חזור

צורף, מעצב תכשיטים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אין כמו לשדרג את המראה עם תכשיט מיוחד ואין גאווה גדולה כמו לראות מישהו שעונד את התכשיט שעצבת.
צורף מעצב תכשיטים הוא מי שמשרטט את הדגם ומפתח את התכשיט מההתחלה ועד המוצר המוגמר, בין אם מדובר בתכשיט זהב, כסף, פלטינה וכל מתכת אחרת או חומרים עכשוויים כמו אקריל, עץ, ועוד. תהליך העיצוב והייצור כולל הכנת הסקיצה דרך השימוש בשעווה להכנת המודל ועד היציקה, העיבוד והחריטה. זוהי מלאכת יד יצירתית עם אפשרות לעבודה בבתי מלאכה וחברות תכשיטים או השקת מותג עצמאי.

צורף מעצב תכשיטים הוא בעל חוש אמנותי אך גם טכניקה ועליו לדעת כיצד לתכנן את הפריט כך שיהיה אפשרי להפוך אותו לאובייקט פיזי קרוב ככל שניתן לרעיון המקורי שעומד מאחורי עיצוב הגוף. לרוב התהליך מתחיל בעיצוב תוך בחירת חומרי הגלם, אופן הייצור, עלויות ולאחר מכן ביצירת דגם ליצירת התכשיט, יציקת הנוזל ועיבוד התכשיט להשגת המראה המבוקש וחריטה של שם האומן או כל מלל בהתאמה אישית, מוטיבים ואלמנטים מיוחדים, ליטוש והוספת יהלומים או אבנים.

כמעצב תכשיטים תוכל לעצב עגילים, שרשראות, צמידי יד או רגל וגם אבזמים לחגורות, סיכות, מחזיקי מפתחות ועוד. יש מעצבי תכשיטים שמעצבים לפי חזונם האישי בעוד אחרי לפי טרנדים מובילים או בהתאמה לצרכי וסגנון הלקוח.
כמעצב תכשיטים או צורף תוכל לשאוב השראה מעולמות תוכן שונים (תרבות, טבע, היסטוריה), לסייר בתערוכות, לבחור את חומרי הגלם וטכניקת הייצור, אלמנטים ועיטורים, להיות אחראי על הקונספט, המיתוג והמכירה.
במקרים רבים, העבודה כוללת גם תיקון ותחזוקת תכשיטים ושימוש ביישומי מחשב למידול התכשיט. חשוב לשמור על איכות התכשיט, חוויית הענידה, החיתוך והליטוש כך שמצד אחד, התכשיט יהיה אומנותי ומרשים ומצד שני, יעמוד בסטנדרטים גבוהים. יש לקחת בחשבון שהעבודה כוללת גם שימוש במכשירים שונים.
רוצה לעבוד כצורף או מעצב תכשיטים? עצב לעצמך קריירה בתחום באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי שיעזור לך להחליט האם עולם התכשיטנות הוא מה שנכון עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

צורף מעצב תכשיטים הוא לפני הכל אומן, בעל דמיון וחוש יצירתי, יכולת להעלות רעיון מופשט ולהמחיש אותו כאובייקט פיזי. יש לקחת בחשבון שיש חשיבות רבה לידע הטכני בתהליכי העיצוב – ריתוך, ליטוש, חריטה, גילוף מודלים, הלחמה, הרכבה, הטבעה והפעלת מכשור בתחום כמו חיתוך בלייזר ומכונות ממוחשבות.
להצלחה בתחום חשובה גם היכולת לעבוד עם הידיים, לשים לב לפרטים הקטנים ביותר, חשיבה אנליטית ויחסי אנוש טובים במיוחד בתהליכי ייצור ומכירה.

קורסים מרכזיים

לימודי צורפות ועיצוב תכשיטים נועדו להקנות את הכלים הדרושים לעבודה בתחום וכן לבניית תיק עבודות מרשים. הם כוללים שיעורים עיוניים אודות חומרי גלם, טכניקות ותהליכי ייצור, שיבוץ, בחירת קונספט, גמולוגיה וקורסים מעשיים להתנסות בשיטות כמו תהליכי מידול, תלת ממד, שימוש בתוכנות כמו פוטושופ, CAD , אילוסטרייטור ועוד.
העבודה המעשית במהלך הלימודים כולל התנסות בניסור, הלחמות, צביעת מתכות, צריבה, ריקוע, עבודה בזהב, מודלים בשעווה ועוד טכניקות וכלים להכנת הדגם לייצור או ייצור בעבודת יד. בנוסף, קורסים שעוסקים בשיווק, יזמות וקידום מכירות בתחום התכשיטים.

מתכונת הלימודים

לימודי צורפות עיצוב תכשיטים משתנים ממוסד למוסד כאשר יש לימודים אקדמיים הנמשכים כ-4 שנים ולימודים מקצועיים קצרים וממוקדים של מספר חודשים.
הלימודים מתחלקים ללימודים של תכשיטנות קלאסית ותכשיטנות מודרנית תוך שימת דגש על טביעת החותם הייחודית של כל תכשיטן לעתיד ובסיום הלימודים הסטודנטים מתבקשים להגיש פרויקט גמר – קולקציית תכשיטים באמירה אישית.

סוג התעודה

בוגר בעיצוב תכשיטים
בדוק את התאמתך לזירת התכשיטנות והצורפות באמצעות אבחון תעסוקתי אינטרנטי – קצר ומדויק.