חזור

מהנדס/ת גיאודטי/ת


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

יש חשיבות רבה למדידה מדויקת של גודל כדור הארץ, צורתו וכיצד הוא משתנה. מי שאחראי על ביצוע מדידות מדעיות ויצירת ייצוגים של כדור הארץ ומיפוי המרחב הוא מהנדס גיאודטי העוסק במדידת גובה מעל פני הים, שינויים במיקומי הקרקע, גאות ושפל ועוד. באמצעות מדידות, מהנדס גיאודרטי מעריך באופן מתמטי את פעילות כדור הארץ – פעילות מורכבת אותה החל ארטוסתנס אשר מדד לראשונה את היקף כדור הארץ. מאז חלו התפתחויות מרשימות בתחום והנדסת גיאודזיה השתכללה פלאים.
הנדסת גיאודזיה מתמקדת במיפוי וניווט של סיבוב כדור הארץ, שטח הכדור ושדה הכבידה. מהנדס גיאודטי מודד מרחק בין גופים ותהליכים כמו תנודות בכדור ומשתמש בנתונים אלה עבור מגוון רחב של יישומים, לדוגמא, מדידות קרקעיות לצורך תכנון הנדסי.
הנדסה זו חשובה לתכנון כבישים, ליישום שינויים בענף בחקלאות, חקר גיאולוגי, תעשיית הנפט, פעילות לוויינית, מדידה לצורך הקמת מנהרות ועד סכרים, פריסת מסילות רכבת ואפילו פיתוח רובוטים לבקרת תנועה, ניהול קרקעות ומשאבים ימיים ומדידות לביצוע עסקאות נדל"ן ופיתוח תשתיות.
הפעילות המקצועית של מהנדס גיאודטי כוללת ניטור כדור הארץ בעקבות תופעות טבע והפעילות האנושית, התייחסות לנוזלים של כדור הארץ כמו עליית מפלס הים, ניטור וריאציות של סיבוב כדור הארץ, ניתוח שינויים בשדה הכבידה, קביעת מסלולי לוויין ועוד.
המהנדס משתמש בעבודתו באביזרי חישה מרחוק, מיפוי בזמן אמת, עיבוד תמונה, הדמיות, אמצעי ניווט, מדי טווח אלקטרוניים. הוא נדרש בעבודתו לזהות סיכונים סביבתיים, להציע פתרונות הנדסיים לפי מיפוי השטח.

חלק בלתי נפרד מהתפקיד מוקדש לבדיקת ציוד, שימוש במודלים, ניתוח נתונים לפרויקטים.
העבודה מתקיימת הן בתנאי שטח והן במשרד בתפעול תכניות הדמיה ושרטוט. התפקיד כולל גם רישום קרקעות, עבודה עם מערכות מידע גיאוגרפיות, חישוב ממשי של שטחים ופרויקטים תת קרקעיים והקמת רשתות בקרה.
רוצה להיכנס לתחום המיפוי והמדידות? ייעוץ לימודים יעזור לך להבין אם הנדסה דיאוגטית היא תחום ההתמחות הנכון בשבילך.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מהנדס גיאודטי נדרש לבקיאות רבה בעולם המחשוב וכן חשיבה יצירתית ויכולת ארגון גבוהה להכנת תכנית. ניתוח אנליטי ויכולת דיוק גבוהה קריטיים על מנת לספק תוצאות אמינות בתהליכי המדידה. לאיוש משרות בתחום יש חשיבות לאוריינטציה טכנית, במיוחד בתפעול מכשירי מדידה שונים. המקצוע מתאים למי שמתעניין בכדור הארץ, בעל ידע או עניין במדעי הטבע ומדעי המחשב.

קורסים מרכזיים

לימודי גיאודזיה כוללים מקצועות מדעיים כמו הנדסה, מתמטיקה וכן גיאוגרפיה, גיאופיסיקה, סיסמולוגיה, גיאודנמיקה, אוקיאנוגרפיה, אסטרונומיה, גיאולוגיה.
תואר ראשון בגיאודזיה או תעודת הנדסאי כוללים קורסים העוסקים במבנים הידראוליים, דיוק פריצת דרך של מנהרת, תכנון יעיל של רשתות גיאודטיות, הקמת מבנים, פיתוח ושימוש ביישומי GIS לצורך התייעלות אנרגטית, חוקת המדידות, הבנה מעמיקה של זוויות, שיטות למיפוי, טופוגרפיה, תפעול כלים כמו GPS, מערכת לווין גלובלית, מדי לחץ, כלי קידוח, מכשירים מטאורולוגיים.

מתכונת הלימודים

הכשרת מהנדס גיאודטי משלבת ידע תיאורטי בתחומי המדע, מתמטיקה והנדסה יחד עם התנסות מעשית וסימולציות. הלימודים לתואר ראשון נמשכים בין 3-4 שנים במתכונת של לימודי יום, כולל פרויקט גמר, סיורים לימודיים חווייתיים וסמינריונים והכשרות במעבדות מחקר.

סוג התעודה

תעודה מקצועית מודד מוסמך ומהנדס גיאודזיה (B.Sc).
מוזמן למדוד את ההתאמה שלך במסגרת אבחון תעסוקתי לפני שבחרת בעולם המדידות.