חזור

פסיכולוג חוקר


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם מעניין אותך לדעת יותר על ההתנהגות האנושית ולחקור את תפקודי המוח, השפעת הסביבה והגנטיקה על האדם – פסיכולוג חוקר הוא המקצוע בשבילך.
תוכל לחקור כיצד טראומות משפיעות על העתיד, איך אנשים חווים כישלון, מאין הם מגייסים מוטיבציה, כיצד היחסים בתוך המשפחה משפיעים על בניית התא המשפחתי, על יחסי התקשורת עם הסביבה ואפילו על החושים שלהם.

פסיכולוג חוקר הוא פסיכולוג שבחר בקריירה מחקרית ועבודתו מתבצעת באמצעות סקרים, שאלונים, ראיונות, תצפיות וניסויים. יש לו את הידע הדרוש על מנת להסביר כיצד נוצרים ומתרחשים תהליכים פסיכולוגיים ולעיתים גם לנבא התנהגות אנושית המבוססת על מקרים דומים.
יש לקחת בחשבון שזהו תפקיד עם אופק אקדמי וחשיבה מדעית וההצלחה בו היא עניין של מיומנות אבל גם של מיתוג. מצופה מפסיכולוג חוקר לפרסם את הנתונים ואת ממצאי המחקר בכתבי עת מדעיים וכן ללמד למד באקדמיה ולהכשיר פסיכולוגים וחוקרים נוספים בתחומי מחקר שונים כמו פסיכולוגיה התפתחותית, קלינית וקוגניטיבית.

בכל מקרה, העבודה בפסיכולוגיה מחקרית מגוונת להפליא וכוללת תצפיות, ניתוח מקרים, השוואת נתונים על אוכלוסיות שונות וביצוע ניסויי שדה בשטח. תוכל לנסוע למקומות שונים בעולם כדי לבחון התנהגויות שונות ולבצע מחקרים מרתקים. המקצוע יאפשר לך לתרום להבנה הכללית של עולם הפסיכולוגיה ולהשפיע בטווח הארוך על הרווחה ואיכות החיים.

ניתן להשתלב בתפקידי מחקר בתאגידים, מוסדות לימוד, בתי חולים ועוד או לעבוד באופן פרטי ולפרסם מחקרים עצמאיים שבצעת.
כדי להשתלב בתחום, יש לסיים תואר ראשון פסיכולוגיה ולהתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה במסלול של פסיכולוגיה מחקרית. מצופה ממך להציג ממוצע ציונים גבוה בתואר ראשון בפסיכולוגיה וציון גבוה במתא"ם ולעבור בהצלחה ראיון אישי.

מאפייני המקצוע

פסיכולוג חוקר הוא מקצוע המחייב חשיבה מדעית אנליטית ותשומת לב קפדנית לפרטים. התחום דורש אינטליגנציה רגשית, כישורי תקשורת מצוינים.
העבודה מתאימה לבוגרי תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה ומי שמעוניין לעבוד בסביבה מעבדתית, לבצע ניסויים ומחקרים ולבנות קריירה מחקרית או קריירה באקדמיה.
על מנת להצליח בתחום, יש להצטייד בסבלנות רבה, כיוון שמדובר בתהליכים ארוכים מאוד וכן בכושר התמדה. מיומנויות טכנולוגיות וידע בסטטיסטיקה חיוניים אף הם לעבודה מחקרית ולעיבוד נתונים וכמו כן, יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה לפרסום המחקרים, עמידה מול קהל להרצאות והדרכות בכנסים ומפגשים.

קורסים מרכזיים

בייעוץ לימודים יסבירו לך שיש לסיים תואר ראשון ורצוי אף תואר שני בפסיכולוגיה ולהמשיך ללימודי דוקטורט, כדי לבנות קריירה ומוניטין בתחום כפסיכולוג חוקר.
קורסים שיסייעו לך להתברג בין פסיכולוגים חוקרים הם קורסי ביולוגיה, כימיה, מדעי הבריאות, סטטיסטיקה, תפקודי המוח, פסיכולוגיה קוגניטיבית, מנגנוני למידה ועיבוד אינפורמציה, מנגנונים ביולוגיים בתקשורת, וויסות רגשי.
ניתן לבחור גם לימודי תואר שני בפסיכולוגיה מחקרית בהתמחות מועדפת בין אם קוגניטיבית או פסיכובליולוגיה, קר"מ – קוגניציה – רשת ומוח או תכנית לימודית מחקרית בנוירוקוגניציה ואפילו מוח ופסיכופתלוגיה.

מתכונת הלימודים

סיימת תואר בפסיכולוגיה וחיפשת מה ללמוד? חשוב שתדע שפסיכולוגיה מחקרית היא תואר בפני עצמו או תחום לימוד במסגרת תואר שני או שלישי בפסיכולוגיה. הלימודים משלבים בין קורסים תיאורטיים ובין פרקטיקום וקורסים יישומיים כולל סיורים לימודיים והתנסות במחקרים שונים ובליווי פסיכולוגים חוקרים וותיקים. אם מדובר בלימודי תואר שני הם נמשכים כשנתיים וכאן תלוי אם תבחר במסלול עם או בלי תזה ותמשיך לתואר שלישי בתחום.

סוג התעודה

ניתן להשיג בסיום הלימודים המתקדמים – תואר M.A בפסיכולוגיה מחקרית.
מתלבט אם ללכת על כיוון של פסיכולוגיה מחקרית? ייעוץ לימודים יעזור לך להבין אם זה המסלול המתאים לך ביותר בעולם הפסיכולוגיה וכיצד לשפר את הסיכויים להצליח בתחום.