חזור

קצין/ת בטחון


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מי שמחפש מה ללמוד ומתחבר לשמירה על סדר וביטחון, ימצא בתפקיד הדינאמי והמאתגר כמו קצין ביטחון את מה שהוא אוהב ויקר לליבו.
קצין ביטחון אחראי על האבטחה במקומות שונים מבנייני משרדים דרך מרכזי קניות ועד אירועים המוניים. המשימה שלו היא לאפשר סביבה בטוחה למשתתפים, הדיירים או העובדים.
קצין ביטחון הוא מקצוע שדורש מחויבות רבה לתפקיד וכן מאמץ פיזי. קב"ט מבצע פטרולים בשטח, מתקין ובודק ציוד ביטחוני, אחראי על אישורי כניסה ונדרש לטפל בהפרות סדר או לבצע מעקבים יזומים.

התפקיד התפתח עם השנים בהתאם לאיומים ביטחוניים והטכנולוגיה המתקדמת וקציני ביטחון היום נדרשים לעמוד בדרישות החוק וכן להפעיל מערכת בטיחות משוכללות ואף להכיר את הנושא של אבטחת סייבר מקרוב.

כקצין ביטחון יתכן שתאלץ לשהות זמן רב במקום אחד כמו בלובי של בניין לצורך השגחה ופיקוח או להפך – תידרש לשמור על זמינות גבוהה למבצעים שונים וקריאות חירום. זהו תפקיד שקשה לעיתים לצפות את הדרישות שלו ולכן, עליך להיות מוכן לעבודה בשעות בלתי שגרתיות ולכל תרחיש, כולל פעילות גופנית מאומצת כמו במרדפים אחרי עבריינים או טיפול במסגי גבול.

עבודה כקב"ט מתנהלת לרוב במשמרות, מחייבת ניידות (רישיון נהיגה בתוקף) והגיוס לתחום אפשרי רק עבור מי שאינו בעל עבר פלילי.

ניתן לעבוד כקצין ביטחון בארגונים פרטיים או מוסדות ציבור ולהתקדם במסלול ביטחון לתפקידי ניהול בכירים בתחום האבטחה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

תתחיל לעבוד על השרירים. במסגרת התפקיד יצופה ממך להיות בבריאות פיזית תקינה וכן בכושר גופני מצוין. קב"ט נדרש לעבודה עצמאית וכן לעבודת צוות, תלוי בסגנון המשרה שלו וכן ליחסי אנוש מצוינים.
עליך להיות מוכן לעבודה שכוללת ריבוי משימות, החל מביצוע ביקורות ועד תפעול בעיות ביטחוניות מוונדליזם ועד גניבות. כמו כן, תסייע לך היכולת לפתור בעיות מורכבות ולהיות שירותי, כי חלק ניכר מהעבודה הוא בהתנהלות מול לקוחות ובמתן שירותי אבטחה.
גישה מאורגנת ומשימתית אף היא קריטית להצלחה. מאיתור צרכים של כל לקוח ועד איסוף מודיעין.
נטייה טכנית תביא אותך לביצועים גבוהים יותר במיוחד בכל הנוגע לתפעול ואפיון של מערכות מתח נמוך כמו אזעקות ומצלמות.
בפן האישי חשוב לפתח שליטה עצמית וכן לשמור על יושרה מקצועית. שים לב שיש מקומות עבודה שנותנים העדפה לבוגרי קורס מנהלי ביטחון מונחה משטרת ישראל או למי שסיימו שירות צבאי כלוחמים.

קורסים מרכזיים

לימודי קצין ביטחון כוללים אימונים פיזיים רבים ופיתוח הכושר הגופני וכן קורסים מקצועיים המתמקדים בהכרות של אמצעי אבטחה שונים, הכרות עם חוק ומשפט, ניתוח איומים והערכת סיכונים, ביטחון אזרחי.
כמו כן, קורסים המתמקדים בהתמחויות שונות בתחום הביטחון כמו ביטחון אישים וביטחון באירועים. קצין ביטחון נדרש לדעת לתת עזרה ראשונה ולהכיר נהלי אבטחה ותקנות אש – תכנים הנלמדים במהלך קורסי הכשרה לקציני ביטחון.

מתכונת הלימודים

אין תואר ראשן לקצין אבטחה אלא קורס מקצועי שיעניק לך את המיומנויות הנדרשות במסגרת של לימודים עיוניים יחד עם סיורים לימודיים והתנסות מעשית בשטח. לרוב מדובר בקורסים קצרים וממוקדים המתאימים לאנשים עובדים הנמשכים כמספר חודשים עד שנה.

סוג התעודה

תעודת מנב"ט – מנהל ביטחון ואם הלימודים הם לימודי מנהל ביטחון מונחה משטרת ישראל מדובר בתעודת גמר של משטרת ישראל.

לפני שיצאת לקורס ביטחון, כדאי לך לעבור ייעוץ לימודים מקוון לבחינת התאמתך לתפקיד המבוקש.