חזור

מדעי כדור הארץ


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

רוצה לעסוק בחקר כדור הארץ? מדעי כדור הארץ הם תחום לימוד מרתק, שיחשוף אותך לנפלאות הגלקסיה ויעניק לך כלים יישומיים להתמחות בפיתוח משאבים, אנרגיה ופתרונות להגנה ולשיפור החיים בכדור הארץ.
מדעני כדור הארץ הנם בעלי ידע רב בתהליכים טבעיים כמו רעידות אדמה, סופות הוריקן, אקלים ובמסגרת תפקידם הם עורכים תצפיות, ניסויים וחיזויים, כדי למנוע אסונות טבע וכדי לבצע פעולות מנע והגנה על הכדור.

במהלך לימודי מדעי כדור הארץ ניתן לבחור בין התמחויות בולטות: גיאולוגיה, מטאורולוגיה, אוקיאנוגרפיה, הידרולוגיה ואסטרונומיה.
תחום הגיאולוגיה מתמקד בהרכב החומרים והתהליכים בפלנטה, סיכונים טבעיים, מינרליים, זרמים, התפרצויות לבה. המטאורולוגיה הוא למעשה מדע האטמוספירה הבוחן כיצד תהליכים משפיעים על האקלים משינויים בטמפרטורה ועד לחץ אוויר, לחות ורוחות. אוקיינוגרפיה הוא מדע האוקיינוסים לבדיקת השפעת זרמי האוקיינוס על מזג האוויר ומשאבים טבעיים – סופות, גלים, מיפוי קרקעית האוקיינוס והגנה על מערכות אקולוגיות ימיות. אסטרונומיה עוסקת במדע היקום וחקר הכוכבים, פגיעת אסטרואידים ועד השפעת מערכת השמש, תצפית על היקום באמצעות טלסקופים, אבולוציה של כוכבים וגלקסיות רחוקות.
בהידרולוגיה תוכל לבחון את משאבי המים המתוקים של כדור הארץ לצורך הנדבה חקלאית, פעולות קידוח יעילות ומניעת סחף.
במסגרת המקצוע תוכל לתעד את תנודות כדור הארץ, פיזיקה גיאוגרפית, השפעת תהליכים טבעיים בכדור הארץ על איכות ואורח החיים. למשל, לאתר משאבים יקרים על כדור הארץ, למצוא פתרונות להפקת אנרגיה, לקדם שיטות גידול ידידותיות לסביבה, לנהל מחקרים וסקרים.
בסיום לימוד מדעי כדור הארץ ניתן להשתלב בקבוצות מחקר באוניברסיטאות, סוכנויות ממשלתיות, חברות ייעוץ סביבתי, חברות כרייה וחקלאות, חברות נפט, חברות גיאולוגיות, חברות בנייה ותשתיות.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד ואוהב את הסביבה ומתעניין בתהליכי כדור הארץ עשוי להתאים מאוד למדעי כדור הארץ. תכונות חיוניות הן חשיבה ביקורתית, ניתוח אנליטי לצורך ניתוח נתונים מדעיים, ספרות מדעית. כמו כן, חשוב הרצון לעבודה בתנאי שטח, מיומנויות מחקר וכושר הפעלה של ציוד מורכב. מבחינת ידע, כדאי לקדם ידע בסטטיסטיקה, מתמטיקה, פיסיקה, כימיה וביולוגיה ושליטה גבוהה בשפה האנגלית, גישה טכנית וידע ביישומי מחשב.
יש לקחת בחשבון שהעבודה עשויה לכלול עבודת שדה בארץ ובחו"ל ועבודה בעומס ובתנאי לחץ בפרויקטים שונים ובמחקר. לצורך כך תידרש יכולת עבודה עצמאית וזמינות גבוהה.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון במדעי כדור הארץ כולל קורסים המעניקים מידע רחב היקף במדעי החיים, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, אקולוגיה, מטארולוגיה, אוקיאנוגרפיה, אסטרונומיה, כמו גם בוולקנולוגיה, סייסמולוגיה, לימוד מים מתוקים. הקורסים מתמקדים בתהליכים כימיים ופיסיקליים בכדור הארץ והבנת המבנה, ההרכב והדינאמיקה לרבות סיכונים טבעיים, מדידה, משקעים ומאובנים.
בין המיומנויות שנלמדות בקורסים – מיון סלעים ומינרלים על פי צבע וצורה, סיווג שינויים על פני כדור הארץ, אורגניזמים עתיקים ומודרניים, גיאופיזיקה, הפעלת ציוד חישה מרחוק, סכנות הטבע, איכות הסביבה, חקר החלל, לוויינים ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודי מדעי כדור הארץ משלבים הרצאות פרונטאליים יחד עם עבודה במעבדות וסיורי שדה. הלימודים נמשכים כ-3 שנים כאשר ניתן לבחור במתכונת של מסלול חד חוגי או מסלול דו חוגי משולב עם פיסיקה, כימיה, מתמטיקה או מדעי המחשב.
הלימודים כוללים שיטות מחקר, ניסויים ותצפיות, שיטות וחישובים בתחום. בסיום התואר יש להגיד פרויקט מחקרי או עבודת גמר. ניתן להמשיך לתארים מתקדמים במדעי כדור הארץ.

סוג התעודה

תואר ראשון במדעי כדור הארץ .B.Sc
לפני שבחרת במדעי כדור הארץ או הסביבה, בדוק את התאמתך לתחום באמצעות ייעוץ לימודים מקוון. הדרך הנכונה להבין אם פניך מועדות לכיוון המקצועי הנכון ביותר. הכדור בידיים שלך!