חזור

מטפל ביצירה והבעה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

דמיין לעצמך ילד שמתקשה להביע את עצמו, אבל באמצעות ציור אחד הוא מצליח להעביר את כל מה שמתחולל בליבו.
מטפל ביצירה והבעה משלב בין אמנות לביטוי עצמי ומסייע למטופלים בכל הגילאים להתמודד עם בעיות התנהגותיות ורגשיות באמצעות כלים חזותיים או דרך המילה הכתובה. זהו תפקיד הדורש אחריות ומסירות ומעניק סיפוק גדול לעוסקים בתחום.

כמטפל ביצירה והבעה תוכל לעזור למטופלים להתגבר על קשיים שונים תוך שימוש ביצירה – ציור, פיסול, צביעה, מלאכות יד שונות או כתיבת שירים וסיפורים. הטיפול רלבנטי לסוגים רבים של בעיות רגשיות ונפשיות מדיכאון קליני ועד הפרעות התנהגותיות, קשב וריכוז וליקויים קוגניטיביים שונים.

היופי בתחום הוא שתרפיה באמנות מאפשרת לרבים להיפתח לעולם או לחשוף את עולמם הפנימי היכן ששיטות אחרות נכשלו. כמטפל ביצירה והבעה תבצע אבחון של המטופל על מנת להבין מהם הקשיים והאתגרים העומדים בפניו ומהי סביבת הטיפול הנכונה עבורו וצורות הביטוי המועדפות עליו כמו פיסול בחמר או ציור בצבעי שמן, כתיבת סיפורים.
העבודה מתבצעת בסביבה טיפולית אך יצירתית, כאשר המטרה היא לשקף את הרגשות של המטופל דרך היצירה ולהקנות לו כלים להתמודדות במסגרת תהליכים אומנותיים וחוויה רגשית – לפתור בעיות, להתמודד עם קונפליקטים, להציף טראומה שהודחקה, לשנות דפוסי התנהגות.
כל מטופל דורש תכנית טיפול אחרת והתחום מגוון להפליא הן מבחינת אוכלוסיות והן מבחינת מסגרות עבודה – ניתן להשתלב בבתי ספר, מרכזי בריאות וטיפול, בתי חולים, לעבוד כשכיר או כעצמאי בתהליכי טיפול, מודעות ושיקום. כמטפל ביצירה והבעה תוכל לבחור את דרכך המקצועית מבין התמחויות שונות כמו טיפול לגיל הרך, לאוכלוסיות בסיכון, נפגעי טראומה, קשישים וכדומה.
העיסוק בטיפול ביצירה והבעה דורש אנרגיות רבות והתמודדות עם מצבים מורכבים ולכן, מומלץ לבחון את התאמתך למקצוע באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כמטפל ביצירה והבעה תידרש לסבלנות רבה, אמפתיה ורגישות. התפקיד דורש מיומנות בין אישית גבוה וגמישות בתכנית הטיפול המשתנה ממטופל למטופל. העבודה משלבת בין תרפיה לאמנות וחלק ניכר ממנה הוא העיסוק ביצירה בין אם ביצירת אובייקטים או טקסטים והיא מתאימה לבעלי חוש יצירתי וכושר מילולי גבוה, שהעיסוק התרפויטי מושך אותם במיוחד וכן בעלי כושר אבחוני גבוה.

קורסים מרכזיים

תכני הלימודים משתנים ממסלול למסלול מתרפיה באמנות ועד לימודי ביבליותרפיה. בין היתר, המטרה של הלימודים היא להקנות למטפל כלים ברמה התיאורטית והפרקטית.
קורסי הליבה מתמקדים בהכרות עם סוגיות בפסיכותרפיה, ידע בפסיכולוגיה, חוויית הטיפול, תרפיה באמנות או תרפיה דרך טקסטים, גישות פילוסופיות, תקשורת חברתית, דיאלוג עם יצירה, מתודולוגיה ומחקר. הקורסים מעניקים כלים לטיפול קבוצתי ולטיפול פרטני בתחום הטיפולי האמנותי הנלמד.

מתכונת הלימודים

לימודי טיפול ביצירה ובהבעה הם לרוב לימודי תואר שני בהתמחות המועדפת בתכניות לטיפול באמנויות. הלימודים משלבים תכנים תיאורטיים ותרגילים מעשיים אודות שיטות וסגנונות טיפול וכן הכשרה פרטנית וקבוצתית מודרכת בשטח עם אוכלוסיות מגוונות. המטרה היא להעניק במסגרת הלימודים את הפרקטיקום הנדרש על מנת לאפשר לבוגרים להשתלב בתפקידי טיפול במקומות עבודה שונים בתחומי החינוך ובריאות הנפש.
מומלץ לבחור בתכנית לימודים או הכשרה שאושרה על ידי המל"ג ובמהלך לימודי התואר יש להשלים 960 שעות של הכשרה מעשית מתקדמת וסך הכל 1560 שעות הכשרה מעשית קלינית. בסיום ההכשרה ניתן להצטרף ל-י.ה.ת האגודה לטיפול באמנויות בישראל המעניקה תו תקן לחבריה, סיוע תעסוקתי והשבחות מקצועיות.

סוג התעודה

M.A בטיפול באמנות או ביבליותרפיה או בטיפול ביצירה והבעה או תואר שלישי (Ph.D.)
מוכן לעבודה מאתגרת טיפולית ויצירתית? ייעוץ לימודים אינטרנטי יפגיש אותך עם ההזדמנויות התעסוקתיות והתאמתך לעולם הטיפול.