חזור

מורה לכבדי שמיעה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תחום ההוראה מהווה הזדמנות להשפיע על חייהם של אנשים רבים ומי שמחפש לעבוד בחינוך עם לקויי שמיעה, יוכל להשתלב כמורה לכבדי שמיעה.
מקצוע זה מאפשר השתלבות במסגרות שונות לחירשים ובמסגרות חינוך מיוחד כאשר המטרה היא ללוות את כבדי השמיעה בתהליכי לימוד שונים מגיל צעיר ועד בגרות, כולל ביום יום ובמסגרות תעסוקתיות שונות.

במסגרת העבודה כמורה לכבדי שמיעה יצופה ממך לדעת מראש את שפת הסימנים וכן לסייע בפיתוח כישורי שמיעה, תקשורת, שפה ודיבור ולטפח מיומנויות למידה המותאמות לסובלים מלקויות שמיעה בדרגות שונות.
העבודה יכולה להיות של הוראה משלימה, חונכות אישית של הלומד או מחנך כיתה בבית ספר לחירשים או כבדי שמיעה. בין אם מדובר בהוראה של מקצועות קלאסיים כמו מתמטיקה, היסטוריה, ספרות או של כישורי חיים ובהרכבים מגוונים כמו במסגרת קבוצתית או באופן פרטני "אחד על אחד". חשוב לדעת ללמוד לקרוא שפתיים, לדבר בצורה ברורה, לתרגם לשפת סימנים, להכיר את הקשיים והאתגרים של כבדי שמיעה ולהיות מוכן לסייע להם בדרך המאתגרת.

העבודה יכולה להתבצע במסגרות פורמליות ואפורמליות, לכלול גם סיוע בתהליכי שיקום וכן מחקר בתחום. במהלך העיסוק תפתח, בין היתר, תכניות מותאמות באופן אישי לבעלי קשיים בשמיעה, תעריך את התקדמות התלמידים, תפתח כישורי תקשורת, תסייע לחניכים להשתמש בהתקני הגברה, תתמוך בבני המשפחה ותלווה אותם בתהליכי הלימוד.

כמו כן, יצופה ממך לבצע הערכת מומחים בהתאם להתקדמות הלימודית, לעקוב אחר התקני השמיעה, לדון בהשלכות של ירידה בשמיעה ולסייע גם בפיתוח הצוות המקצועי בתכניות לימוד משותפות, להשקיע מאמץ לשפר את הישגי הלומדים באווירה חיובית הדדית. התפקיד כולל גם ניהול הטכנולוגיה הכרוכה בהוראה וכן תיעוד ודיווח על ההוראה והקדמות הלומדים.
אם אתה סבור שהתחום של הוראה לכבדי שמיעה מתאים לך – תוכל לבדוק את התאמתך דרך ייעוץ לימודים אינטרנטי.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמחפש עבודה עם משמעות ובעל יכולת להכשיר אנשים עם מוגבלויות שמיעה בגילאים שונים יוכל להשתלב בתחום. הכישורים המקצועיים הנדרשים קשורים לידע בשפת סימנים, כמו גם בהפעלה של מוצרים ופתרונות אודיולוגיים עבור אנשים עם מוגבלות בשמיעה, שליטה בטכניקות להוראה לכבדי שמיעה. מבחינה אישיותיות, חשובה מאוד הסבלנות, יכולת ההכלה, אמפתיה, כישורי תקשורת מצוינים וכושר הדרכה ואבחון.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בחינוך לכבדי שמיעה כולל הכשרה של אנשי חינוך לעבודה עם לקויי שמיעה וחרשים. מתכנים תיאורטיים כמו ההיסטוריה של החרשות והוראת החרשות, דרך תחזוקה ובקרה של מכשירי שמיעה ועד הוראת הקריאה ללקויי שמיעה, הנגשה אקוסטית, לקויות שמיעה ולקויות למידה, חשיפה לטכנולוגיות חדשות בתחום השמיעה, אודיולוגיה חינוכית, פיתוח סביבת לימודים מתוקשבת לכבדי שמיעה, אסטרטגיות הוראה מותאמות ללקויות שמיעה, התמודדות עם תלמידים בעלי לקויות שמיעה ובעיות נוספות, נוירופסיכולוגיה של ליקויי קשב ועוד.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בחינוך לקויות שמיעה נמשך כשלוש שנים ותואר שני בתחום כשנתיים, כאשר ניתן לבחור בין מסגרת יומית מלאה למסגרת של לימודי ערב וכן במסלול עם תזה או ללא תזה. הלימודים כוללים תכנים עיוניים ופרקטיקום בעבודה עם אוכלוסיית כבדי שמיעה. לרוב מדובר במסלולי לימוד שהם חלק אינטגרלי מהמסלול של חינוך מיוחד. הלימודים כוללים גם התנסות מעשית במסגרות שונות של חינוך מיוחד, לרבות עבודה עם כבדי שמיעה.

סוג התעודה

B.Ed בוגר בהוראה בהתמחות חינוך מיוחד
מורה לכבדי שמיעה הוא מורה העובד בחינוך המיוחד או במסגרות שונות. אם אתה מתעניין בתחום כדאי לך לבדוק את הזדמנויות הקריירה ומאפייני המקצוע דרך אבחון תעסוקתי מקוון, ממוקד ויעיל.