חזור

פסל/ת


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד אהבת להמחיש רעיונות מופשטים ואתה מחפש עבודה אומנותית המשלבת עבודת ידיים – פסל הוא המקצוע בשבילך. פסל מעצב ובונה אובייקטים במגוון סגנונות וממגוון חומרים מחמר, עץ אבן, בטון, ברונזה, זהב, שיש ואפילו קרח.
לאורך ההיסטוריה יש עדויות רבות לחלק הבלתי נפרד שפסלים לקחו בארכיטקטורה – מפסלים ששאבו השראה מדמויות מפורסמות ועד בניית עיטורים שונים – עמודים דקורטיביים, פסלי הנצחה, פסלים אמורפיים ועוד.
המהות של המקצוע היא העיסוק באמנות אך כיום יש מקום לפסלים שמחפשים להשתלב גם בעולם המסחרי עם יצירת פסלים בהתאמה אישית ובניית צורות אמנותיות שונות לפי צרכי תכנון או הזמנות בעיצוב אישי.

עבודתו של פסל משתנה מאומן לאומן כאשר יש מי שמפסלים מהדמיון ואחרים יוצרים מודלים שונים. פסלים יכולים לשלב גם התייחסות לצליל, אור ותנועה. כל פסל בוחר בטכניקת פיסול אחרת ויש פסלים שעוסקים בפיסול לתערוכות, אחרים מפסלים לעולם העיצוב ויש פסלים שבוחרים בתחום ההוראה ומלמדים את אמנות הפיסול.

במהלך העבודה מעצבים ויוצקים אובייקטים מחומרים, מציגים פריטי אמנות בגלריות ותערוכות. ניתן לעבוד כפסל עצמאי או שכיר בחברות פיסול ביצירת פסלים או בשחזור יצירות אמנות, רפרודוקציות ומודלים לקולנוע, טלוויזיה ועוד. ניתן למכור את העבודות לאספנים, גלריות או לחברות מסחריות. קיימת אפשרות להתמחות בפיסול מסוגים שונים כמו פיסול פיגורטיבי, פיסול קרמי, פיסול לתעשיית התכשיטים, כלי אוכל, יצירת פסלים סביבתיים ואפילו פיסול דיגיטלי המשלב למעשה חומר גלם עם מודל דיגיטלי.
רוצה לעבוד כפסל ולא יודע איך להתחיל ואם יש לך את החומרים הדרושים להצלחה? ייעוץ לימודים אונליין יעזור לך להחליט אם עולם הפיסול הוא בשבילך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד בתחום האמנות ונמשך לפיסול ייהנה ממקצוע מרתק ויצירתי. בפסל בוערת התשוקה ליצור, הוא בעל מיומנות מוטורית גבוהה, בעל חשיבה ביקורתית. נדרש ממנו ידע טכני בהפעלת מכשירי עבודה וכלים ליצירת הפסלים. פסל המעוניין להשתלב בהוראה נדרש לכישורי הדרכה טובים ופסל שמשתלב בזירה המחקרית נדרש ליכולת מחקרית וכושר ניתוח.

קורסים מרכזיים

לימודי פיסול כוללים קורסי ליבה כמו יסודות הפיסול, קומפוזיציה, קונסטרוקציה, לימוד טכניקות שונות ושימוש יצירתי בחומרים מחוטי תיל דרך פלסטיק ועד עץ, שעווה ומתכת, בחירה בסוג הטכניקה כמו חיתוך, ניסור, הלחמה והדבקה, גילוף באבן, קרמיקה, עבודות זכוכית, יציקות, מודלים תלת ממדיים, גימור וליטוש, שימוש במכשור חשמלי וכלי עבודה רלבנטיים לתחום, ריתוך, פיסול אקולוגי מחומרים ממוחזרים ועוד.
הקורסים נחלקים ללימודים עיוניים – תולדות האמנות, הכרות עם פסלים לאורך ההיסטוריה וכן קורסים אשר מטרתם להקנות כלים לניהול קריירה בתחום לרבות שיווק לגלריות, ניהול מו"מ, תמחור עבודות אמנות. כמו כן, קורסים טכנולוגיים המאפשרים לפסל לבצע היום תכנון והדמיות דרך יישומי מחשב ותוכנות שימושיות לענף הפיסול כמו רישום ממוחשב של גופים תלת ממדיים.

מתכונת הלימודים

לימודי פיסול מוצעים כלימודים תואר ראשון או תעודה מקצועית במחלקת פיסול או כחלק מלימודי אמנות. הלימודים משלבים לימודים עיוניים וכן לימודים מעשיים הכוללים עבודות בסטודיו וסיורים לימודיים בגלריות ומוזיאונים, מפגש עם אמנים.
מטרת הלימודים היא מחד, להקנות כלים להמחיש רעיונות אומנותיים ומאידך, לאפשר לכל פסל למצוא את טביעת החותם הייחודית לו.
בסיום הלימודים נהוג להגיש עבודת גמר ובכל מקרה, לאסוף את כל העבודות להכנת תיק פרויקטים.

סוג התעודה

תואר BFA תואר אקדמי באומנות או תעודה בפיסול
לפני שהתחלת לפסל – בצע מבדק אינטרנטי קצר לאבחון הכישורים והמאפיינים של מקצוע הפיסול ותדע יותר לעומק אם מדובר בתחום הנכון בשבילך בזירת האמנות או בכלל.