חזור

ניהול טכנולוגיה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בזירה הטכנולוגית זקוקים למישהו שינהל את כל מערך הטכנולוגיה של החברה וכאן נכנס לתמונה התחום הניהולי המבוקש – ניהול טכנולוגיה.
תחום מקצועי במסגרתו ניתן להשתלב בתפקידי ניהול של מערכות מידע, IT ועוד תפקידי מפתח בנוף הטכנולוגי המתפתח.

ניהול טכנולוגיה עוסק בניהול הידע הטכנולוגי של הארגון מהתממשקות עם מקורות ידע שונים באיסוף מידע דרך הטמעת מערכות מחשוב ועד ניתוח של הנתונים והסקת מסקנות מבוססת לקבלת החלטות עסקיות.
בניהול טכנולוגיה מנהלים את תהליך הטמעת השדרוגים הטכנולוגיים השונים מתכנון מוצרי חומרה ותוכנה, דרך תיאום התקנה והטמעת המערכת או שדרוגים, סייבר סקריוטי בהטמעת מערכות אבטחת מידע ועד פיקוח על תהליכי פיתוח וניהול ידע.

עבודתו של מנהל הטכנולוגיה מושפעת מהמאפיינים הייחודיים של כל ארגון, כאשר הוא נדרש לפתח או לנהל מערכות טכנולוגיות המותאמות לצרכי החברה לפי תקציב, לוחות זמנים, יעדים עסקיים ותוכניות עבודה שנתיות.
רוב מנהלי הטכנולוגיה בארגון מנהלים צוותים טכניים ובוחרים להתמקד בתחום טכנולוגי ספציפי כמו טכנולוגיית מידע או אבטחה, ניהול שרתי אינטרנט, רובוטיקה.

בכל מקרה, למנהל הטכנולוגיה של החברה יש את הידע להבטיח שהתהליכים הטכנולוגיים בארגון יתרחשו בסטנדרט הגבוה ביותר ובמובנים רבים הם מהווים את היתרון התחרותי של החברה בניהול של פרויקטים טכנולוגיים מורכבים.

ניהול טכנולוגיה רלבנטי לכל סוגי הארגון ממוסדות ממשלתיים ועד חברות הייטק, ביטוח ופיננסים, ארגוני בריאות, קמעונאות. הזדמנויות הקריירה הן רבות ומגוונות להפליא וככל שהטכנולוגיה מתפתחת וחשיבותה גדלה כך יש יותר עבודה לעוסקים בניהול טכנולוגיה. כך למשל, ניתן להתקדם לתפקידי מפתח כמו סמנכ"ל טכנולוגיות בארגון CTO.
רוצה לקחת את זירת הטכנולוגיה צעד אחד קדימה? ייעוץ לימודים יעזור לך להבין אם יש לך מה שדרוש כדי להשתלב בתפקידים בתחום ניהול טכנולוגיה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מקצוע כמו ניהול טכנולוגיה מתאים לפני הכל למישהו שהוא טכנולוג, בעל חשיבה מתמטית, ידע מקיף במחשבים. עם זאת, חשוב שיהיה לך ראש עסקי על מנת לבצע את ההתאמה הנדרשת בין הפיתוחים הטכנולוגיים לצרכים העסקיים של הארגון.
נדרשת ראייה מערכתית תוך העמקה לפרטים הקטנים ביותר, כישורים אנליטיים, עבודת צוות וכמיהה לחדשנות ויכולת למידה מצוינת. כמו כן, כישורי הובלת משימות פיתוח, תיאום בין ממשקים ואינטראקציה בין משימות, יכולת ארגון ותכנון גבוהות במיוחד.
יש לקחת בחשבון שהעבודה עשויה להיות כרוכה בנסיעות רבות לחו"ל ואפילו ברילוקיישן.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בניהול טכנולוגיה כולל קורסים המקנים את הידע הטכני כמו למשל אינטגרציה בין טכנולוגיות, פיתוח מערכות, טכנולוגיות מובייל, טכנולוגיות ענן, ארכיטקטורת IT, ניהול מערכות מידע, ניהול רכש טכנולוגי, רישום פטנטים, ניהול פרויקטים וכן קורסים במתמטיקה, סטטיסטיקה, הסתברות, לוגיסטיקה, כלכלה, חקר ביצועים, התנהגות ארגונית, בינה עסקית. בנוסף, קורסים שעוסקים באסטרטגיה עסקית, שיווק, ניהול, השוואת ביצועים וכן קורסים העוסקים בהיבטים הפיננסיים והמשפטיים של ניהול טכנולוגיה, הדרכת טכנולוגיות חדשות, מידענות ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודי ניהול טכנולוגיה לתואר ראשון נמשכים כ-3 שנים ומבוססים על שיעורים עיוניים וכן לימודים המתקיימים במעבדות מחקרים, סמינריונים מחקריים ומסתיימים בפרויקט גמר. ניתן למצוא מסלולי לימוד יום ומסלולי לימוד ערב וכן קורסים מקוונים המשלימים את לימודי התואר.
ישנם מסלולי לימוד הנחלקים למספר התמחויות או מסלולי בחירה תחת ניהול טכנולוגיה, כגון ניהול פרויקטים, ניהול תפעול ולוגיסטיקה או ניהול פרויקטים טכנולוגיים. בכל מקרה, ניתן להמשיך לתואר שני בניהול טכנולוגיה (.M.Sc).

סוג התעודה

תואר ראשון בניהול טכנולוגיה( (BA או תואר ראשון בניהול טכנולוגיה (.B.Sc) תלוי במוסד הלימוד.
לפני שבחרת – גש לאבחון תעסוקתי למציאת תפקידי מפתח בניהול טכנולוגיה.