חזור

קצין/ת ים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם הים היא האהבה הגדולה שלך ואתה מחפש תפקיד פיקודי עם אקשן בסביבה הימית – קצין ים עשוי לעניין אותך. זהו מקצוע מרתק שייקח אותך למחוזות של תמיכה, לחימה ומסחר.
קצין ים בעצם מפקד על ספינות, צוללות, בסיסים ימיים, נושאות מטוסים, משחתות, אוניות מסע.
בתפקיד זה תוכל לבחור מבין גוון התמחויות כמו פיקוד במבצעים צבאיים שחיוניים להגנה על הביטחון הלאומי, פיקוח על העברת נשק או הגירה בלתי חוקית. קיימות גם הכשרות לקין ימי מהנדס המפקח על תחזוקת מנועי ספינות, חיישנים וציוד תקשורת והתמחות לוגיסטית המקנה לך את הכלים לנהל בקרה ואספקה וכן להעניק טיפול רפואי לצוות בספינה או בחוף.

המשימות משתנות בין המסגרות השונות, אבל בין היתר, תתבקש לנהל את כוח האדם על הספינה, תתפעל את הציוד שעל הספינה או בצוללת, תפקד על פעולות ימיות, תבצע ניווטים, תנהל אספקה של דלק, תחמושת או מזון דרך הספינה למקומות שונים או בזמן מבצעים, תנטרל איומים כמו מוקשים ימיים.

העבודה כוללת גם אימונים רבים לקראת יציאה לים ולפעולות שונות וכן מעקבים, הגשת דוחות ותיאום מול אוניות מטען ונוסעים.
התפקיד מאתגר ודינאמי וקציני ים נדרשים לכושר גופני גבוה ובריאות מיטבית על מנת שיעמוד בלחץ ובתנאי שטח מאתגרים.
ניתן לשרת כקצין ים בצבא או כקצין ים בצי הסוחר ובחברות ספנות שונות ובכל מקרה, העבודה כקצין ים פותחת הזדמנויות קריירה רבות בתחום התעופה, ההנדסה, המשפט והניהול.
לפני שיצאת לשטח ובחרת להיות קצין ים – חשוב שתבדוק אם יש לך מה שצריך כדי לאייש את התפקיד בהצלחה. ייעוץ לימודים יציג לך את האפשרויות התעסוקתיות הרלבנטיות עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מקצוע של קצין ים הוא מקצוע תובעני הן מהבחינה המנטאלית והן מהבחינה הפיזית – העבודה משלבת בין כושר גופני מצוין ופעילות פיזית מאומצת לכישורים אסטרטגיים בניהול פעולות מבצעיות מורכבות. נדרשות מיומנות של מנהיגות להובלת צוותים וכן כושר ארגון, ניתוח אנליטי, נטייה ריאלית וכמובן אהבה גדולה לים.
זהו תפקיד עם אחריות אישית ומקצועיות רבה מהקפדה על בטיחות ועד ניהול תקציבי. עליך להיות מוכן לעבודה בשעות לא שגרתיות, היעדרות ממושכת מהבית, לעיתים לתקופות שנעות בין שבועות לחודשים.

קורסים מרכזיים

לימודי קצונה ימית כוללים קורסים תיאורטיים המעניקים ידע במקצועות מדעיים כמו פיסיקה וכן במתמטיקה, במטאורולוגיה, אסטרונומיה, כישורי ניווט וקורסים במכונאות ימית וכן אנגלית טכנית. כמו כן, מגוון קורסי מחשוב , כימיה, ביולוגיה, רדיולוגיה, מחקר וכן קורסים המקנים כישורים מעשיים בפיתוח מנהיגות, מפות אלקטרוניות וסימולטורים. בנוסף, לימודים מעשיים באוניות, צוללות ומתקנים ימיים וכלי שיט שונים כוללים קורסי הישרדות והצלה, תמרון אוניות.

מתכונת הלימודים

ההכשרה של קצונה ימית שאינה במסגרת שירות צבאי נמשכת לרוב כשנה וחצי וכוללת התנסות מעשית כצוער באוניה וכן הכשרה ימית מקיפה. הלימודים הם הן ביום והן בלילה.

סוג התעודה

רב חובל
ייעוץ לימודים הוא כלי האבחון הנכון לדעת האם אתה בנוי לקריירה בתור קצין ים.