חזור

מהנדס מכונות


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בעידן הנוכחי המכונות תופסות חלק בלתי נפרד מחיינו ומהנדס מכונות הוא מי שאחראי לתכנון ופיתוח סוגים שונים של מכונות. כלי רכב, מערכות מיזוג אוויר, מכונות לשימוש ביתי ואפילו רובוטים ומדפסות תלת ממדיות למגוון תעשיות – תחבורה, אנרגיה, ביו רפואה, אלקטרוניקה.

במסגרת תפקידך כמהנדס מכונות תפתח רכיבים וציוד, תאפיין מפרטים טכניים מול לקוחות בעקבות מחקר שוק הכולל גם היבטים של שימושיות ועלות, תתכנן אותם באמצעים ממוחשבים ותנהל פרויקטים מכאניים מרמת העיצוב דרך התיעוד ועד הבדיקה והתחזוקה.

זוהי עבודה מאתגרת במשרה מלאה הדורשת חשיבה יצירתית, הכרות עם תהליכים טכניים ופיתוחים טכנולוגיים עדכניים, נוכחות ומעורבות בכל שלבי הייצור והקפדה על בטיחות, איכות, אמינות, פרקטיות של המוצר.

מהנדס מכונות עוסק במכניקה, העברת חום, שימוש יעיל בחומרים, הידרואליקה ותרמודינמיקה, כדי ליצור מערכות משוכללות העומדות בתקנים המחמירים ביותר.
חלק בלתי נפרד במקצוע מוקדש גם לשמירה על הציוד התפעולי ומתן ייעוץ טכני או שירותי תחזוקה ותיקון למניעת תקלות או שדרוג המוצר.
ניתן לבחור מבין מגוון התמחויות כמו מהנדס המתמחה בהנדסת ציוד, כמו הנדסת צנרת מים, ניהול פרויקטים הנדסיים במפעל, מהנדס פיתוח מכאני לפיתוח מערכות טכנולוגיות ועוד. אפשר להתקדם לתפקידי ניהול צוותים ומחלקות או ניהול מפעל טכנולוגי.
אם מעניין אותך לעסוק במציאת פתרונות הנדסיים באוריינטציה מכאנית, ייעוץ לימודים יעזור לך למצוא את המסלול הנכון לך ביותר בהנדסת מכונות או באחד מתחומי ההנדסה האחרים.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

המיומנויות הנדרשות ממהנדס מכונות הן ידע מכאני וחשיבה טכנית. יכולת התכנון חשובה להצלחה מתכנון של רכיבים ועד מערכות לפי הדרישות וצרכי הלקוח וכן כישורים אנליטיים לביצוע ניסויים בשטח וניתוח הנתונים וכן לוגיקה לפתרון בעיות ברמה גבוהה.
חשיבה יצירתית תסייע למהנדס לפתח מוצרים חדשניים. התפקיד מחייב ניסיון עבודה עם מערכות מחשב, Office, ERP, Outlook ו CAD, פיתוח וייצור כלים הנדסיים דו ממדיים או תלת ממדיים, ידע במתמטיקה, אלקטרוניקה ושרטוט ואנגלית טכנית אף היא תסייע בקריאת מפרטים שונים.
יש לקחת בחשבון, שהעבודה עשויה לדרוש מאמץ פיזי בתנאי שטח ונסיעות ברחבי הארץ ואף נסיעות לחו"ל. אם תרצה להתקדם בתחום חשוב להיות גם מוטיבציה וכישורים להובלת פרויקטים.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות כולל קורסים המשלבים ידע בפיזיקה, כימיה, מתמטיקה והנדסה. הלימודים תיאורטיים ומשלבים גם לימוד של תוכנות לתיכון וייצור בעזרת מחשב וכן קורסים במעבדות שונות כמו מעבדת זרימה, מעבדת מעבר חום, מעבדת רובוטיקה. קורסי הליבה כוללים מקצועות כמו אלגברה ליניארית, גרפיקה הנדסית, מכשור ומדידות, תכונות מכאניות של חומרים, הנדסת חשמל למכונות וקורסי בחירה לפי סוג ההתמחות או העניין דוגמת תיכון תרמי, עיבוד שבבי, מערכות מיזוג אוויר, אנרגיה בת קיימא, אנליזה של מבנים, זרימה דחיסה ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודי הנדסת מכונות נמשכים כ-4 שנים כאשר הסטודנטים יכולים לבחור מבין מגוון התמחויות כמו למשל, תיכון מכונות, מיגון מבנים, מערכות זרימה, רובוטיקה, ביומכניקה. בסיום הלימודים יש להגיש פרויקט הנדסי במסגרתו תוכנן או פותח מתקן מכאני. ניתן
להמשיך ללימודים מתקדמים – תואר שני עם תיזה וללא תיזה בהתמחויות כמו הנדסת מכטרוניקה, ביומכאניקה, הנדסה אופטית או רובוטיקה. קיימים גם מסלולי דוקטורט בתחום.
מי שמעוניין לשלב את הלימודים עם עבודה, יוכל למצוא מסלולי לימוד במתכונת לימודי יום או ערב והשלמות מקוונות.

סוג התעודה

תואר ראשון .Sc.B הנדסת מכונות
אל תצא לדרך לפני שבדקת כל מה שחשוב לדעת על מקצוע הנדסת מכונות באמצעות מבדק תעסוקתי או ייעוץ לימודים אינטרנטי. הכנה מקדימה לקריירה מצליחה.