חזור

פקח שמורות טבע


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד נאבקת למען הגנת הצומח ואתה מחובר לטבע, אוהב טיולים ומחפש מקצוע עם משמעות – פקח שמורות טבע עשוי לעניין אותך.
זהו תפקיד שטח המאפשר לך לבקר בשמורות טבע ובגנים לאומיים ולוודא שהכללים על שמירת החי והצומח נשמרים על פי התקנות השונות. כמו כן, פקחים נפגשים עם אוכלוסיות מגוונות ועוסקים בדוברות והסברה למען טיפוח ושמירה על הסביבה וכן בתפקידי הדרכה בעת ביקור המטיילים בשמורות.
מצד אחד, זהו תפקיד שמטרתו אכיפה ושמירה על החוק ומצד שני, הוא משרת את הסביבה ואת הקהילה שרוצה ליהנות מהיופי והמשאבים הטבעיים של השמורה.

העבודה כוללת סיורים בשטח, ביקורת ומתן דו"חות במידת הצורך, הרצאות והדרכות על שמירת הטבע כמו בעלי חיים בסכנת הכחדה ועד ניקיון, הכוונה למטיילים ורוכבי אופניים וכן , תחזוקה כללית של האתר וייעוץ וניהול פרויקטים של שיקום שמורות ופיתוח קרקעות.

כפקח שמורות טבע תוכל לעבוד בשמורות טבע, פארקים, מועצות ולקחת חלק פעיל בתכניות שונות להגנת הסביבה.
עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה עלתה גם יוקרתו של התפקיד ושמורות טבע רבות בארץ ובעולם מחפשות לצרף אנשי מקצוע חובבי טבע לנבחרת הפקחים שלהם.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

פקח שמורות טבע הוא מקצוע עם תרומה לקהילה, שמשלב בין עבודה משרדית לעבודה פיזית בשטח הוא מתאים מאוד למי שמרגיש קרבה לטבע וחשובים לו נושאים של אקולוגיה ושמירה על משאבי כדור הארץ.
המקצוע דורש התמצאות בשטח ויכולת ניווט לביצוע סיורים וכן כושר גופני למאבק בשריפות ועד הצלת צבי ים.
בתפקיד באות לידי ביטוי תכונות כמו הדרכה ומנהיגות במיוחד אצל פקחים שגם מבצעים הדרכות לציבור המטיילים.
ממי שעוסק בתחום מצופה להיות בעל סמכות, כי מדובר בתפקיד שיש בו אספקטים של שמירה ושל אכיפה ופיקוח על ערכי הטבע. כישורי ארגון וניהול חיוניים למי שרוצה לנהל צוותים של פקחים או תכניות שונות לשמירה על הטבע במסגרת פעילות השמורה.
הדרישות במקצוע זה כוללות גם ידיעת יישומי מחשב, רישיון נהיגה בתוקף ובשמורות מסוימות - ידע בהגנה עצמית.

קורסים מרכזיים

לימודים שרלבנטיים לעיסוק כפקח שמורות טבע קשורים לתחומי הפעילות של שמורת הטבע כמו אקולוגיה, איכות הסביבה, ביולוגיה, ידיעת הארץ וכדומה.
התכנים החשובים לאיוש התפקיד הם קורסים בביולוגיה, בוטניקה, אקולוגיה, גיאוגרפיה, מדעי הים, פיתוח בר קיימא וכן קורסים שיקנו כלים כמו תכנון ומדידות בשטח.

מתכונת הלימודים

כפי שיתברר לך בעקבות ייעוץ לימודים, ההכנה לאיוש מקצוע כמו פקח שמורות טבע היא דרך לימודי תואר ראשון רלבנטי לשמורה בה תרצה להשתלב. לאחר מכן, ניתן לעבור הכשרות והשתלמויות בנושאי פיקוח שונים בין אם מדובר בשמורת טבע ימית וכדומה. הלימודים קצרים וממוקדים ולרוב מטעם המעסיק.

סוג התעודה

תואר ראשון במדעי הטבע והסביבה ותעודה מקצועית בתחום שנדרש לעבודת הפיקוח לפי סוג השמורה ופעילותה.