חזור

מנחה קבוצות


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אוהב להוביל אנשים לפיתוח אישי ומקצועי? מנחה קבוצות הוא התחום בשבילך.
אומרים שעבודת צוות מכפילה תוצאות ואם יש משהו שברור לכולם הוא שקבוצה היא כוח. קבוצה יכולה להיות צוות בארגון, קבוצת תמיכה, קבוצה של אנשי מקצוע ומנחה קבוצות היא מי שמנהל את האינטראקציה בקבוצה.
בשנים האחרונות רבים בוחרים במסלול קריירה של הנחיית קבוצות בשל ההזדמנויות הרבות הטמונות בלימודי הנחיית קבוצות מהובלת קבוצות בארגונים עסקיים או קהילתיים ועד הדרכת קבוצות במרכזי מבקרים. מה עושה מנחה קבוצות ואיך תדע שהתפקיד הזה מתאים לך?

מנחה קבוצות אחראי למעשה על יצירת הדינאמיקה הקבוצתית כך שהמשתתפים ילמדו לעבוד זה עם זה או ירתמו זה מזה ויגיעו דרך הקבוצה גם להעצמה אישית.
העבודה כוללת יצירת מפגשים, טכניקות לפיתוח תקשורת אפקטיבית, פתרון בעיות ומחלוקות, בניית צוות, דיונים משותפים מפרים ולמידה קבוצתית. מנחה קבוצות מקצועי ידע לאפשר לחברי הקבוצה להביע את דעתם בסביבה השומרת על פתיחות מחשבתית ולהוביל את חברי הקבוצה להגיע להבנה שותפת או ליהנות מתהליך מחשבתי משותף מעניין שיתרום לכל אחד מהם.
תהליך הנחיית קבוצות יכלול לכלול סימולציות ותרגילים שונים, מצגות, יצירת חומרי הדרכה, מדידת התוצאות מהמפגשים. העבודה כוללת תהליך פיתוח יצירתי ולעיתים גם שמירה על קשר רציף עם משתתפי התוכנית.

זוהי עבודה משמעותית ודינאמית המשלבת הנאה רבה לעוסקים בה. אפשר לבחור גם ממגוון התמחויות כמו מנחה קבוצות הורים, קבוצות פורשים, ילדים עם צרכים מיוחדים, כישורי חיים, יזמים, פיתוח מנהלים ועוד. אפשר לבנות ולהעביר סדנאות בכל תחום והלימודים מעניקים כלים מעשיים להצלחה בתפקידים ניהוליים. לרוב בוחרים בהנחיית קבוצות אקדמאים או מי שכבר בעלי ניסיון וידע כלשהו בחינוך, סוציולוגיה, פסיכולוגיה או אימון.
בכל מקרה, מנחה קבוצות הוא מקצוע חווייתי ומאתגר – לפני שאתה בוחר ללמוד, כדאי שתבדוק באמצעות אבחון תעסוקתי אינטרנטי האם אתה מתאים לתפקיד.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מנחה קבוצות הוא מי שהוא בעל יכולת הובלה ומנהיגות, מוטיבציה גבוהה, יכולת עמידה בפני קהל, ידע או ניסיון בהדרכה. היחסים הבינאישיים חשובים מאוד להצלחה בתפקיד וכן יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה וכן יכולת להעביר נושאי לימוד באופן מרתק וחווייתי בשיתוף המשתתפים. אופי העבודה הוא לרוב תהליכי ולכן חשוב שתהיה לך הסבלנות הדרושה הן לאוכלוסיות שונות והן לתהליכים. לרוב נדרש תואר בסוציולוגיה, פסיכולוגיה, חינוך, מדעי ההתנהגות ו/או תעודת הוראה.

קורסים מרכזיים

לימודי הנחיית קבוצות כוללים קורסים בפיתוח מיומנויות כמו פיתוח חשיבה, ניהול זמן, טכניקות בהנחיה. הלימודים משלבים תיאוריה ומעשה מהבנה של התפתחות הקבוצה ועד כלים להנחיה. בין תכני הלימוד – אינטליגנציה רגשית, סוגיות בדינמיקה קבוצתית, יחסים בינאישיים בקבוצה, העברת מסרים בדרך אפקטיבית, מיומנות משוב, מודל וזהות המנחה, מציאת סגנון אישי, תהליכי שינוי הובלה והעצמה, הצגה עצמית, דרכי ראיון, טיפול בהתנגדויות, סגנונות הנחיה, פיתוח תכניות להנחיית קבוצות ובמישור המעשי – סדנאות הנחיה.

מתכונת הלימודים

לימודי הנחיית קבוצות נמשכים לרוב בין שנה לשנתיים בתכנית לימודים גמישה חד או דו שבועית. ניתן לבחור בין מסלול יום למסלול ערב. תכנית הלימודים כוללת תכנים תיאורטיים ופרקטיקום של הובלת קבוצות, צפייה בעמיתים והנחיית קבוצות בסגנונות שונים ובפורמטים שונים – פרטי, ארגונים וכדומה. לרוב הלימודים כוללים גם הגשת פרויקט גמר.

סוג התעודה

תעודת סיום קורס הנחיית קבוצות.
אם תמיד רצית להוביל תהליכי שינוי והמפגש עם אנשים מלהיב אותך, אתה מרגיש שיש לך מה לתת לאחרים ואיך להתנהל באירועים שונים – עבור ייעוץ לימודים אינטרנטי ובדוק האם הנחיית קבוצות הוא אכן התחום בשבילך.