חזור

מנהל עבודה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

"העבודה היא חיינו" ויש מי שגם מנהל ומפקח על כך שהעבודה תתבצע כנדרש – זהו מנהל עבודה. תפקיד של הממונה שאחראי על העובדים, תפוקה, איכות, עמידה בלוחות זמנים וביצועים גבוהים.
במובנים רבים, הצלחת הפרויקט תלויה במנהל העבודה, שמגבש תכנית עבודה לפי האסטרטגיה העסקית, המטרות והיעדים, אחראי על ניהול לוחות זמנים, מקצה אחריות לבעלי תפקידים ונוכח בשטח כדי לוודא שהכל מתקתק כמו שצריך.
כמו כן, במסגרת אחריותך תהיה אחראי לבטיחות של העובדים, הלקוחות וכל הגורמים המעורבים בפרויקט. מנהל עבודה גם מכשיר אנשי מקצוע כך שהם ידעו כיצד לתפקד לפי הדרישות מהפרויקט, בוחר את כוח האדם, עוקב אחר הביצוע לפי התכניות.

מי שמשתלב בתחום של ניהול עבודה בבניין/ אתרי בנייה הינו בעל ידע בנהלי בנייה, תקנות, רגולציה, ציוד, הבנה מעמיקה במערכות חשמל, יכולת לאבחן ולקרוא תוכניות. פעמים רבות תהיה עמוד התווך של הפרויקט ותגשר בין רצונות האדריכל והיזם לעובדים בשטח וכן בין עובדים לעמיתיהם ולספקים.

חלק בלתי נפרד מהתפקיד מוקדש גם לעניינים לוגיסטיים – בניית תוכניות עבודה, מפרטים טכניים, בדיקת נהלים ואתר, הפקת דוחות וקבלת החלטות, ניהול מו"מ מול ספקים, ניהול תקציב, חומרים וכדומה. הוא גם מתעדף פרויקטים ומשימות, בוחר שיטות עבודה מומלצות ובוחן שימוש בטיחותי בכלים כמו קסדות ועוקב אחר הפרויקט עד סיומו. מרבית העבודה היא באתרי בנייה.

יום בחייו של מנהל עבודה נראה כך: תדרוך יומי, פיקוח על הפעולות באתר וקבלני משנה, מעקב אחר התקדמות הפרויקט, התמודדות עם אתגרים, פיתרון בעיות באתר ועוד. אם אתה מחפש עבודה דינאמית בשטח בה תוכל להיות שותף לתהליך בנייה של פרויקט יחד עם ניהול משאב אנושי – זה המקצוע בשבילך.
מוזמן לגשת לאבחון תעסוקתי אינטרנטי ולבדוק מה ללמוד לפי שיקולים אישיים ומקצועיים שחשובים לך לבחירת המקצוע הנכון ביותר עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמתאים לנהל את עבודתם של אחרים הוא אדם פרודקטיבי, בעל כושר מנהיגות, יכולת ארגון תוך שימת דגש והקפדה על הפרטים הקטנים ביותר.
מנהל בנייה נדרש ליחס אנוש מצוינים ולשמירה על אינטראקציה טובה בין העובדים באתר וכן לתודעת שירות גבוהה במתן שירות ללקוחות.
יש לקחת בחשבון שמדובר בעבודת שטח אינטנסיבית בתנאי לחץ ולכן, חשובה היכולת לתפקד בעומס. כושר גופני טוב יסייע לך בתפקוד. מבחינת ידע הקריטריונים כוללים, בין היתר, מתמטיקה, הנדסת בניין, פיקוח מבנה, בדיקות הנדסיות. חשובה מאוד האמינות, הדיוק וההקפדה על בטיחות, בקרת איכות וביצוע.

קורסים מרכזיים

לימודי מנהל עבודה כוללים נושאים כמו תורת הבנייה, פיקוח מבנים, קריאת תוכניות, ארגון אתר, בטיחות, ניהול עובדים, דיני עבודה, מדידות, עמידות מבנים ברעידות אדמה, חישוב כמויות, תחשיב, תמחיר, עבודה בגובה, רגולציה, ניהול מלאי, בקרת איכות. כמו כן, נלמדים יישומי מחשב ותוכנות לניהול פרויקטים.

מתכונת הלימודים

במהלך לימודי ניהול עבודה תוכל לקבל כלים לניהול העבודה מכל הבחינות: הזמנות עבודה, ניהול כוח אדם, ציוד, תקנים ובטיחות. הלימודים נמשכים לרוב בסביבות חצי שנה – 9 חודשים, במסלולי יום וערב. כמו כן, הם מחולקים ללימודים עיוניים וכן סיורים בשטח. דרוש סטאז' של תשעה חודשים באתר כדי להפוך את התיאוריה לפרקטיקה ולרוב תידרש גם עבודת גמר באחד מהנושאים הקשורים לענף. עבור הנדסאים ומהנדסים קיימים מסלולי הסבה מקוצרים.
הצלחה במבחן מעניקה תעודת הסמכה מנהל עבודה בניין מוסמך על ידי משרד העבודה.

סוג התעודה

תעודת הסמכה מנהל עבודה בבניין
מוזמן לבדוק את הזדמנויות הקריירה הרלבנטיות עבורך באמצעות ייעוץ לימודים מקוון – מבדק קצר ואפקטיבי.