חזור

רופא שיניים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בריאות השן היא חלק בלתי נפרד מאיכות החיים ורבים בוחרים להתמחות ברפואת שיניים ולסייע בשמירה על החניכיים ובשיקום הפה.
רופא שיניים הוא מקצוע מאתגר, שלא מפסיק להתעדכן לפי החידושים - בין אם אלה שתלים דנטאליים או ניתוחי חניכיים מורכבים.
רופא שיניים עוסק בטיפול, ייעוץ והדרכה דנטאלית. זהו תחום שדורש דיוק רב וכן ידע מקצועי רחב וכן שימוש נכון במכשור רפואי מתקדם ( מקדחות וצילומי רנטגן, הרכבת שתלים, כתרים).
בפועל, כרופא שיניים תבצע בדיקות של השיניים, הלסת והחניכיים, תציע דרכי טיפול ותטפל פיזית בשיניים לפי דרך הטיפול היעילה והתאמתו לפציינט מביצוע עקירות ועד ניקוי חניכיים עמוק, יישור שיניים, השחזות, ציפויי שיניים והדרכת הפציינטים על שמירה על היגיינת הפה.

חשוב להבין שקיים הבדל מהותי בין רופאי שיניים לרופאי שיניים מומחים. רופאי שיניים לומדים 6 שנים וכדי להפוך למומחה ברפואת שיניים יש ללמוד כ-3.5 שנים נוספות ולבחור התמחות דוגמת רפואת שיניים לילדים, שיקום פה, השתלות דנטליות וכדומה.
על מנת לעבוד כרופא שיניים נדרשת ההסמכה המתאימה וכן רישיון ממשרד הבריאות.
היות ומדובר במסלול ארוך חשוב לעבור ייעוץ לימודים לפני שבוחרים בתחום הלימוד ולוודא התאמה למקצוע.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

כדי להצליח בתור רופא שיניים עליך להיות בעל סבלנות רבה כי מדובר בתהליכים ארוכים.
יש להשקיע בכישורי תקשורת מצוינים ובעבודת צוות, כיוון שכרופא עליך לעבוד עם שינניות, אחיות ורופאים אחרים.
במהלך העבודה תידרש ליכולת אבחון גבוהה, דיוק בפרטים, כישורים טכניים בהפעלת מכשור מקצועי. חשוב לשים דגש על סטריליזציה ולשמור על סביבת העבודה וכן על כללי האתיקה.
מבחינה מוטורית, מי שמתאים למקצוע הוא מי שהינו בעל יכולת תיאום בין עין-יד וכן יכולת לשמור על ערנות מתמשכת ורצון לפתור בעיות מסובכות.
רמת ההכנסה במקצוע היא גבוהה, אבל יש לקחת בחשבון שלוקח מספר שנים עד שצוברים וותק בעבודה במרפאה.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון ברפואת שיניים כולל קורסים עיוניים המעניקים את הידע הפרה קליני, מאנטומיה דרך כימיה ועד סטטיסטיקה, ביוכימיה, גנטיקה ומבנה ותפקוד הרקמות, תהליכים פתולוגיים, מערכת העצבים, כלי דם, ביולוגיה אוראלית.
ישנם קורסים העוסקים במחקר דנטאלי וכן פרקטיקום בטיפול דנטאלי אינטגרטיבי. הלימודים כוללים גם תורנויות במרפאות ליישום הידע הנלמד ולצורך רכישת ניסיון בתחום.

תכנית הלימודים

לימודי רפואה נחלקים ללימודים קדם קליניים הנמשכים כ-3 שנים ו-3 שנים נוספות של לימודים קליניים. הלימודים במתכונת יומית מלאה וכוללים קורסים תיאורטיים וכן פרקטיקה בשטח בקליניקות, מרפאות או בתי חולים בליווי רופאי שיניים מנוסים או תחת השגחתם של ראשי מחלקות ורופאים מומחים.
בשלב הלימודים הקליניים הסטודנטים מתמקדים במקצועות קליניים כמו אורתודונטיה, כירורגיה פה ולסתות, פריודונטיה, רפואת שיניים לילדים, שיקום הפה ולסתות.
לאחר סיום שש שנות לימוד ניתן כאמור להמשיך להתמחות הכוללת לימודי יסוד ועבודת מחקר בשילוב התמחות במחלקה הרלבנטית בקליניקות או בבתי חולים.
כמו כן, קיימות השתלמויות רבות לרופאי שיניים להכרות עם רפואת שיניים בקהילה, סוגים חדשים של שתלים וכדומה כך שהלמידה נמשכת גם תוך כדי העבודה בתחום.

סוג התעודה

בסום שלוש שנות לימודי רפואת שיניים תהיה זכאי לקבל את התואר בוגר במדעי הרפואה (.B.Med.Sc) ובסיום שש שנות לימודים יוענק לך התואר דוקטור לרפואת שיניים (.D.M.D).

ייעוץ לימודים אינטרנטי יסייע לבחור מה ללמוד והאם רפואת שיניים היא התחום הנכון בשבילך.