חזור

מוסיקולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תביעת זכויות יוצרים, טכניקות בפרקטיקה מוסיקלית או האבולוציה של סגנונות מוסיקליים – תחום המוסיקולוגיה מציג שלל הזדמנויות קריירה מרתקות.
כמוסיקולוג תוכל לעסוק במחקר של עולם המוסיקה ממגוון היבטים – היסטורי, מדעי, אסתטי, ביקורתי. מוסיקולוגים חוקרים את ההקשרים השונים בהם מתפתחת מוסיקה, דנים בפרשנות של יצירות מוסיקליות, בודקים את השתלשלותה של המוסיקה העממית ועוד. מוקד הפעילות של המוסיקולוג הוא בבחינת הקשר שבין מוסיקה לתורת המינים, פסיכולוגיה וגיאוגרפיה כמו גם בהשפעת המוסיקה מהזווית הקוגניטיבית.

מוסיקולוגיה כוללת מגוון התמחויות: מוסיקולוגיה שיטתית המתייחסת לאקוסטיקה, מדע וטכנולוגיה של כלים אקוסטיים, ההיסטוריה של המוסיקולוגיה וחינוך מוסיקלי בהכשרת מוסיקאים. כמו כן, מוסיקולוגים מתחומים שונים חוקרים את השפעת המחשוב על המוסיקה ויש מי שמתמחים בטיפול באמצעות מוסיקה.
מרבית המוסיקולוגים עוברים מסלול הכשרה אקדמי הכולל תואר ראשון במוסיקולוגיה ותואר שני, עבודת מאסטר ודוקטורט וההצלחה שלהם בתחום מבוססת על בניית מוניטין באמצעות פרסום מחקרים מעניינים ועד כתיבת מאמרים מקצועיים והעברת הרצאות בכנסים נחשבים.

מה עושים עם לימודי מוסיקולוגיה? כמוסיקולוג תוכל לעבוד במכונים להשכלה גבוהה, מכוני מחקר, בסוכנויות פרסום ומדיה, בשיתוף פעולה עם חברות תקליטים, אולפנים וכמובן מוסיקאים.
העבודה כוללת מחקר מוסיקלי, הערכת זכויות יוצרים בתביעות קוליות, מחקר רישוי ואימות מקוריות, התאמת סגנונות מוסיקליים לפרסומות, סדרות טלוויזיה וסרטים, ייעוץ מקצועי במהלך הקלטות, בדיקת כלי נגינה או פיתוח כלי נגינה ועוד.
כמובן שניתן להשתלב גם בתפקידי הוראה בבתי ספר, אוניברסיטאות, קונסרבטוריונים, מוזיאונים מרכזי תרבות ובכתיבת ביקורות מוסיקה באמצעי התקשורת השונים.
במידה וצמחת מתוך עולם המוסיקה או אתה מעוניין לעסוק בתחום, בדוק את התאמתך ללימודי מוסיקולוגיה באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי – השער שלך לבחירת מסלול לימוד ועתיד מקצועי.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

לימודי מוסיקולוגיה מתאימים לכל מי שמגיע מעולם המוסיקה או נטייה מוסיקלית מובהקת בעל שמיעה מוסיקלית טובה וכן בעל יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה וכישורים אנליטיים.
יכולת אבחון טובה יכולה לסייע להצלחה וכן מיקוד וניהול זמן, במיוחד במהלך פרויקטים אקדמיים ממושכים.
מוסיקולוגים נדרשים לתשומת לב לפרטים, לחשיבה ביקורתית בניתוח יצירות ויכולת שכנוע במסגרת גיוס ותמיכה במחקרים שונים. העבודה משלבת מחקר ושמה דגש גם על הביטוי האומנותי של העוסקים בתחום.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון במוסיקולוגיה משלב בין לימודים תיאורטיים ללימודים מעשיים. בין קורסי הליבה ניתן למצוא קורסים כמו ההיסטוריה של המוסיקה האירופאית והאמריקאית, ימי הביניים והבארוק, סגנונות מוסיקליים – מחזות זמר, מוסיקה לקולנוע, ביקורת המוסיקה, אקוסטיקה, הרמוניה.
כמו כן, בולטים במערכת השעות קורסים המתמקדים בשכלול מיומנויות מוסיקליות כמו האזנה מונחית למוסיקה, פיתוח שמיעה וסולפג', מיומנות מקלדת, ניצוח מקהלה, ליווי ווקאלי, ניתוח וכתיבה לפי מודלים.
הלימודים כוללים גם מבחר תחומים משלימים כמו לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה ופילוסופיה בהקשר המוסיקלי ואפילו מוסיקה ופוליטיקה.
המטרה היא להרחיב את הידע של המוסיקולוג בכל הרמות – קומפוזיציה, ניתוח קול, הכרות עם מגוון ז'אנרים, ידע רחב בטכניקה של המנגינה, התקנים אלקטרוניים וגם בדיני זכויות יוצרים. הקורסים כולל התנסות בפרקטיקות מוסיקליות, תרגול ביצועים, אתנומוסיקולוגיה ועוד.

מתכונת הלימודים

מוסיקולוגיה נלמד במגוון מסגרות הן כחוג ראשי מורחב או בשילוב עם תחומים נוספים כמו פסיכולוגיה, פילוסופיה וסוציולוגיה. הלימודים משלבים לימודים עיוניים והתנסויות במעבדות מוסיקליות ומחייבים השלמת סמינריונים. ניתן להמשיך ללימודים מתקדמים במוסיקולוגיה או לשלב לימודי תואר ראשון עם תעודת הוראה במוסיקה.

סוג התעודה

תואר ראשון A.B במוסיקולוגיה
אוהב מוסיקה ורוצה להפוך אותה לתחום העיסוק העיקרי שלך? מומלץ לגשת לייעוץ לימודים אינטרנטי כדי לבחור את הקריירה הנכונה עבורך במוסיקולוגיה או בתחומים רלבנטיים אחרים בעולם המוסיקה.