חזור

צלם/ת עיתונות


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

צילומי עיתונות אייקוניים הפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה ולך יש הזדמנות ליצור צילום עם משמעות. אם אתה מיודד עם המצלמה, חובב תיעוד, מחפש עבודה המשלבת יצירתיות בתנאי שטח – צלם עיתונות הוא המקצוע בשבילך.
צלמים אלה עוסקים בצילום של אירועים שונים ברחבי הארץ והעולם, מנוכחות בהפגנות דרך צילום בשדות קרב ועד צילום מרואיינים בפוזיציות שונות לכתבות לעיתון.

צלם הינו בעל השפעה רבה על הדרך בה יוצג "הסיפור" ומה אנשים יזכרו מאותה חוויה אקטואלית או כיצד יתרשמו מהמרואיין. העבודה היא הרבה יותר מלחיצה על מצלמה וכוללת חיפוש אחר מצולמים מעניינים ותיעוד אירועים תקשורתיים שונים, חלקם קשים לצפייה, עריכת הצילומים והפצתם לערוצים השונים.

גמישות היא מילת המפתח הן ברמה הפיזית והן ברמה הקוגניטיבית. ניתן לעבוד בתור שכיר או כצלם עיתונות עצמאי, באמצע שבוע, סופי שבוע, בכל שעות היום. העבודה דורשת מהצלם להיות תמיד עם היד על הדופק, לחפש סיפורים וסיטואציות לצלם, להתלוות לכתב בעת תפקידו, לצלם הן בתנאי שטח והן בסטודיו ולהפיק את הצילומים הטובים ביותר בהתאם למסר המבוקש או הקונספט של הכתבה.

ניתן לבחור אם להתמחות כצלם עיתונות בעולם הלייף סטייל, תרבות, חדשות, כתבות צבע במגזין, צילום לטלוויזיה, לאינטרנט וכדומה.
זהו לא מקצוע מאוד יציב ויש בו הרבה תנודות ושינויים, אבל מי שמחפש הרפתקאות ועניין ימצא בו הנאה ויפיק ממנו סיפוק רב.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

במבדק אינטרנטי לייעוץ לימודים תגלה יותר על התפקיד ששמו צלם עיתונות ועל ההתאמה שלך לתפקיד זה. כך למשל, יש לקחת בחשבון שזה מקצוע שדורש כמות רבה של נסיעות ועבודה בשעות בלתי שגרתיות, יחסי אנוש מצוינים לניהול משא ומתן עם מרואיינים ועבודת צוות עם כתבים ועורכים בפרויקטים שונים לצילום.
היכולות הטכניות קריטיות להצלחה – חשוב שלצלם יהיה את הידע הדרוש בתפעול המצלמה ועריכת התמונות והצגתן בדרך הטובה ביותר. צלם עיתונות נדרש להיות זמין לקריאות וכן לעבור הכשרות שונות, כך שיהיה בידיו הידע הרלבנטי והעדכני ביותר לתחום הצילום הדיגיטלי.
מצלם זה מצופה גם לפעול לפי האתיקה העיתונאית ופעמים רבות גם לשלב טקסטים עם הצילומים ולכן, גם יכולת ניסוח בכתב עשויה לסייע בקידום הקריירה בתעשיית התקשורת.

קורסים מרכזיים

לימודי צילום כוללים קורסים ששמים דגש על טכניקה ופיתוח יצירתי. הלמודים יכולים להתבסס על לימודי צילום בסיסיים ולאחר מכן לימודי צילום תוך התמחות בצילום לעיתונות. קורסים בסיסיים מתמקדים באור וצל, הפעלת המצלמה, עריכת צילומים, קומפוזיציה, ביקורת עבודות וקורסים המתמקדים בעבודת צילום עיתונאי ידונו בנושאים כמו סוגים של צילום עיתונות, תהליכי עבודה משלב התחקיר ועד התוצר המוגמר, צילום במרחב הציבורי ותעמולה, טכניקות מורכבות, עיבוד דיגיטלי ועוד .

תכנית הלימודים

לימודי צילומי עיתונות מכשירים צלמי עיתונות הן במישור העיוני תיאורטי והן במישור המעשי, כולל צילומי חוץ וצילומים בשטח. כמו כן, הם מורכבים מסיורים חווייתיים, סדנאות אומן ולימודי רקע משלימים על אקטואליה, תרבות וחברה. ניתן לבחור במסלול אקדמי הכולל תואר ראשון בצילום לרבות צילום עיתונות או בקורס מתמחה במתמקד בצילומים לעיתונות.
תואר בצילום נמשך כ-4 שנים וקורסי צילום נמשכים בין חצי שנה לשנה. קיימים קורסים במתכונת יומית ולימודי ערב ואף קורסים מקוונים.

סוג התעודה

תואר ראשון בצילום או תעודה מקצועית בצילום עיתונות.

מומלץ לבדוק באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי מהי מידת ההתאמה שלך למקצוע של צלם עיתונות ולבחור היכן ללמוד ובאיזה מסלול.