונות של אדריכלות כמו אדריכלות נוף ואדריכלים המתמחים בתכנון עירוני.

מקצוע אדריכלי/ת לוקח בחשבון פרמטרים שונים הן של אסתטיקה והן של פונקציונאליות בתכנון ועיצוב חללים. מבנים רבים נחשבים יצירות מופת ולאדריכלים יש חלק בלתי נפרד בעיצוב סביבות חיים לאורך ההיסטוריה. הלימודים כוללים לימוד של זרמים שונים באדריכלות (גוטית, פוסט מודרנית וכדומה), פיזיקה, הנדסה ועוד. בוגר תואר באדריכלות ייקרא B.Arch - Bachelor of Technology.

דרישות הקבלה נחשבות גבוהות יחסית ודורשות ציוני בגרות ופסיכומטרי גבוהים יחד עם מבדקי התאמה וראיונות אישיים – תלוי במוסד הלימודים וקיימים גם מסלולים של לימודי מקצוע זה ללא צורך בפסיכומטרי. על מנת לעסוק בתחום יש להפיק רישוי ולבצע רישום בפנקס האדריכלים.
מתלבטים מה ללמוד? חשוב שתדעו שאדריכל/ית יכול/ה להשתלב במגוון מקומות עבודה ממשרדי אדריכלים ועד חברות יזמות וכן לעבוד כשכירים או כעצמאים.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כבר בשלב ייעוץ מקצועי או ייעוץ תעסוקתי באים לידי ביטוי מאפייני המקצוע. זהו תחום שדורש יכולת למידה עצמית, חשיבה אנליטית, כושר אמנותי, ידע בתפעול המחשב (לצורך לימודי תוכנות שרטוט והדמיה), סדר וארגון ללא פשרות, יכולת הבעה וניסוח בכתב ובעל פה. העבודה עצמה משלבת בין עבודה משרדית מול מחשב לעבודה בשטח וכוללת לעיתי נושאים כמו בקרת איכות הבנייה, ניהול מו"מ מול ספקים ואנשי מקצוע, הכרת היתרי בנייה וניהול התהליך מול הרשויות, תיאום התכנון, ריכוז מפרטי ביצוע. המועמדים למקצוע זה נדרשים מחד, למיומנויות ניהוליות ומאידך, לחוש אסתטי ושליטה בתכנון.

קורסים ראשיים

לימודי אדריכלות משתנים ממוסד למוסד כאשר ניתן ללמוד במוסדות לימוד אקדמאיים המוכרים בארץ ובמוסדות לימוד המוכרים בחו"ל. לרוב תכנית הלימוד תכלול קורסי יסוד וקורסי בחירה וכן פרויקט גמר. בין קורסי הליבה בולטים קורסים כגון תכנון ארכיטקטוני, מתמטיקה לארכיטקטים, פיזיקה, הבנת המרחב, תולדות האמנות, שרטוט במחשב, אדריכלות אקולוגית או אדריכלות בת קיימא, דיני תכנון, טכנולוגיות בנייה, עיצוב פנים, בנייה ירוקה ועוד. הלימודים משלבים בין תיאוריה למעשה, סדנאות, שעות סטודיו, תרגולים, סמינרים וכדומה. המטרה היא להקנות היבטים שונים עולם האדריכלות לרבות היבטים משפטיים, תכנוניים, ניהוליים ועיצוביים.

מתכונת הלימודים

לימודי אדריכל/ית מוצעים לרוב במתכונת של מסלול חד חוגי מורחב ומדובר בלימודי תואר ראשון במתכונת לימודים מלאה. עם זאת, ניתן למצוא גם לימודי ערב וקורסי אדריכלות ממוקדים כמו לימודי תוכנות שרטוט והדמיה, טכניקות בעיצוב פנים ועוד שניתן לעבור בלימודי תעודה ואפילו בפורמט של קורסים און ליין. הלימודים נמשכים כ- 5 שנים אינטנסיביות.

סוג התעודה

מי שמחפש לעבוד במקצוע של אדריכל/ית יגלה שכדי לעבוד בתחום נדרשת תעודה אקדמאית ויש גם לימודי המשך אקדמאיים של לימודי תואר שני להעמקת הידע המחקרי בתחום. קיימים גם לימודי תעודה באדריכלות כאשר לרוב הלימודים הם במסלול הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים. יש הבדל משמעותי בין תואר שמאפשר תכנון רחב היקף עד גובה מסוים ובין לימודי תעודה שעשויים להגביל מבחינת האפשרות לתכנן מבנים גבוהים. חשוב לבדוק כבר בשלב ייעוץ לימודים כאשר בוחרים מה ללמוד את המגבלות החלות על הלימודים במסלולים השונים.