חזור

מדריך בבית-ספר שדה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

שילוב מנצח בין הדרכת טיולים לעבודה סביבתית מחכה לך בתחום המקצועי - מדריך בבית ספר שדה. במסגרת העבודה, תוכל ללוות קבוצות במסלולים שונים, ללמד את המשתתפים על החי והצומח וליהנות מעבודה עם שליחות בתחום החינוך הסביבתי.

בתי ספר שדה הם בתי ספר או מקומות אירוח העוסקים בלימוד של איכות הסביבה וארגון טיולים בפריסה ארצית, מהצפון ועד הדרום. כמדריך תוכל לעבוד בצוות החינוכי של בית ספר שדה מסוים או כחלק מצוות הדרכה של תכנית חינוכית המחברת בין האדם לסביבה.

זוהי עבודה מאתגרת ודינאמית המשלבת הדרכה של מגוון רחב של אוכלוסיות מהגיל הרך ועד פנסיונרים, ועדי עובדים וארגונים שונים, תיירנים ומתנדבים. ההדרכות יכולות להיות לפי סוג האזור – מדבר, הרים, נחלים או בקונספט כלשהו כמו הדרכה בנושא אקולוגיה, צפרות או ארכיאולוגיה.

במסגרת התפקיד חשוב להכיר אתרי טבע שונים לרבות ארכיאולוגיה, היסטוריה, גיאוגרפיה, היסטוריה, תנ"ך כאשר פעילות ההדרכה היא לרוב פעילות חווייתית בתנאי שטח לרבות פעילות גיבוש. מדריך בבית ספר שדה יוצא לסיורי שטח שנעים בין מספר שעות למספר ימים, כולל לינה בשטח באוהלים.
כמדריך בבית ספר שדה תוכל להדריך מטיילים עצמאיים או להתלוות לטיולים, לבחור ולגבש מסלולים, לתבל את המסעות ההרפתקניים בסיפורים מעניינים ועובדות מרתקות ולדאוג להווי הקבוצה ולשביעות רצון המשתתפים בטיולים.

העבודה כוללת היבט לוגיסטי - תכנון האופרציה בין כל הגורמים המעורבים, עבודה מול מאגרי מידע, ייזום פעילות קהילתית והוצאת טיולים, הכנת מצגות, ניהול תקציבי טיול ואירוח בבתי ספר שדה, הסברה בנושאי איכות הסביבה, העברת פעילויות בשטח, יצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם גורמים עסקיים וכן ניהול אירועים בטבע, ארגון ורישום לטיולים ועוד.

עם סיום לימודי קורס מורי דרך ניתן להשתלב במגוון בתי ספר שדה בארץ וכן להתפתח גם לכיוונים של הדרכה בטיולים מאורגנים בחו"ל ותפקידי ניהול תחום הדרכה במסגרת חברות תיירות.
חושב שזה התפקיד בשבילך? פנה מספר דקות לייעוץ לימודים אונליין ותדע טוב יותר מה הכיוון המקצועי המתאים לשיקולים, העדפות והרקע האישי-מקצועי שלך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מדריך בבית ספר שדה הוא לפני הכל חובב טבע מושבע ואוהב טיולים המחפש עבודה בתנאי שטח. מבחינת ידע חשוב להצטייד ברקע רחב בנושאי סביבה וידיעת הארץ, ניווט וקריאת מפות. כדי להשתלב במערכת החינוך יש להגיע עם תעודת תו תקן בתוקף להדרכת טיולים ולטיולים מסוגים אחרים בתעודת מורה דרך מוסמך.
תסייע לך יכולת טובה של תפעול וארגון לגיבוש טיולים וארגון כל הגורמים הקשורים בטיול. הכרות עם יישומי מחשב ובמיוחד תוכנות CRM יקדמו אותך בדרך להצלחה בתפקיד וכך גם ידע בשיווק וניסיון ניהולי. כישורי עבודה בצוות ותודעת שירות גבוהה חשובים להצלחה בעבודה.
יש לקחת בחשבון שהעבודה גמישה ומתקיימת בשעות בלתי שגרתיות ועשויה לכלול נסיעות רבות.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בלימודי תיירות או קורס מורי דרך כוללים מגוון קורסים המעניקים ידע מקצועי בגיאוגרפיה של ארץ ישראל, היסטוריה, ארכיאולוגיה, אמנות. כמו כן, סיורים חווייתיים לימודיים באזורים שונים במסגרת קורסים לתרגול ניווטים, צילום. בנוסף, קורסים העוסקים בגיבוש הקריירה וניהול קריירה כמו מנהיגות, שיווק וכן הנחיית קבוצות, יזמות בענף התיירות.

מתכונת הלימודים

לימודי הדרכת טיולים כוללים הכשרה מעשית בתיירות ובפרט בהוראת דרך כאשר תכנית הלימודים כוללת הן לימודים פרונטאליים תיאורטיים והן סיורים בשטח: ביקור באתרי תיירות, מרכזי מבקרים, מוזיאונים ועוד. התנסות מעשית בהעברת טיול ובהדרכת קבוצות ופרויקט גמר.

סוג התעודה

רישיון מורה דרך ארצי (למי שעבר את הבחינות הממשלתיות ועמד בכל הקריטריונים).
ייעוץ לימודים מקוון הוא השלב הראשון במסע לג'וב הנחשק.