חזור

קצין מבחן


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תמיד הרגשתם כמו המבוגר האחראי בסביבה? זה הזמן להפוך את תחושת האחריות והמסירות למקצוע. כקצין מבחן תהיה לכם הזדמנות לפקח על עבריינים ואסירים עם שחרורם ועל תהליך חזרתם למוטב.
קציני מבחן הם מצד אחד "האח הגדול" ששומר ועוקב ומצד שני, אמורים לכוון לדרך הישר ולסייע בתהליך שיקומם של אסירים ועבריינים.
למשל, בסיוע במציאת עבודה, מציאת מקום מגורים ועד תמיכה בבעיות רגשיות ואתגרים שונים לאורך הדרך.
חלק בלתי נפרד מהעבודה של קצין מבחן מוקדש לדיונים בבתי משפט, הגשת דו"חות והערכת סיכונים, ביקורי בית, ייעוץ וליווי של אלה שנמצאים באחריות הקצין.

הג'וב הוא מרתק ודינאמי, אבל יש לקחת בחשבון שהוא יכול להיות מאתגר ורגיש במיוחד לאור הסיטואציות המורכבות בהם נתונים המשוחררים ועם זאת – יש במקצוע תרומה רבה לביטחון הקהילה ולרווחת תושביה.

על מנת להפוך לקצין מבחן, יש לעבור מסלול הכשרה מקצועי דרך משרד הרווחה, שבסיומו תוכלו להשתלב בשירות ולבחור גם את ההתמחות המועדפת - קצין מבחן לבני נוער או למבוגרים.

לרוב אפשר להגיע לתחום באמצעות הסבה מקצועית או כלימודי תעודה לאחר לימודים אקדמיים בתחומים כמו קרימינולוגיה, חינוך, מדעי ההתנהגות או עבודה סוציאלית.
במדינת ישראל כיום קציני המבחן הינם עובדי משרד הרווחה ועובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה ובית המשפט.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

על מנת לאייש תפקיד כמו קצין/ת מבחן, חשוב לשמור על אתיקה ומוסר, להציג תעודת יושר ולהיות בעל יחסי אנוש מצוינים וכישורי תקשורת מעולים.
יש להיות מוכנים מראש שמדובר בתחום מורכב ולכן, האתגרים הם רבים ודורשים סבלנות רבה. כמו כן, על מנת לבצע הערכות אובייקטיביות, חשוב להציג חשיבה ביקורתית ורציונאלית המבוססת על ראיות, מחקרים, שיחות ואינטראקציה עם העבריין או האסיר.
מקצין מבחן מצופה שידע גם לעודד את מי שנמצאים תחת חסות וכן להניע לפעולה, לתמוך ולעודד כדי להפיק את המיטב מתהליך השיקום.
התפקיד כרוך באחריות אישית רבה ובהפעלת סמכות. אל תצפו ליותר מדי גמישות בשעות העבודה – העבודה עשויה לדרוש מחויבויות בשעות בלתי שגרתית. אבל מי שמחפש מה ללמוד ומעוניין בתפקיד עם משמעות ושליחות – זה בהחלט התפקיד בשבילו.

קורסים מרכזיים

לימודי קצין ביטחון כוללים קורסים שמטרתם להעניק כלים מעשיים לליווי, פיקוח וביצוע הערכות וקבלת החלטות תבונתיות. בין הקורסים: הבסיס החוקי לעבודת קצין המבחן, אבחון וטיפול באוכלוסיות ייחודיות של עוברי חוק, השפעות פסיכולוגיות, סוגיות וקונפליקטים בין עוברי חוק לקציני מבחן, חקירה פסיכוסוציאלית (אינטייק).

מתכונת הלימודים

היות ומדובר בלימודים שאינם לימודי תואר ראשון אלא הכשרה מקצועית מעשית בלבד, הרי שהמתכונת גמישה יחסית.
ניתן לשלב בין לימודים ועבודה וליהנות ממגוון פורמטים – מפגש אחת לשבוע, לימודי ערב, קורסים מקוונים. הלימודים ברובם פרונטאליים אך כוללים גם מפגשים עם שופטים ועורכי דין, קציני מבחן מנוסים, סיורים לימודיים ותרגולים מעשיים מלווים בסימולציות.
מי שמציע תכניות הכשרה בישראל להכשרת קציני רווחה הוא משרד הרווחה, שמקיים קורסים אלה במסגרת בית הספר המרכזי להכשרת עובדים לשירותי הרווחה.
קיימים קורסים המיועדים להכשרת קציני מבחן לנוער (לעיתים לליווי לפני שבכלל הוגש נגדם כתב אישום) וקציני מבחן למבוגרים. לרוב הקורסים נמשכים כ-5 חודשים.

סוג התעודה

התעודה הניתנת עם סיום כל המטלות בקורס ההכשרה ונוכחות מלאה ופעילה בשיעורים היא תעודה מקצועית של קצין מבחן.
יש לזכור שכאשר מחפשים מה ללמוד ושוקלים מקצוע כמו קצין/ת מבחן, חשוב להבין מראש את גודל האחריות האישית והעבודה המנהלית בהן המקצוע כרוך. מומלץ לבצע תהליך מקדים כמו ייעוץ לימודים על מנת להבין אם אכן מדובר בתחום המתאים לכם.