חזור

מנהל/ת מוסדות קשישים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם ברצונך להתמקצע בעבודה עם הגיל השלישי, ניהול מוסדות קשישים עשוי לעניין אותך. זוהי משרה ניהולית המצריכה ידע בתחום הגריאטריה, כשיש לך הזדמנות ממשית לשפר את איכות החיים של קשישים ככל שניתן.

מנהל מוסדות לקשישים יכו לנהל בתי אבות, מוסדות סיעודיים, מרכזי שיקום ושירותי בריאות ורווחה לגיל הזהב. זהו תפקיד מאתגר שמשלב תמיכה, אדמיניסטרציה וטיפול מקיף הן בלקוחות והן בבני משפחותיהם. בין היתר, היא דורשת מתן טיפול רפואי ופסיכולוגי, שירותי דיור, תזונה, תכנית פיננסית ואפילו ייעוץ משפטי, ניהול תקציב והתנהלות מול הרשויות והרגולציה וכן משרד הבריאות.

ממנהל מוסדות קשישים מצופה שידע לנהל את המוסד מכל הבחינות, את צוות העובדים, יהיה בקשר ישיר עם המטופלים ויכיר אספקטים שונים בגריאטריה משיטות טיפול דרך בטיחות ועד הערכה מקיפה וכן יפקח על ההתנהלות של הצוות הטיפולי. למשל, ידע לבקר בדיקות רפואיות, לייעץ בנושאים פיננסיים, להציע רעיונות כיצד להדק את הקשר עם קרובי המשפחה, לשמור על אקלים נעים במוסד, לבחור פעילויות המעשירות את תקופת הפנסיה ומעשירות את שהות הדיירים והכל בהתאם לאופי של המוסד ולצרכי הדיירים או המטופלים. המנהל מפתח תוכנית טיפול קצרה וארוכת טווח.
מנהל מוסדות קשישים הוא לרוב מישהו שמגיע מתחום הטיפול הגריאטרי או בעל הכשרה בסיעוד או עבודה סוציאלית.
רוצה לעזור לקשישים ולשלב זאת בקריירה ניהולית? תהליך של ייעוץ לימודים יכול לסייע לך להחליט האם מדובר בכיוון מקצועי נכון עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד וחושב על אפיקי קידום ישקול לימודי סיעוד או עבודה סוציאלית מתוך כוונה לעבוד בהמשך כמנהל מוסדות קשישים. מקצוע המתאים למי שהוא רחום ומסור לדיירי הבית ובני משפחותיהם, עם יכולת נתינה וסבלנות רבה.
בעל יחסים בינאישיים מצוינים ואחריות אישית וכן עצמאות תפעולית. היות ומדובר בתפקיד ניהולי התפקיד יתאים למי שהינו בעל כישורי ניהול וארגון וראייה מערכתית רחבה.
שים לב לדרישות כמו יכולת עבודה מרובת משימות וכן הכרות עם יישומי מחשב. העבודה עשויה להיות תובענית, מאומצת ולכלול שעות עבודה מרובות. אוריינטציה שיווקית אף היא חשובה, שכן ממנהל מוסדות קשישים נדרש לעיתים לטפל במכירות ובשיווק של המוסד בקרב האוכלוסייה.

קורסים מקצועיים

תואר ראשון בסיעוד או עבודה סוציאלית כולל לימודים תיאורטיים ולימודים מעשיים בעלי נגיעה בתכנים הרלבנטיים למי שיבחר בעתיד במסלול ניהולי של מוסדות לקישים. כמו למשל: גרונטולוגיה, סוציולוגיה, אונקולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, נוירוכירורגיה, אורתופדיה, נפרולוגיה, עיניים, טיפול נמרץ, שמיעה, קרדיולוגיה, רפואה דחופה.
המטרה בלימודים בהקשר של טיפול בקשישים היא להקנות כלים להתמודדות עם בעיות אקוטיות כמו זיהומים או אי ספיקת לב, כיצד לטפל בחולים בשיקום (למשל, לאחר אירוע מוחי) או חולים מוגבלים וכאלה הדורשים טיפול סיעודי מורכב. כמו כן, כיצד להתמודד עם נפילות בגיל מבוגר, כיצד לזהות ירידה תפקודית, מהי מערכת הטיפול המומלצת בישישים ואיך ניתן לשפר את חייהם על מנת שיזדקנו בכבוד ובתנאים ראויים.

מתכונת הלימודים

לימודי סיעוד נמשכים כ-4 שנים ומתקיימים במסגרת יומית מלאה הכוללת גם לימודים פרקטיים, דיונים, לימודים קליניים, סימולציות להדמיית האטמוספירה במרכז טיפולי גריאטרי והתנסות מעשית בשיטות טיפול. מתכונת הלימודים מתבססת, בין היתר, על כלים להערכת המצב התפקודי של הישיש, גורמי סיכון, פרקטיקה טיפולים למשל לטיפול בדמנציה וכן היבטים הקשורים לחוק הסיעוד וכיצד לטפל נכון על פי חוק בקשישים במסגרות שונות.

סוג התעודה

תואר ראשון בסיעוד (B.S.N).
אבחון תעסוקתי הוא הצעד הראשון בהכוונה מקצועית, בין אם כוונתך לעסוק בניהול מוסדות קשישים או בכל תחום ניהולי אחר.