חזור

מינהל חינוכי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

עולם החינוך שופע הזדמנויות תעסוקתיות ואם אתה רוצה להשפיע על האסטרטגיה ועל תכנית הלימודים, תוכל להשתלב בתפקידים במסגרת מינהל חינוכי. כמו למשל, תפקידי ניהול וארגון במוסדות לימודים וקהילתיים, שנועדו לכוון את הפעילות החינוכית, לבחור תכני לימוד, לגבש צוות הוראה, לבנות אסטרטגיות למידה וליצור חוויה חינוכית מתקדמת.
התפקיד כולל מעקב אחר התפקוד של הצוות החינוכי, פיקוח על תקציבים, ענייני לוגיסטיקה, אבטחת מידע, פיתוח מערכות ידע, העברת הכשרות מקצועיות.
מינהל חינוכי הוא תחום חשוב להצלחה של המערכת החינוכית והוא מבוסס במובנים רבים על כושר ארגון בכתיבת דו"חות, ביצוע מחקרים, רכישת ציוד, גיבוש מדיניות חינוכיות וניהול אירועים וכן על כישורי מנהיגות להובלת הצוות והתלמידים לפי החזון של ההנהלה.

ברגע שמצטרפים למינהל החינוכי ניתן לאייש תפקידים רבים כמו ניהול בתי ספר וגנים, ריכוז פרויקטים, ניהול משאבי אנוש במוסדות חינוכיים ולהשתלב בבתי ספר וגנים, מכללות, אוניברסיטאות וארגונים העוסקים בפעילות חינוכית פורמאליים ואפורמליים.

עבור מורים רבים מדובר בקריירת המשך וכרטיס כניסה לתפקידים ניהוליים, אך ניתן להשתלב בתחום גם בלי לעסוק כלל בהוראה או כהסבה מקצועית מתחום אחר לחלוטין.

מאפייני המקצוע וקהל

אם חיפשת מה ללמוד והחלטת ללכת על תפקיד שמשלב ניהול בעולם החינוך, כדאי שתכיר מקרוב את מה שדורש ממך המקצוע.
ראשית, עליך להיות מיומן בתכנון וארגון היות ותפקיד זה כולל אחריות אישית רבה, סדר ויכולת פיקוח ומעקב אחר הפרטים הקטנים ביותר. שנית, בכל זאת זהו תפקיד חינוכי כך שדרושה אמפתיה ויכולת לספק תמיכה לצוות ההוראה, לתלמידים והוריהם.
היות וזהו תפקיד ניהולי לא יזיק אם ניחנת בכושר דיפלומטי ובכישורי ניסוח מצוינים בכתב ובעל פה. חשוב לדעת לעבוד בצוות ועם אוכלוסיות שונות וכן גישה טכנולוגית, כי היום יש לטכנולוגיה תפקיד חשוב בעיבוד מידע ובאסטרטגיות למידה שמובילות את עתיד החינוך.
עליך להיות מוכן מראש שההכשרה לתפקידי מינהל חינוכי היא ארוכה והגמישות מעטה, אבל ניתן להפיק סיפוק רב מהתחום ומההשפעה הרבה שתהיה לך בתור מנהל במסגרת חינוכית כלשהי.

קורסים מרכזיים

בלימודי תואר ראשון במינהל חינוכי לומדים קורסים שמקנים את הכלים לנהל מערך חינוך בדרך הטובה ביותר. כמו למשל, סטטיסטיקה, מחקר בחינוך, אתיקה בחינוך, מינהל חינוך, מגמות עכשוויות בחינוך, חשיבה יצירתית, פיתוח צוות והתנהלות ארגונית נכונה, מדיניות ציבורית בראי החינוך, כלכלה חינוכית, היבטים משפטיים של מנהל ומדיניות החינוך, פיתוח רווחה נפשית במערכת החינוך ועוד.

מתכונת הלימודים

הלימודים, כפי שיסבירו לך במסגרת ייעוץ לימודים, כוללים תכנים תיאורטיים וכן התנסויות מעשיות לשכלול המנהיגות החינוכית ולאיוש פרויקטים ויוזמות בחינוך.
הלימודים מבוססים על הרצאות פרונטאליות, סמינריונים ודיונים, סיורים לימודיים וכן הגשת פרויקט גמר והתנסות מעשית. לרוב מדובר בלימודים במסגרת תואר ראשון בחינוך או לימודי תואר שני בהתמחות של מינהל חינוכי הנמשכים שנתיים פעמיים בשבוע, כשניתן לבור במסלול לימודי תואר שני עם עבודת תזה או בלעדיה כשעבודת תזה בתחום זה היא פרויקט תיאורטי אך יישומי המבוסס על מחקר איכותי. קיים גם מסלול לימודים להשגת תואר תכנית M.A. Executiv. בשנה אחת בלבד.

סוג התעודה

לימודי תואר ראשון בחינוך הכוללים גם מינהל חינוכי מעניקים תואר B.A ולימודי תואר שני בתחום מעניקים תואר .M.Ed בחינוך. ניתן להמשיך ללימודי דוקטורט ופוסט דוקטורט בתחום. ניתן לצאת גם להשתלמויות המקנות תעודה מקצועית ועוסקות בנושאים שונים בתוך מינהל חינוכי כמו סוגיות בכלכלת החינוך או ניהול פדגוגי.
ניהול בעולם החינוך מביא עמו אתגרים רבים. זהו מקצוע מרתק ודינאמי, אבל חשוב לעבור ייעוץ לימודים לפני שבוחרים בקריירה ניהולית על מנת לבחון את ההתאמה שלך למקצוע.