חזור

מהנדס ביו רפואי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

חיבור מרתק בין הנדסה לרפואה מזמן לך המקצוע - מהנדס ביו רפואי. הזדמנות לאייש תפקיד מפתח בחזית הקדמה ולרתום את נפלאות הטכנולוגיה לשיפור ההישגים הרפואיים – לתרום לאיכות החיים ואיכות הטיפול.
תחום הביו רפואה משלב בין רפואה, מדעי החיים והנדסה והוא תחום מדעי באוריינטציה רפואית.
כמהנדס ביו רפואי תוכל לאפיין, לתכנן ולעצב מוצרים רפואיים מאיברים מלאכותיים שיהוו אלטרנטיבה לחלקי גוף שנפגעו כתוצאה ממחלה (תותבות) ועד מוצרים ייעודיים לתהליכי שיקום דרך תכנון ופיתוח של ציוד רפואי המעניק מענה מקיף לבעיות קליניות שונות.
כמו כן, תעסוק בפיתוח של מודלים תלת ממדים, הדגמת ציוד הנדסי לצוותי רפואה שיוכלו להשתמש בהווה או בעתיד בפיתוחים השונים בעת עבודתם, תבצע התאמת ציוד רפואי ותספק תמיכה טכנית לשימוש בציוד רפואי ואפילו ביצוע הרכבות בפועל.
סביבת העבודה מגוונת להפליא הן בסביבת MATLAB, מעבדות וכן סיורים, עבודה דינאמית, מאתגרת ומרתקת עם משמעות.
העבודה כמהנדס ביו רפואי כוללת גם תיקון ותחזוקת ציוד, ביצוע בדיקות והבטחת איכות הציוד המורכב והרגיש ועמידה בתקנים מחמירים וקריטריונים מדויקים של בטיחות. תוכל לבצע גם חקירת מערכות ביולוגיות, כתיבת דוחות ותיעוד תהליכים, יצירת מפרטים טכניים, פיתוח מערכות מידע רפואיות, עיצוב הדמיית תהודה מגנטית (MRI) ומכשירי רנטגן וכן מכונות שונות לאבחון בעיות רפואיות, תכנון התקנים ותוכנות להפעלת ציוד רפואי וסימולציות לבדיקות וציוד שיקומי.
בתפקידי ניהול בתחום – ניהול פרויקטים בביו רפואה וכן פיקוח על מהנדסים וטכנאים במהלך שלבי הפיתוח והייצור.

מהנדס ביו רפואי הוא תפקיד נחשק, שמשלב בין חדשנות טכנולוגית לרפואה וזהו מקצוע שעוזר לשפר את חייהם של אנשים רבים בעלי מוגבלויות ותורם גם לפיתוח וקידום עולם הרפואה באמצעו פיתוח פונקציות ומכשירים רפואיים שמסייעים לרופאים בעבודתם.
ניתן להשתלב בתחום הביו רפואה בבתי חולים, חברות מחקר, חברות הייטק וחברות ביו טק וכן באוניברסיטאות וחברות פרמה ועוד.
אם אתה מתלבט אם לבחור בענף הביו רפואה – גש לייעוץ לימודים ובדוק אם יש לך מה שדרוש להצלחה בתחום.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי מתאים למקצוע כמו מהנדס ביו רפואה? בעלי חוש הנדסי ורקע טכני עם רצון להשפיע על עולם הרפואה. בעלי מיומנויות אנליטיות וידע בניתוח ופיתוח כלי ניתוח נתונים, תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר, חוש אסתטיקה ויכולת יצירתית, תקשורת טובה ויכולת עבודה בצוות, כמו גם חשיבה מחקרית, יכולת לתפקד בתנאי לחץ, יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה, אוטודידקטיות, כישור מחקר מעולים.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בביו רפואה מייצרים שילוב מסקרן בין קורסים במדעי החיים, ביולוגיה, כימיה, פיזיקה למקצועות ההנדסה. אם מעמיקים בקריאת הסילבוסים מגלים שהלימודים כוללים קורסים במתמטיקה, סטטיסטיקה, הביולוגיה של התא, כימיה להנדסה ביו רפואית, גנטיקה, הדמיה רפואית, פיזיולוגיה, מדעי המחשב, תכנות הנדסי, תרמודינמיקה, עיבוד נתונים ביולוגיים, הכרות עם מכשור רפואי מסוגים שונים, גנטיקה מולקולרית, בדיקות תוכנה, תרביות תאים.

מתכונת הלימודים

לימודים הנדסת ביו רפואה משלבים בין הנדסה ומחקר ונמשכים כ-4 שנים במסגרת לימודי יום כולל התנסות בקורסים מקוונים. ניתן ללמוד גם לימודים מתקדמים בביו רפואה לתואר שני ודוקטורט בארץ ובחו"ל.
הלימודים מתקיימים במתכונת של הרצאות פרונטאליות וכן קורסים המתקיימים במעבדות רפואיות ובמעבדות מחשבים. בין הדרישות - הגשת פרויקטים מחקריים. בתואר השני אפשר לבחור מבין התמחויות שונות בביו רפואה, כמו למשל, חישוביות עצבית, אנליזה נומרית בהנדסה ביו רפואית, עיבוד נתונים מתקדם.

סוג התעודה

תואר B.Sc בהנדסה ביו-רפואית
רוצה לתכנן את הציוד הרפואי של העתיד ולקדם את עולם הרפואה? אבחון תעסוקתי אינטרנטי יגלה לך אם אתה מתאים להנדסת ביו רפואה.