חזור

מורה למוסיקה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אהבתך למוסיקה או הכישרון המוסיקלי שלך יכולים להפוך למקצוע אם תרצה להדריך וללמד אחרים על מוסיקה.
מורה למוסיקה עוסק בהנחיה, הוראה ואימון של תלמידים למוסיקה, מילדים בגן ועד מוסיקאים במסגרות חינוכיות שונות – מתנ"סים, קונסרבטוריון, בתי ספר למוסיקה, תזמורת ומרכזי תרבות.
הוראה מוסיקלית יכולה להיות בסגנונות שונים מריתמוסיקה דרך הכשרה בכלי נגינה ועד פיתוח קול והלחנת יצירות.
כמורה למוסיקה תתבקש לתכנן שיעורים בהתאם לסוג השיעור וצרכי התלמיד, לפתח וליישם טכניקות לימוד, שיסייעו לתלמידים להתקדם בתחום המוסיקלי וכן לקיים רסיטלים וקונצרטים בהשתתפות התלמידים, כדי שיצברו ביטחון ורזומה בהופעה על במה.
ניתן להתמחות בהוראת מוסיקה לילדים או למבוגרים וכן בלימוד מוסיקה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וכך להשתמש במוסיקה ככלי תרפויטי להתמודדות עם הפרעות התנהגויות או קשיים רגשיים.

כדי להגיע לקריירה בהוראת מוסיקה חשוב להתאמן שנים רבות ולרכוש השכלה ייעודית בהוראה ובמוסיקה. כמו למשל, תואר ראשון במוסיקולוגיה או תואר במוסיקה.
עם זאת, לא כל מוסיקאי מצליח מתאים להיות מורה למוסיקה וכדאי לעבור ייעוץ לימודים, שיסייע לך להחליט אם הוראה מוסיקלית היא אכן המקצוע בשבילך.

מאפייני המקצוע והל היעד

הדרישה הבסיסית ממורה למוסיקה היא להפגין כישורים מוסיקליים (שמיעה מוסיקלית, שליטה בכלי נגינה וכדומה), כדי שיהיה לו את הידע הדרוש ללמד אחרים. בנוסף, נדרשות מיומנויות הוראה וכישורי תקשורת מצוינים, שיסייעו בהכוונת התלמידים ובשיפור היכולות המוסיקליות שלהם. החשיבה היצירתית תתרום לעבודה בתחום וליכולת להניע בדרכים מקוריות תלמידים בהפיכתם למוזיקאים טובים יותר.
חשוב שכמורה למוסיקה תהיה סבלני כלפי תלמידיך ותדע כיצד להפיק את המקסימום מכל תלמיד ומכל שיעור.
כדאי להגיע לתפקיד כאשר הנך מצויד ברקע תיאורטי על עולם המוסיקה, כמו סגנונות מוסיקליים, ההיסטוריה של מוסיקה והשפעתה על התרבות והנפש וכן ידע מעשי כיצד להעביר טכניקות שירה, נגינה ויצירה בדרך האפקטיבית ביותר.
יש לקחת בחשבון שמדובר בג'וב אינטנסיבי שדורש אימונים רבים ומפרכים על שרואים תוצאות עם תלמידים ונדרש להקדיש שעות רבות להוראה וליווי של כל תלמיד.
זכור שההצלחה של התלמיד והשאפתנות שלו לרוב משקפת את המוטיבציה של המורה שעומד מאחוריו.

קורסים מרכזיים

אפשר להגיע למקצוע של מורה למוסיקה מכיוונים שונים: לימודי תואר ראשון במוסיקה, לימודי חינוך מוסיקלי לגיל הרך או לימודי הוראת מוסיקה, תלוי בהתמחות המועדפת עליך ובמסגרת הלימודים המבוקשת.
ניתן לשלב לימודי תואר ראשון במוסיקה עם תעודת הוראה במוסיקה וכך ליהנות משני העולמות. הקורסים המרכזיים בלימודי הוראת מוסיקה כוללים תכנים תיאורטיים כמו תולדות המוסיקה, תורת המוסיקה והצליל, ניתוח יצירות ושיטות הוראה בתחום. כמו כן, קורסים לפי התמחויות כמו הוראת פיתוח קול, מיומנות בכלי נגינה ספציפיים (כלי קשת, כלי נשיפה וכדומה), ניהול מקהלות, קיום קונצרט, ניצוח וקומפוזיציה ועוד.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון במוסיקה נמשך כשלוש שנים ולימודי תעודת הוראה נמשכים בין שנה לשנתיים, תלוי במסגרת.
הלימודים מבוססים על יסודות ההוראה ועל התנסות מעשית בהוראה מוסיקלית בבתי ספר ומסגרות לימוד שונות. ניתן לבחור תחום התמחות בהוראה מוסיקלית או לפי קהל יעד (לדוגמא – לגיל הרך) ובסיום הלימודים לבצע סטאז' על פי ההוראות של משרד החינוך על מנת להשתלב כמורה למוסיקה במשרד החינוך אלא אם כן תבחר לעבוד כמורה פרטי למוסיקה.

סוג התעודה

תואר ראשון (B. Ed) בחינוך מוסיקלי ותעודת הוראה במוסיקה. כאשר מחפשים מה ללמוד, חשוב לבחון האם ניתן להפוך את הכישרון למקור פרנסה. ייעוץ לימודים יעזור לך לבחון האם מקצוע כמו מורה למוסיקה בהתבסס על הכישורים, היכולות וההעדפות שלך אכן מהווה עבורך אופציה תעסוקתית מומלצת.