חזור

מהנדס גורמי אנוש


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

כיסא ארגונומי לבריאות הגב, תכנון מערכות לנהיגה נוחה, עיצוב המקלדת של המחשב. מי שעומד מאחורי התאמתם של מוצרים ומכונות לצורך האנושי הוא מהנדס גורמי אנוש.

מהנדס גורמי אנוש הוא החוליה המקשרת בין טכנולוגיה למשתמש ובמסגרת תפקידו הוא מאפיין, מפתח ומעצב אובייקטים שונים לשיפור רווחת האדם בהתאם לסביבת העבודה או המחיה.
בין היתר, הוא בודק בטיחות המוצר, פרודקטיביות, ידידותיות למשתמש, מאפיין התקנים ומערכות לשימוש אנושי תוך בדיקת מאפיינים פיזיים ופסיכולוגיים, בטיחות, ידידותיות למשתמש, נוחות ההפעלה וכדומה.
למשל, כשמהנדס גורמי אנוש מתכנן הנדסת אנוש ברכב הוא מתייחס לגורמים כמו רעש, תאוצה, גז וזיהומים ומגבש פתרונות ליצירת התנאים האופטימאליים לנהיגה או לנסיעה ברכב. כמו כן, עליו לבחון את הסיכונים האפשריים, לתמוך בשימושיות המוצר, לוודא שהפיתוח של המערכת נעשה תחת בקרת איכות מחמירה ושהמערכת אכן תעמוד בתקנים המחמירים ביותר ותספק ביצועים מעולים בזמן אמת.

כדי לפתח מוצרים שמתאימים לצרכים האנושיים תבצע במסגרת תפקידך כמהנדס גורמי אנוש ניתוח צרכים של משתמשים, תבדוק שמישות, תערוך סימולציות, תבחן מודלים שונים של עיצוב ממשקים, תבנה אבטיפוסים ומודלים פיזיים, תנתח שגיאות משתמשים, תנתח תוצאות, תוודא בטיחות ואיכות והכל לפי האסטרטגיה העסקית, הדרישות הטכניות וצרכי הלקוח. כלומר, חלק בלתי נפרד מהתפקיד מוקדש לחקר ההתנהגות האנושית.

העבודה כמהנדס גורמי אנוש היא עבודה משרדית הכוללת גם עבודה בשטח, במעבדות, ניסויים ותצפיות.

עם ההתפתחויות הטכנולוגיות בזירת האוטונומיה והאוטומציה עולה הביקוש למהנדס גורמי אנוש והוא עובד עצמאית או עם מפתחי המוצר ואפילו עם פסיכולוגים על מנת לאפשר למשתמש לשלוט במכונה בדרך הטובה ביותר. ניתן להשתלב כמהנדס גורמי אנוש במגוון תעשיות – הנדסה, רכב, תעופה, תעשיות ביטחוניות וחברות הייטק. ההתמחויות האפשריות הן במחקר או בפיתוח ועיצוב לפי עקרונות הנדסת גורמי אנוש.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כפי שיגלו לך במהלך ייעוץ לימודים, העיסוק בהנדסת גורמי אנוש מתאים לבעל נטיות טכניות וכישורים אנליטיים. מהנדס גורמי אנוש נדרש לחשוב מחוץ לקופסא ולהציע פתרונות יצירתיים אך שימושיים מבוססים על עקרונות ארגונומיים, מחקרים ושימושיות. הוא מסוגל לעבוד בצוות על מנת לתפקד בפרויקטים מורכבים ולכן מצופות ממנו מיומנויות תקשורת טובות.
האחריות המקצועית היא גבוהה, כיוון שאופן התכנון ישפיע על הבטיחות והבריאות של המשתמשים וזו הסיבה שחשוב שמהנדס זה יהיה בעל הבנה מעמיקה בפיזיולוגיה האנושית.

קורסים מרכזיים

אם אתה מחפש מה ללמוד כדי להשתלב בתחום של הנדסת גורמי אנוש, חשוב שתדע שנדרשים ממך קורסים בתחום ההנדסה ומדעי ההתנהגות. בתחום זה בולטים קורסים המכירים לסטודנטים את הפיזיולוגיה והאנטומיה כבסיס לעיצוב אובייקטים וכן קורסים במדעי ההתנהגות כמו פסיכולוגיה קוגניטיבית וסוציולוגיה, חקר ביצועים, סטטיסטיקה.
חלק בלתי נפרד מהלימודים מוקדש לנושא של עיצוב תעשייתי וכמובן כמו במקצועות הנדסיים מסורתיים גם למתמטיקה, מדעים, אלגוריתמיקה ופיזיקה וכן תחומים חדשניים יותר כמו בינה מלאכותית, אוטומציה, מערכות אדם-מכונה, ממשק אדם מחשב ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודי מהנדס גורמי אנוש מוצע במגוון מסגרות – לימודי תואר ראשון כחלק מהנדסת תעשייה וניהול או לימודי תואר שני הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות בהנדסת גורמי אנוש או הנדסת גורמי אנוש יחד עם רובוטיקה ומערכות ייצור ממוחשבות. קיימים גם קורסים מקצועיים קצרים במתמקדים בחלק מהנדסת גורמי אנוש כמו קורס ארגונומיה להכרות עם תהליכי עבודה, מכשור ובטיחות.
אפשר לבחור תואר שני במסלול ללא תיזה ובמסלול עם תזה ולהמשיך גם ללימודי דוקטורט בתחום בארץ או בחו"ל.

סוג התעודה

תואר ראשון מוסמך במדעים M.Sc.
רוצה לבדוק אם אתה מתאים לאחד המקצועות החמים בשוק היום? מבדק לימודים מקוון יעזור לך במשימה.