חזור

מוזיאולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מוזמן להפוך את אהבת המוזיאונים למקצוע מיוחד. מוזיאולוג הוא איש מקצוע המתמחה בניהול ויצירה במוזיאונים.
מוזיאולוג אחראי על מגוון פונקציות בפעילות המוזיאון: מאיסוף פריטים דרך בניית תערוכות ותצוגות ועד שחזור והרכת יצירות ופריטים מוזיאליים.
העבודה דורשת הבנה באמנות או בארכיאולוגיה, היסטוריה או כל נושא אחר תלוי בסוג המוזיאון.

כמוזיאולוג תהיה לך שליטה בחוויה המוזיאלית ותתבקש לנהל משא ומתן בשם המוזיאון עם אספנים או לצאת למסעו בעקבות פריטים מעניינים. הצד הטכני אף הוא חשוב לתפקיד וחלק בלתי נפרד מעבודתו של מוזיאולוג מוקדשת לשחזור ולשימור פריטים בין אם ציורי קיר או פסלים ומאובנים, הערכת שווי, בקרת איכות וייעוץ ביצירת התערוכה יחד עם האוצר.

זהו תפקיד שתורם רבות להצלחה של מוזיאונים. מוזיאולוג מוסיף לרפרטואר של המוזיאון שלל פריטים מיוחדים, הוא גם מוביל הדרכות ותוכניות העשרה למבקרים או לעובדי המוזיאון ועוסק גם בשיווק ופרסום תערוכות ומיצגים.

העבודה היא עבודה מנהלית משולבת בעבודת שטח, סיורים מודרכים, פיקוח ובקרה על התנהלות ופעילות המוזיאון.
ניתן להשתלב כמוזיאולוג במגוון מוזיאונים ציבוריים או פרטיים, מוזיאון לאמנות, היסטוריה, טבע, פולקלור ועוד.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד ושוקל מקצוע כמו מוזיאולוג, יגלה שנדרש ממנו להפגין ידע עצום בהערכת פריטי אמנות או פריטי היסטוריה, תרבות וכדומה לפי הקונספט של המוזיאון. לרוב מוזיאולוג הוא מישהו בעל מיומנות אסתטית ויכולת לבחון ולהעריך שווי של פריטים ואת הערך שלהם לטובת המוזיאון.
כישורי ארגון חשובים להצלחה בתחום מהכנת המוזיאון לקראת תערוכה דרך איתור הפריטים, סידור ועיצוב התערוכה וניהול התערוכה בפועל במסגרת המוזיאון או בפעילויות חוץ של המוזיאון.

קורסים מרכזיים

לימודי מוזיאולוגיה הם לימודים עיוניים תיאורטיים המתאימים לאקדמאים בוגרי תכניות במדעי הרוח. הקורסים של לימודי תעודה או לימודי תואר שני בתחום כוללים הכרות עם המוזיאון ותולדות המוזיאונים, ארכיטקטורה של מוזיאונים, טיפול באוספים במוזיאון משלב התיעוד דרך השימור ועד שיווק ויחסי ציבור, הדרכות ברחבי המוזיאון וכן קורסים המעניקים כלים לעיצוב חללי תצוגה במוזיאון. כמו כן, הלימודים שמים דגש על מיומנויות מנהליות של ניהול כל אדם, תחזוקה, יצירת ועיצוב קטלוגים במוזיאונים.
במסגרת ההכשרה נלמדים תכנים של שימור, המרחב המוזיאלי ושיטות מחקר. במסגרת תואר שני בתחום ניתן לבחור בין מגוון התמחויות כמו מוזיאולוגיה באתרי מורשת ומוזיאולוגיה בתרבות חזותית.

מתכונת הלימודים

התמהיל של לימודי מוזיאולוגיה תלוי במסלול: קיימים לימודי תעודה הנמשכים כשנה במתכונת של פעמיים בשבוע ומבוססים על לימודים פרונטאליים וכן סדנאות מעשיות, סיורים לימודיים חווייתיים במבחר מוזיאונים והסטודנטים נדרשים עם סיום הלימודים להגיש פרויקט גמר המשקף את הידע שרכשו במהלך לימודיהם.
בארץ קיימת גם אפשרות ללימודי תואר שני במוזיאולוגיה הנמשכים כשנתיים ביום לימודים מרוכז אחד בשבוע. ניתן לבחור במסלול ללא תזה או במסלול מחקרי עם הגשת עבודת תזה.

סוג התעודה

תעודה מקצועית כמוזיאולוג או תואר שני מוסמך M.A במוזיאולוגיה.

לפני שבחרת בקריירה בתחום המוזיאונים, כדאי לך לבדוק את התאמתך באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי. הדרך הנכונה לדעת אם מוזיאולוג הוא המקצוע בשבילך.