חזור

כתב רדיו וטלוויזיה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

עולם התקשורת הדינאמי מציע מגוון תפקידים נחשקים וביניהם כתב רדיו וטלוויזיה. הזדמנות לדווח על אייטמים חמים, לראיין אנשים מעניינים ולשדר מהשטח או לעמוד מול המצלמה.

כתבים אלה מדווחים מהשטח על אירועים שונים מאירועי ספורט ועד תקריות ביטחוניות, מראיינים אנשים מעניינים – פוליטיקאים, עדים, בעלי סיפור אישי ומגישים תכניות אירוח שונות כמו מצעד הלהיטים, המלצות שונות או תכניות אקטואליה.
כתב רדיו וטלוויזיה הוא תפקיד שמתאים למי שרוצה להשפיע על דעת הציבור, להגיש חדשות או להעביר סיפורים בכל הנושאים האפשריים מאקטואליה דרך ספורט ועד בידור במדיום הפופולארי.

העבודה מאתגרת ומגוונת להפליא. תוכל להקליט ראיונות אישיים, לשדר מזירות פשע, לפרסם תחקירים מעניינים למגוון קהלים ובמסגרת של תכניות שונות.
תהליך הלמידה הוא מתמשך ומבוסס על יצירת קשרים, וותק וניסיון רב וכן בניית מוניטין בתחום.

ניתן לעבוד כפרילנסרים או כשכירים ולהתפתח לתפקידי עריכה, הפקה, בימוי, רכז צוות כתבים ועוד וכן לעבוד בערוצי טלוויזיה ורדיו או בחברות הפקה המייצרות תכנים בפורמטים שונים לתעשייה.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מקצוע כמו כתב רדיו וטלוויזיה יחבר אותך לצד היצירתי של עולם התקשורת בו אתה עומד באור הזרקורים ובקדמת הבמה, מחליט יחד עם העורך של התכנית על הדרך בה יוצג סיפור או אירוע תקשורתי.
הסגנון בו תציג את הכתבה היא גם זו שתעצב את התפיסה של הצופים או המאזינים בנוגע לאותו סיפור או מרואיין. לכן זהו מקצוע עם אחריות אישית שמחייב גם עבודה בצוות, יחסי אנוש מצוינים, שימוש רב בכושר מילולי, אוריינות, סבלנות וגמישות.
חשוב לדעת כיצד לעמוד מול מצלמה או כיצד להתנסח בצורה צלולה בשידורים, בין אם הם מוקלטים מראש או חיים. נדרשת יכולת לעמוד תנאי לחץ, במיוחד בעת שידור חי.
כתב רדיו וטלוויזיה לעיתים לוקח חלק גם במציאת המרואיינים ובתחקיר מקדים וזו הסיבה שכישורים כמו דיוק, ארגון וניהול נכון של זמן משחקים תפקיד חשוב בקריירה.
בנוסף, נדרשת הכרות טכנית עם ציוד הקלטה, צילום, סאונד, תאורה כדי למקסם את ההופעה הטלוויזיונית או השידור הרדיופוני.

קורסים מרכזיים

כדי להשתלב בתור כתב רדיו וטלוויזיה יש ללמוד תואר ראשון בתקשורת או להשתתף בתכניות הכשרה ייעודיות. הקורסים שמקנים מיומנויות תקשורת, הופעה מול מצלמה או שידור רדיו משתנים ממוסד למוסד.
אם מדובר בהתמחות ברדיו הם יכללו קורסים דוגמת רדיו בעידן הדיגיטלי כמו פודקאסטים, הכרות עם אולפן רדיו, מבנה מערכת הקול, סגנונות של קריינות, יצירת פלייליסט, שידור חי.
קורסים המתמקדים בטלוויזיה יכללו תכנים כמו ניהול תוכן לשידור, שליטה בטקסט, צילומי חוץ, תחקיר ותסריט, התמודדות עם תכנים חדשותיים, פרויקט גמר מוקלט/ מצולם וערוך ועוד.
המטרה היא גם לצבור ניסיון במהלך הלימודים וגם לסיים את הקורסים עם תיק עבודות מרשים.

מתכונת הלימודים

אם חיפשת מה ללמוד והחלטת לבחור בכתיבה לרדיו וטלוויזיה, כדאי שתדע שהלימודים עצמם הם חוויה. מרבית המסלולים בנויים על בסיס תיאורטי המקנה את יסודות הכתיבה והשידור ועל חלקים מעשיים הכוללים מפגש עם אושיות רדיו וכתבי טלוויזיה בכירים, סיורים לימודיים באולפני טלוויזיה ורדיו וכן התנסות בשידור, תרגולים במעבדות. ניתן לבחור בין מגוון מגמות כמו לימודי הגשה בטלוויזיה או קורס שדרנות רדיו, לימודי טלוויזיה באוריינטציה מסוימת (למשל, פוליטיקה, בריאות וכדומה).

סוג התעודה

לימודי תקשורת אקדמיים שכוללים, בין היתר, לימודי כתיבה רדיו וטלוויזיה הינם לימודים המקנים תואר ראשון A.B בתקשורת. קיימים גם לימודי תעודה בטלוויזיה ורדיו.
כדי לבחור את מסלול הלימודים הנכון בשבילך, תוכל לפנות לייעוץ לימודים ולקבל מידע מקיף ועדכני על המסלולים השונים ועל התאמתך לתעשייה.