חזור

פארמדיק/ית


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד נמשכת לעולם הרפואה ואהבת לעזור לאנשים, פארמדיק הוא התפקיד בשבילך. פארמדיק מתמחה ברפואת חירום ובעל הידע המתקדם במתן עזרה ראשונה ונחשב לסמכות הבכירה בענף רפואת החירום. זהו מקצוע חשוב מאין כמוהו שיכול לעשות הבדל בין חיים למוות.

כפרמדיק תקבל קריאות להגיע לזירות פשע, תאונה, טרור, בתים של אנשים חולים ולהעניק סיוע ככל יכולתך במצבים רפואיים וטראומטיים שונים.
העבודה כוללת, בין היתר, נסיעה למוקד האירוע, אבחון המצב הרפואי, הגשת עזרה בין אם החייאה או מסכת חמצן, עירוי לווריד, פתיחת נתיב אוויר, חבישה, יילוד ועוד מגוון פעילויות רפואיות שונות.

פרמדיק מאומן לדעת כיצד להגיב בדרך היעילה ביותר ויש לו ידע רחב במתן טיפולים רפואיים ותרופות. חלק בלתי נפרד מהעבודה מוקדש גם לפרוצדורות רפואיות תומכות בחולים, הגשת דוחות אודות האירוע ומעקב אחר הטיפול בחולים. כמו כן, ביצוע סיורים וביקורות, עבודת טיפול שוטפת וכן העברת הדרכות והרצאות בנושאי עזרה ראשונה ורפואה דחופה.

פרמדיקים משתלבים במגוון מקומות ממגן דוד אדום דרך חברות המגישות סיוע והצלה ועד מתקנים רפואיים ובסיסים צבאיים וכן חברות אבטחה וחברות טיולים ונופש או במתחמי דיור מוגן.
עם זאת, לרוב הפרמדיק עובד בשירותי חירום ניידים, אמבולנס או מגיש עזרה במרכז לרפואת חירום וניידות טיפול נמרץ. בכל מקרה יהיה לך את הכישורים לסייע בהצלחת חיים בין אם בבתי חולים, במוסדות ממשלתיים, בסקטור הפרטי או הקהילתי.

רוצה להגיש סיוע רפואי ולא יודע אם יש לך מה שנדרש כדי לעבוד כפרמדיק? תהליך של ייעוץ לימודים יעזור לך למצוא מה ללמוד ואיך להגיע לתחום.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

באופן טבעי מדובר במקצוע שדורש עמידה בתנאי לחץ, תודעת שירות גבוהה במיוחד ואמפתיה. מפרמדיק מתבקש לשמור על רוגע גם בתנאים מורכבים ובסיטואציות מאתגרות, להגיב במהירות ובזריזות ותוך כדי לעמוד בתקנים מחמירים ולהקפיד על נהלי בטיחות.
יכולת עבודה בצוות חשובה להצלחה, כי תידרש לשתף פעולה עם אנשי חילוץ והצלה וגורמים רפואיים שונים. כמו כן, חשיבה ביקורתית תסייע לך כדי לבצע הערכה מקצועית ומדויקת של מצבם של החולים ולפתור בעיות במהירות. העבודה עשויה להיות כרוכה במשמרות ארוכות ובמאמץ פיזי ולכן, כדאי להיות בכושר גופני לקראת התפקיד וכמובן בעל בריאות תקינה.
שים לב שלמשרות מסוימות תידרש בתור פרמדיק להיות גם בעל רישיון נהיגה באמבולנס בתוקף.

קורסים מרכזיים

תכניות הכשרה למקצוע כמו פרמדיק כוללות תכנים דוגמת מבוא למצבי חירום וטראומה, מצבי חירום טראומטיים ואורטופדיים, חומרים מסוכנים, טכניקות פינוי וחילוץ, מצבי חירום נשימתיים, אבחנה פיזיולוגית, קרדיולוגיה, מדידות, תפקוד בעת אירוע רב נפגעים, פרמקולוגיה, מצבי חירום בילדים, הכרת פרוטוקולים בטראומה, התמודדות עם פגיעות סביבתיות.

מתכונת הלימודים

לימודי פרמדיק מוצעים במגוון מסגרות צבאיות ואזרחיות, כקורס צבאי והכשרה בבתי חולים. ניתן לבחור בין הכשרה ייעודית לפרמדיק ובין הכשרה מורחבת הכוללת גם תואר ראשון בסיעוד. הלימודים תיאורטיים ומעשיים וכוללים התנסות בזירות שונות ומתן סיוע במצבים מורכבים. הלימודים מורכבים לרוב מהמסלול הבא: לימודים תיאורטיים ותרגולים מעשיים, התנסות קלינית, סטאז' ופרויקט גמר.
כדי להתקבל להכשרות לרוב יש להציג ציון פסיכומטרי, תעודת בגרות, תואר ראשון ובסיום ההכשרה מוענקת תעודה מטעם מד"א ומשרד הבריאות (תלוי במסגרת בה התקיימה ההכשרה). ישנם גם מסלולי הסבה מקצועית מיוחדים לאחים ואחיות המעוניינים להרחיב את הידע ולקבל הסמכה כפרמדיקים.

סוג התעודה

תעודת הסמכה כפרמדיק.
תחום הרפואה הדחופה מאתגר ומרתק ואם תרצה להשתלב בתחום בתור פרמדיק, כדאי לעבור אבחון תעסוקתי וללמוד יותר על הכישורים הנדרשים לקריירה מוצלחת בתחום.