חזור

קרימינולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

צופה בסרטי מתח ותוהה מה מניע פושעים לבצע את הפשעים? חקר התנהגות פלילית היא לב התפקיד של קרימינולוג המנתח דפוסים פליליים במטרה להבין את "הראש העברייני" ולסייע כך למשטרה לאכוף את החוק.
קרימינולוג הוא סוג של סוציולוג הבוחן ביוגרפיה בהקשר של פעילות פלילית. מדוע פושע מבצע פשע ועד כיצד גורמים שונים ביוגרפיים ואפילו ביולוגיים הובילו אותו לבצע את הפשע שלו. כלומר, תוכל לבצע תחקיר בעקבות המניעים והתנאים לביצוע הפשע ואף לפתח דרכים לזיהוי פשעים כמו גם לסייע בשיקום עבריינים וחזרתם לחברה. למשל, המחקר שלך יעסוק באם עבריינים מגיעים בהכרח משכונות מצוקה ותוך כמה זמן מיום השחרור הם יוכלו להשתלב בחברה וכדומה.

קרימינולוג יוצר פרופילים של העבריין או של פשעים שונים על מנת לסייע בלכידת פושעים אך גם למנוע הישנות של פשעים דומים.
מה עושים בפועל? מנתחים ראיות, זירות פשע, עורכים ראיונות עם פושעים ובעלי תפקידים במשטרה, מכינים דוחות סטטיסטיים לצורך מחקר, מעריכים ובוחנים ראיונות ותשאולים של נאשמים לבדיקת הסיבות וההשפעות של הפשע ברמה האישית ואפילו החברתית.
תוכל לגבש מדיניות בדבר ראיונות ומחקרים ואפילו אסטרטגיות להפחתת פשיעה. זהו תפקיד שהוא גם מחקרי וגם מדעי ודורש כתיבת דוחות, ניתוח מעמיק והתבוננות רחבת היקף.

עם סיום לימודי תואר ראשון בקרימינולוגיה, ניתן להשתלב בתפקיד במגוון מסגרות תעסוקתיות בסוכנויות ממשלתיות, תחנות משטרה ועד תפקידי מחקר באוניברסיטה, עבודה במוסדות פסיכיאטריים, עבודה עם נוער בסיכון ועוד.
תחום המחקר הפלילי מרתק אותך? מוזמן לבדוק את התאמתך לתפקיד באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי ממוקד ולבחור נכון.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמתאים להיות קרימינולוג הוא מי שהינו בעל מיומנות מחקרית, סקרנות לחקר הטבע האנושי. כמו כן, חשיבה ביקורתית ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. חשוב ידע רחב בסטטיסטיקה והסתברות לביצוע מחקרים והסקת נתונים משמעותיים. יכולת הכלה, סבלנות ויחסי אנוש מצוינים חשובים אף הם להצלחה בתפקיד.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בקרימינולוגיה כולל קורסי מבוא וליבה כמו סטטיסטיקה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה וכן קורסים המתמקדים בפעילות הקרימינולוג דוגמת עבריינות מין, סוגיות בפסיכותרפיה, ויקטימולוגיה, גישות שונות בקרימינולוגיה מהגישה הקלאסית ועד הניאו קלאסית, דרכי שיקום אופציונליות, טיפול התנהגותי, וכן קורסים העוסקים בהתנהגות פלילית ורלבנטיים למחקר וחקירות כמו דיני עונשין ומשפט ושינוי חברתי, דיני ראיות.
הלימודים מקנים כלי מחקר וכלים לקבלת החלטות. התכנים מותאמים לסוגים שונים של פשיעה כולל פשיעת סייבר, אלימות במקומות עבודה, טרור ועוד. המטרה היא להקנות לסטודנטים פרספקטיבה רחבה אודות פשיעה, היבטים חברתיים, ביולוגיים ופסיכולוגיים מאיתור פוטנציאל לפשיעה דרך התמודדות עם פשיעה ועד מניעת פשיעה ושיקום אסירים וכן התמודדות של הקורבנות.

מתכונת הלימודים

לימודי קרימינולוגיה נמשכים כ-3 שנים וכוללים שיעורים עיוניים תיאורטיים אך גם התנסות במחקר, סדנת מחקר קליני, ביצוע הערכות אישיות והנחיית קבוצות. בנוסף, פרקטיקום חברתי שיקומי וסמינריונים בתחומים שונים בעולם הקרימינולוגיה.
חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים היא התנסות שדה והכוללת מפגש עם אוכלוסיות רלבנטיות לתחום וכן סיורים לימודיים בתחנות משטרה, בתי כלא ועוד.
ניתן ללמוד לימודי יום או ערב והשלמה בשיעורים מקוונים וכן לשלב את לימודי התואר עם תחום נוסף ממדעי החברה כמו סוציולוגיה ואנתרופולוגיה או לימודי משפטים. קיימת גם אפשרות במוסדות לימוד מסוימים לבחור התמחות בטרור ופשיעה או בחקר פשיעה והתמכרויות. אפשר להמשיך ללימודים מתקדמים – לימודי תואר שני או דוקטורט ופוסט דוקטורט בקרימינולוגיה בארץ ובחו"ל.

סוג התעודה

B.A בקרימינולוגיה.
מוזמן להשתלב בתחום הקרימינולוגיה המאתגר – אבל לפני שבחרת, גש למבדק קצר שיקנה לך מידע חשוב בהתאמה לעולם הקרימינולוגיה.