חזור

מדריך נוער


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

הגיל קובע. למדריך יש השפעה רבה על חיי המודרכים ובמיוחד בתקופת ההתבגרות. תהיה לך הזדמנות לעצב את ההתפתחות האישית של החניכים שלך ו"לגדול" יחד אתם.

מדריך נוער יכול להוביל תנועות נוער, להדריך בחוגים, מסגרות לימודיות, מחנות קיץ, מרכזים טיפוליים, פנימיות – הדרכה קבוצתית או חניכה פרטנית במסגרות פורמליות ולא פורמליות.
זו עבודה קהילתית חווייתית, שכוללת פעילויות חברתיות, עזרה בלימודים, ליווי סיורים וטיולים של בני הנוער, הכנת תכנים לפעולות ותמיכה בחניכים.

המדריך הוא סוג של יד מכוונת עבור החניכים ומהווה עבורם דמות בוגרת משמעותית. למשל, למנוע שוטטת ונשירה מבית הספר, להיאבק באלימות, סמים ואלכוהול בקרב בני נוער, להנחיל ערכים ולכוון לעבר עתיד טוב ומוצלח יותר.

מקצוע כמו מדריך נוער מתאים לאנשים חברותיים ויאפשר לך לעסוק בו באופן קבוע (כולל לינה בכפרי נוער) או כעבודה שעתית-גמישה בזמן הלימודים או לצורך השלמת הכנסה.
עם הידע והניסיון שתצבור תוך כדי עבודת ההדרכה, תוכל לאייש תפקידים רבים שקשורים לעבודה חברתית וקהילתית וכן להתקדם בארגונים שונים לניהול צוותי הדרכה, הכשרת מדריכים וכדומה.
אם חיפשת מה ללמוד ומדבר אליך תחום שמשלב הדרכה דינאמית ואתגר, הדרכת נוער תענה על מבוקשך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

הדרכת נוער מתאימה למי שאוהב ילדים ובני נוער, בעל כישורי תקשורת מצוינים, יחסי אנוש מעולים ואינטליגנציה רגשית. מדריך נדרש לגלות אמפתיה ולהיות סבלני וקשוב לצרכי חניכיו, במיוחד בתקופה סוערת רגשית כמו גיל ההתבגרות ועם בני נוער בסיכון בעלי רקע מאתגר.
כישורי מנהיגות חשובים להצלחה בתפקיד – מדריך הוא מודל לחיקוי, דמות מעוררת השראה ועליך כמדריך להניע לפעולה, להגביר מוטיבציה ולתמוך בחניכים ברגעי משבר ורגעי לחץ, לגונן, להכיל ולכוון. בהדרכת נוער בסביבות טכנולוגיות יידרש גם ידע במחשבים או מיומנות טכנולוגית.
בכל מקרה, זהו מקצוע בעל תרומה רבה לקהילה, עבודת צוות מספקת אך בעלת ביטחון כלכלי מועט. תפקידי הדרכה הם תפקידים מתגמלים רגשית אבל לא בהכרח כספית.
עם זאת, מתוך מחשבה לעתיד, יש לקחת בחשבון שניסיון בהדרכת נוער יכול לעבוד לטובתך בהמשך הן בשירות הצבאי והן במשרות הדרכה, ייעוץ, הנחיית קבוצות ותפקידי ניהול בעולם החינוך והרווחה.

קורסים מרכזיים

לימודים של מדריך נוער הם חלק מלימודי חינוך או קורסי הדרכה. הלימודים מסווגים ללימודים תיאורטיים אשר מטרתם להעניק למדריך הבנה עם הרקע והתהליכים שעוברים בני נוער שונים דוגמת שיעורים בסוגיות בחינוך, התערבות רגשית, פתלוגיה, זיהוי התנהגויות מסוכנות, תהליכים פסיכולוגיים ותהליכי חיברות, פתרון קונפליקטים, העצמת הפרט וכן שיעורים מעשיים שכוללים התנסות מעשית של הדרכה קבוצתית והדרכה במישור הפרטני.
התכנים מתמקדים באבחון צרכים, אפיון וכתיבת מערכי הדרכה, ייזום דיונים שיכולים להוביל לשינוי, העצמת בני נוער, התערבות טיפולית הלכה למעשה, שילוב בני נוער במסגרות ועוד.
הלימודים מועברים אצל מרצים שהם מדריכים מנוסים וההתנסויות המעשיות לרוב מלוות עם מנטור מהתחום.

מתכונת הלימודים

ניתן להגיע להדרכת נוער לאחר ייעוץ לימודים ובחירת התחום הנ"ל שיסייע לך לבחור במסגרת הנכונה ביותר. קיימת אפשרות לבחור בין לימודים אקדמיים בחינוך הנמשכים כשלוש שנים או בקורסים מקצועיים ובתוכניות הכשרה, שנעות בין סמסטר אחד לשנתיים.
יש גם תכניות הסבה והכשרה מיוחדות למי שמגיע מתחומי הייעוץ והחינוך ומעוניין להתמחות בעבודה עם בני נוער בכלל או בני נוער בסיכון בפרט.
הלימודים מוצעים במסגרת של יום לימודים ארוך, לימודים יומיים או לימודי ערב. הלימודים כוללים דיונים, מחקרים ופרקטיקום להתנסות בכלים ובטכניקות להדרכה אפקטיבית לבני נוער.

סוג התעודה

בלימודים אקדמיים אפשר להשלים לימודי תואר ראשון בחינוך ובקורסים מקצועיים ניתן להשלים תעודה מקצועית.