חזור

צלם/ת קולנוע וטלוויזיה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תמיד התעניינת בזוויות צילום או הנצחת רגעים מרגשים במצלמה? אולי תתעניין באחד מהמקצועות הנחשקים בעולם הבידור - צלם קולנוע וטלוויזיה.
צלם קולנוע וטלוויזיה קובע את ההחלטות האמנותיות הוויזואליות שישפיעו על היצירה הטלוויזיונית או הקולנועית. בין תחומי האחריות שלו - עיבוד התסריט לצילום, אופן הצילום, הפרשנות החזותית של איך תראה הסצנה לצופה דרך בניית פריים. כלומר, במובנים רבים האופי של היצירה והחוויה של הצופה תלויה בו!

צלמי קולנוע וטלוויזיה לוקחים חלק בתהליך הצילום לכל אורך הפרויקט, מבחירת הלוקיישנים המתאימים ביותר לצילום דרך העלאת רעיונות איך לצלם ומהם הביצועים הטכניים שיידרשו להשגת התוצאה המבוקשת ועד ביצוע הצילומים עצמם, הפעלת המצלמה בזמן אמת ועריכת צילומי הסרט כך שתתבצע לפי הקונספט המועדף.

צלמים לוכדים בעין העדשה את התנועה של השחקנים או המרואיינים אך הם יכולים באמצעות הצילום גם להעביר מסרים, לעורר רגשות ולכן מדובר בתפקיד עם הרבה עוצמה יצירתית.

לאחר סיום לימודים מקצועיים ניתן להשתלב בצילום של סרטים, תכניות טלוויזיה, הפקות מקור, צילום באולפני חדשות ועוד. אפשר לעבוד כצלמים פרילנסרים או כצלמים שכירים של חברת הפקות או אולפנים.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד ונמשך לעולם הצילום יגלה שבצילום קולנוע וטלוויזיה מחפשים אנשים בעלי מיומנויות טכניות, ששמים דגש על הפרטים הקטנים ביותר, בעלי טביעת עין חדה.
העבודה מגוונת מאוד (תנאי שטח, תנאי אולפן, בוקר, לילה) ויצירתית להפליא, כך שהיא תאפשר לך לבטא את עצמך באמצעות הצילום. המקצוע דורש לעיתים גם מאמץ פיזי, ניהול יעיל של זמן ומשאבים, יכולת ארגון של ימי צילומים.
מי שיתאים לתחום הוא מי שיכול לעמוד בתנאי לחץ, נמשך לתחום הצילום ומוכן להקדיש זמן רב ללמידה והתמקצעות.

קורסים מרכזיים

לימודי צילום קולנוע ווידאו כוללים קורסים המקנים את היסודות הטכניים לעבודה: עקרונות הצילום, יסודות התאורה, תאורת פנים וחוץ, שימוש אפקטיבי בציוד הפקה, הקלטת קול, אופטיקה יישומית, כלים מעשיים לצילום, זוויות צילום, קומפוזיציה קולנועית, יצירה בתנועה ועוד.
הקדמה הטכנולוגית השפיעה על עולם הצילום ולכן, סטודנטים כיום לומדים הרבה על צילום דיגיטלי, עריכת וידאו ומולטימדיה חדשנית לרבות הכרות מקיפה עם תכנות עריכה מובילות ובמיוחד Davinci Resolve.
הלימודים משלבים את סוגים שונים של צילום וידאו – דוקומנטרי, פרסומות, סרטים עלילתיים ועוד, כדי לאפשר לכל אחד לבחור בסופו של דבר את כיוון הצילום המועדף עליו.
הקורסים שמים דגש גם על פיתוח הפן היצירתי של הסטודנטים וחשיפתם לאפקטים מעניינים וכלים דיגיטליים שמשדרגים משמעותית את יכולת הצילום ואת התוצר הסופי.

מתכונת הלימודים

צלם קולנוע וטלוויזיה יכול לרכוש את השכלתו במסגרת לימודי תואר ראשון בקולנוע או בתקשורת או דרך קורסים מקצועיים ממוקדים בצילום וידאו.
הלימודים מורכבים מקורסים טכניים ותיאורטיים וכן התנסויות מעשיות, צילומי שטח וצילומי אולפן, סיורים לימודיים חווייתיים, סדנאות צילום והגשת פרויקט גמר משלב התסריט דרך הצילום ועד העריכה על מנת להתנסות בכל שלבי תהליך היצירה בדגש על צילום ועריכת הווידאו – התוצר הסופי.
ניתן למצוא מסגרות שונות ללימודי צילום קולנוע וטלוויזיה – מערכת שעות יומית מלאה או מפגשים שבועיים בני מספר שעות במתכונת של סמסטר או שנת לימוד אחת. אלה מאפשרים לשלב לימודים אחרים או עבודה.

סוג התעודה

לימודי צילום במסגרת אקדמאית (לרוב דרך החוג לתקשורת או קולנוע) יעניקו לכם תואר ראשון, אך רוב ההכשרות המעשיות לצילום קולנוע וטלוויזיה מעניקות תעודה מקצועית המאפשרת לעסוק בתחום.

כל הבחירה מקצועית כמו גם בצילום קולנוע וטלוויזיה מתבססת על התאמה אישית. אם אתה רוצה לדעת שפנייך מועדות לכיוון המקצועי הנכון, כדאי לפנות לייעוץ לימודים לאבחון שיסייע לך לבחור את המסלול האולטימטיבי לקריירה עתידית.